Prosat opinie: Fotowoltaika, Pompy ciepła

Szukając odpowiedniego wykonawcy dla instalacji fotowoltaicznej, nierzadko przeglądamy oferty poszczególnych firm. Być może podczas takich poszukiwań trafiliście na firmę Prosat. To funkcjonujące na polskim rynku od 1984 roku przedsiębiorstwo oferuje szereg udogodnień dla domu, takich jak rekuperacja, pompy ciepła, czy też fotowoltaika. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie firmy Prosat, opiniom na jej temat i sprawdźmy, czy warto skorzystać z jej usług!

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Prosat – zakres działalności


Fotowoltaika
Tak
Pompy ciepła
Tak
Magazyny energii
Nie
Stacje ładowania
Nie

Prosat – kilka słów o firmie

Funkcjonująca od ponad 30 lat na polskim rynku firma Prosat, działająca na terenie województwa śląskiego i opolskiego, od zawsze stawiała na bycie pionierem we wdrażaniu nowych technologii. Ta firma handlowa specjalizuje się w wielu różnych dziedzinach, nie tylko związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE), ale także w takich produktach, jak artykuły RTV i AGD, czy też… rowery. Do podstawowej oferty przedsiębiorstwa należą jednak przede wszystkim:

 • technika ogrodowa – firma sprzedaje kosiarki, traktorki, kosy, pilarki oraz systemy nawadniania, a także automatyczne roboty koszące,
 • technika grzewcza – w skład której wchodzą kotły co, piece grzewcze, bojlery do ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), a także grzejniki i pompy ciepła oraz rekuperatory,
 • fotowoltaika – w tym przypadku Prosat oferuje kompleksową obsługę w zakresie doboru, sprzedaży oraz montażu instalacji PV.

Skupmy się na tej ostatniej kwestii, zwracając uwagę na szczegóły oferty, przygotowanej przez to przedsiębiorstwo.

Prosat Fotowoltaika – warunki, ceny

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma Prosat dba o to, by wszyscy jej pracownicy nie tylko posiadali konieczne certyfikaty, ale także kompetencje i doświadczenie niezbędne do doboru i montażu instalacji fotowoltaicznej. Prosat zapewnia także pomoc w komunikacji z dostawcą energii elektrycznej oraz wsparcie w załatwieniu formalności, związanych z przyłączeniem domowej instalacji PV do sieci elektroenergetycznej.

Oferta Prosat – Fotowoltaika. Na czym polega?

Oferowana przez Prosat fotowoltaika dla domu to instalacja PV, która składa się z kilku podstawowych elementów. Są nimi:

 • panele fotowoltaiczne – to ich zadaniem jest zamiana energii słonecznej na energię elektryczną,
 • inwerter, czyli falownik – urządzenie to zamienia produkowany przez panele fotowoltaiczne prąd stały na prąd zmienny, wykorzystywany w domowych instalacjach elektrycznych,
 • przewody – zadaniem kabli jest łączenie poszczególnych paneli fotowoltaicznych z inwerterem,
 • w przypadku instalacji off-grid w grę wchodzą także akumulatory, natomiast instalacja on-grid jest podłączona do sieci elektroenergetycznej.

Jakie urządzenia znajdziesz w Prosat Fotowoltaika?

Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej firmy Prosat, fotowoltaika oferowana przez to przedsiębiorstwo opiera się między innymi na:

 • panelach fotowoltaicznych firmy LG – jednego z liderów naszego rankingu paneli fotowoltaicznych, cenionego za wysoką jakość.
 • panelach LONGi – wybieranych ze względu na doskonały stosunek oferowanych parametrów do ceny.

Firma działa m.in. na falownikach firmy Fronius. Dodatkowo istnieje możliwość umieszczenia optymalizatora mocy TIGO przy każdym module firmy LG.

Przykładowa, zbudowana z tych urządzeń instalacja fotowoltaiczna, zbudowana została przez Prosat na skierowanym na południe dachu o kącie nachylenia wynoszącym 30°. Jak wynika z danych licznika instalacji PV, po roku pracy instalacji, w skład której wchodziło 29 sztuk modułów LG o mocy łącznej 9715 Wp, statystyki przedstawiają się następująco:

 • Dziennie panele pracowały przez 8 godzin, oszczędzając 17,794 kg CO2, które trafiłoby do atmosfery w przypadku innych niż odnawialne źródeł energii.
 • Zysk dzienny wynosi 21,81 zł, a dostarczona każdego dnia energia to 33,535 kWh.
 • W skali roku mamy do czynienia z 4047 roboczogodzinami, oszczędnością CO2 na poziomie 6096 kg, zyskiem aż 7476 złotych, a dostarczona przez rok energia wynosi 11 502 kWh.

Ceny fotowoltaiki Prosat

Decydując się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, wielu klientów interesuje przede wszystkim cena, jaką przyjdzie im zapłacić za taką usługę. Warto mieć jednak świadomość, że kwota ta zależna jest od wielu czynników. Na jej wysokość wpływ mają bowiem między innymi:

 • miejsce montażu instalacji – w zależności do tego, czy preferujemy dach, czy grunt, cena będzie się różnić,
 • rodzaj instalacji on-grid lub off-grid,
 • urządzenia, które wchodzą w skład wybranego przez klienta zestawu fotowoltaicznego,
 • typ inwestora, jakim jesteśmy – osoba fizyczna i przedsiębiorstwo odprowadzają podatek innej wysokości, więc i cena się różni.

To właśnie zbyt duża liczba części składowych ceny sprawia, że firmy zajmujące się fotowoltaiką – w tym Prosat – unikają udostępniania na swoich stronach internetowych sztywnego cennika usług lub kalkulatora, który pozwoliłby oszacować koszty związane z zakupem i montażem instalacji PV. W przypadku poznania potencjalnego kosztu, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć, konieczny jest bezpośredni kontakt z przedsiębiorstwem. Najczęściej wiąże się on z przygotowaniem audytu fotowoltaicznego, który z reguły jest bezpłatny i niezobowiązujący.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Zalety i wady Prosat

Podobnie jak w przypadku innych przedsiębiorstw, także oferowana przez Prosat fotowoltaika opinie zbiera zarówno pozytywne, jak i negatywne. Z czego wynika taki rozdźwięk? Zwróćmy uwagę na wady i zalety oferty tego przedsiębiorstwa, dostępnej na jego stronie internetowej:

Zalety:

Firma obecna na rynku od ponad trzech dekad
Kompleksowa obsługa klienta w zakresie doboru, sprzedaży oraz montażu instalacji na dachu
Możliwość podejrzenia na stronie internetowej, jak wygląda oferowana przez Prosat fotowoltaika i jej przykładowe realizacje

Wady:

Brak informacji o cenach na stronie przedsiębiorstwa

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Instalacje fotowoltaiczne
Pompy ciepła
Obsługa klienta
Montaż instalacji
Oferta
Prosat jest firmą, która funkcjonuje już od ponad 30 lat. Przedsiębiorstwo oferuje różne produkty, jednak najważniejsze to fotowoltaika oraz pompy ciepła. Prosat wykorzystuje w swoich instalacjach panele fotowoltaiczne od takich producentów jak Longi czy LG, czyli cenione firmy na tym rynku. W przypadku inwerterów wybór padł na markę Fronius, a więc firmę z długą historią. Niestety nie każdy będzie mógł skorzystać z oferty Prosat, ponieważ firma działa tylko na terenie województwa śląskiego i opolskiego. Kolejnym minusem jest brak podanego cennika na stronie firmy, więc o kosztach dowiemy się dopiero po kontakcie z przedstawicielem firmy.
4.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Łukasz Czajkowski

Entuzjasta Odnawialnych Źródeł Energii i zielonych technologii. Blisko mu zwłaszcza do fotowoltaiki - aktywnie szuka informacji nie tylko o jej działaniu, ale także o firmach, które się nią zajmują. Wolny czas lubi poświęcić na gry komputerowe oraz oglądanie seriali.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments