Dofinansowanie do stacji ładowania [2024]

Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat dofinansowań do stacji ładowania EV dla osób fizycznych, firm, rolników, a także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Pamiętajcie, że środków na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych możecie też szukać w regionalnych programach dofinansowań. Więcej szczegółów na temat dostępnych form pomocy znajdziecie m.in. na stronach WFOŚiGW,  urzędów miast, gmin, a także na stronach programów z funduszy europejskich.

Dofinansowania do stacji ładowania dla domu

W 2024 roku nadal nie funkcjonują w Polsce systemowe dofinansowania do stacji ładowania samochodów elektrycznych dla gospodarstw domowych. Jeśli pojawią się dotacje na ten cel, poinformujemy Was na tej stronie.

Dofinansowanie do stacji ładowania dla firm, rolników, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

W 2024 roku, póki co nie ma otwartych naborów do ogólnopolskich programów dofinansowań do stacji ładowania dla firm, rolników, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Będziemy jednak monitorować sytuację i poinformujemy Was o dostępnych możliwościach na tej stronie.

Warto bowiem podkreślić, że niewykluczone, że już niedługo pojawią się regionalne programy wsparcia, finansowane ze środków Funduszy Europejskich dla Regionów na lata 2021 - 2027. W ramach działania FEDS.02.05 Instrumenty finansowe na OZE środki można będzie bowiem przeznaczyć m.in. na stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Poprzednie dofinansowania do stacji ładowania samochodów elektrycznych

Jeszcze do niedawna wnioski można było składać w ramach programu o nazwie Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru. Dofinansowanie wypłacane było grantobiorcom w formie bezzwrotnych dotacji.
Na wsparcie mogli liczyć inwestorzy planujący instalację stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, ale innej niż ogólnodostępna. Dofinansowania w tym naborze przewidziane były również dla budowy lub przebudowy stacji ogólnodostępnych DC o mocy nie mniejszej niż 50 kW i nie większej niż 150 kW (przebudowa stacji ma w tym kontekście skutkować wzrostem jej mocy do wskazanych wyżej wartości).

Wsparcie finansowe przewidziane było dla:

  • Przedsiębiorców,
  • Jednostek samorządu terytorialnego,
  • Wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni,
  • Rolników indywidualnych.

Pozostałe dotacje na OZE i poprawę efektywności energetycznej

Szukasz i porównujesz możliwe i dostępne formy dofinansowań? Sprawdź koniecznie stronę Dotacje OZE gdzie prezentujemy wszystkie najważniejsze i dostępne programy. W tym miejscu znajdziecie również możliwe dofinansowania w podziale ze względu na cel inwestycji.