Pompy ciepła Toshiba – opinie i recenzja

Pompy ciepła z roku na rok zyskują coraz większą popularność w Polsce. Są one obecnie uważane za jedno z najlepszych rozwiązań do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Można je stosować w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także przemysłowych. Ważne jest, aby wybrać właściwego producenta urządzenia, którego produkt będzie pasować do naszych potrzeb, a wybór jest naprawdę duży. Jedną z firm zajmujących się produkcją pomp ciepła jest Toshiba – przedsiębiorstwo z wieloletnią tradycją. Jak sprawują się produkty tej marki? Jakie są największe zalety pomp ciepła Toshiba?

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła Toshiba?

Pompy ciepła Toshiba to energooszczędne urządzenia, służące do wytwarzania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania i chłodzenia budynków. Produkowane przez Toshibę urządzenia mogą być stosowane w nowopowstałych budynkach, a także tych modernizowanych. W ofercie firmy znajdują się rozwiązania dla budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych, pomieszczeń biurowych, komercyjnych czy sakralnych. Pompy ciepła Toshiba mogą ponadto współpracować z fotowoltaiką (czyli również z systemem, wykorzystującym odnawialne źródło energii, jakim jest słońce). Dzięki temu połączeniu wzrasta opłacalność korzystania z pomp ciepła.

Warto zaznaczyć, że urządzenia OZE, w tym pompy ciepła, są coraz szerzej dostępne, tańsze oraz cechują się większą sprawnością. Urządzenia Toshiba mogą pokryć różnego rodzaju potrzeby grzewcze, niezależnie od wielkości budynku, w którym się znajdą. Stosowanie energooszczędnych i ekologicznych pomp ciepła sprawdzi się również u wszystkich, którzy chcą ograniczyć koszty ogrzewania. Jest to aktualnie, jedno z najtańszych źródeł do ocieplenia domu, a jego stosunkowo wysoki koszt zakupu, zwraca się dzięki temu bardzo szybko, w czym dodatkowo pomagają różnego rodzaju dofinansowania do pomp ciepła.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada Toshiba?

Istnieje wiele różnych rodzajów pomp ciepła:

 • gruntowe pompy ciepła, które są najdroższym rozwiązaniem ze wszystkich dostępnych, przy pomocy wymiennika gruntowego (pionowego lub poziomego) pobierają one energię z gruntu;
 • powietrzne pompy ciepła, które wykorzystują jako źródło energii powietrze z otoczenia. Są najtańsze i najprostsze w montażu;
 • wodne pompy ciepła, których koszt jest porównywalny do gruntowych pomp ciepła, jednak ich montaż jest możliwy tylko w specjalnych warunkach.

Oprócz tego dostępne są też różne modele tych urządzeń. W ofercie Toshiba znajdują się jednak tylko pompy ciepła powietrze – woda. Są one bardzo popularnym rozwiązaniem, a poświęcenie wszystkich sił na ich rozwój, może przynieść wiele korzyści, zarówno Toshibie jak i użytkownikom tych produktów.

Moc i cechy pomp ciepła Toshiba

Pompy ciepła Toshiba zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najwyższą jakość, wydajność i oszczędność energii w swojej klasie, do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Urządzenia tej marki posiadają moc od 3 kW do 16 kW, co w większości przypadków pozwala na dobór optymalnego rozwiązania.

Do najważniejszych cech pomp ciepła Toshiba można zaliczyć:

 • ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem nawet do 80%;
 • posiadanie wysokiego współczynnika COP wynoszącego nawet 4,9;
 • zachowanie przez nie wydajności do temperatury zewnętrznej na równej -20 stopni Celsjusza;
 • opcję podgrzewania wody nawet do 75 stopni Celsjusza;
 • możliwość połączenia z istniejącym lub nowym kotłem i stosowanie ich jako uzupełniających się źródeł ciepła;
 • możliwość podłączenia pomp ciepła Toshiba z instalacją fotowoltaiczną;
 • cichą pracę tych urządzeń grzewczych;
 • możliwość sterowania pompą ciepłą przez telefon, dzięki dedykowanej aplikacji Toshiba Home AC Control;
 • wbudowany monitoring zużycia energii;
 • możliwość sterowania oddzielnie dwoma obiegami, np. ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami;
 • kompatybilność z systemami zarządzania budynkiem.

Pompy ciepła Toshiba – cena

Cena pomp ciepła Toshiba, podobnie jak w przypadku większości producentów, podyktowana jest:

 • parametrami, jakimi cechuje się urządzenie – czyli jego mocą, stopniem pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilością pobieranej energii;
 • dodatkowymi funkcjami i technologią usprawniającą działanie pompy ciepła;
 • dolnym źródłem – najdroższe będą gruntowe pompy ciepła, a najtańsze powietrzne;
 • technologią budowania domu, jego powierzchni, sposobu użytkowania pomieszczeń, także sposobu ogrzewania (tradycyjne grzejniki potrzebują więcej zasilania niż np. ogrzewanie podłogowe).

Wracając jednak do ceny pomp ciepła Toshiba – producent, ani jego oficjalni dystrybutorzy w Polsce, nie podają kosztów tego urządzenia. Można jednak znaleźć oferty na urządzenia o mocy 16 kW, ich cena wynosi w przypadku modelu TOSHIBA HWS-1605 H8R-E – 37.000 zł, a za model TOSHIBA HWS-1405 H8R-E przyjdzie nam zapłacić około 35.000 zł.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Toshiba?

Toshiba posiada dużą sieć produktową, badawczą oraz dystrybucyjną, co zapewnia wysoką jakość urządzeń oraz ich stały rozwój. Oferta firmy nie ogranicza się jednak tylko do sprzedaży pomp ciepła, w usługach firmy znajduje się także:

 • doradztwo i dobór odpowiedniego urządzenia – pompa ciepła ma nam dać w końcu komfort użytkowania – zimą, gdy ogrzewamy pomieszczenia, jak i latem, kiedy trzeba je schłodzić;
 • serwis – specjaliści firmy dbają, aby użytkownicy pomp ciepła Toshiba jak najrzadziej byli zmuszeni do skorzystania z jej serwisu. Jednak gdy przyjdzie taka potrzeba, można skorzystać z autoryzowanych, wyszkolonych serwisantów firmy;
 • instalacja i uruchomienie pompy ciepła – nie tylko jakość samego urządzenia musi być na najwyższym poziomie, liczą się również jego odpowiedni montaż oraz pierwszy rozruch.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Toshiba?

Pompy ciepła Toshiba to urządzenia o wysokiej jakości. Oto ich najważniejsze zalety:

zapewniają optymalną temperaturę, zarówno latem jak i zimą
montaż pompy ciepła i jej konserwacja są bardzo proste
zapewniają najwyższą wydajność, nawet przy bardzo niskich temperaturach (do -20 stopni Celsjusza)
cicha praca urządzeń
możliwość połączenia ich z panelami fotowoltaicznymi
wysoka klasa efektywności energetycznej (W35°C/W55°C): A+++/A++
niskie koszty eksploatacji
wielofunkcyjność – pompy ciepła Toshiba mogą służyć do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowania C.W.U.
kompleksowa obsługa i wsparcie techniczne w zakresie doboru i instalacji urządzenia
inteligentny system zarządzania – możliwość sterowania ogrzewaniem za pomocą aplikacji lub systemu zarządzania budynkiem
opcja sterowania dwoma obiegami np. ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami, niezależnie od siebie

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Toshiba jest firmą ze stabilną, pewną pozycją. Oprócz pomp ciepła posiada w swojej ofercie szeroki wybór urządzeń związanych z klimatyzacją. Rozwiązania Toshiba sprawdzą się równie dobrze w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak i budynkach przemysłowych. Dobrze, że oprócz sprzedaży pomp ciepła, firma oferuje dobór odpowiednich podzespołów oraz montaż i serwis wykonany przez autoryzowane zespoły. Pompy ciepła Toshiba można połączyć zarówno z fotowoltaiką jak i innym źródłem ciepła w budynku, co znacznie poszerza ich możliwości zastosowania. Szkoda, że na stronie producenta nie znalazł się oficjalny cennik, a informacji o kosztach trzeba szukać na zewnętrznych serwisach.
4.1
Nasza ocena
Informacje o autorze

Łukasz Czajkowski

Entuzjasta Odnawialnych Źródeł Energii i zielonych technologii. Blisko mu zwłaszcza do fotowoltaiki - aktywnie szuka informacji nie tylko o jej działaniu, ale także o firmach, które się nią zajmują. Wolny czas lubi poświęcić na gry komputerowe oraz oglądanie seriali.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments