Ranking pomp ciepła maj 2021 – Najlepsi producenci i modele

4.73 /5
(Ocen: 216)
Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorców korzysta z OZE. W Polsce w ostatnich latach szczególnie dużą popularność zyskała fotowoltaika, dzięki której można uniezależnić się od szybko rosnących cen prądu w 2021. Urządzeniem dającym ogromne możliwości wykorzystania energii odnawialnej jest również pompa ciepła, która jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła wyróżnia mały pobór energii elektrycznej i niski koszt użytkowania, są one również przyjazne dla środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Jeśli również szukacie komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, które będzie pracować niezawodnie przez następne kilkadziesiąt lat, to koniecznie zapoznajcie się z opracowanym przez nas rankingiem pomp ciepła.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Ranking pomp ciepła 2021 – Producenci

Panasonic
Panasonic

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

Hewalex
Hewalex

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

Vaillant
Vaillant

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

4
Viessmann
Viessmann

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

5
Nibe
Nibe

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

6
Daikin
Daikin

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

7
LG
LG

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

8
De Dietrich
De Dietrich

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

9
Blaupunkt
Blaupunkt

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

10
Buderus
Buderus

Ocena producenta

Efektywność pomp ciepła

Cena do jakości

Opinie klientów

Ranking najpopularniejszych modeli pomp ciepła

Pompa ciepła jest elementem większego systemu, złożonego z trzech zasadniczych części: źródła górnego (czyli instalacji grzewczej w pomieszczeniach, najczęściej jest to ogrzewanie płaszczyznowe, rzadziej zaś tradycyjne grzejniki), samej pompy oraz źródła dolnego. I tak, w zależności od tego skąd pompa pozyskuje ciepło, klasyfikujemy je na: pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła wodne i pompy ciepła gruntowe. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy również dwa rankingi pomp ciepła dla najpopularniejszych rozwiązań.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła powietrzne – ranking najpopularniejszych modeli

1. Hewalex PCCO SPLIT 20kW

Hewalex PCCO SPLIT 20kWJest to pompa ciepła typu powietrze/woda z grzałką 3 kW. PCCO SPLIT 20kW może stanowić samodzielnie pracujące źródło ciepła w nowych budynkach energooszczędnych, natomiast w budynkach modernizowanych współpracować z kotłem grzewczym w układzie tzw. ogrzewania hybrydowego. Zalecana jest współpraca pompy ciepła z systemem ogrzewania podłogowego (lub innego niskotemperaturowego płaszczyznowego). Zastosowanie rozwiązania konstruktywnego pozwalają na jej pracę do temperatury zewnętrznej -25°C. Maksymalna zaś temperatura na zasilaniu z pompy ciepła wynosi 55°C (do temperatury zewnętrznej 0°C) i 45°C (przy -25°C). Cena urządzenia to ok. 19.744 zł.

Zalety Hewalex PCCO SPLIT 20kW:

klasa efektywności energetycznej (35°C): A++
wysoka jakość i niezawodność
jednostka zewnętrzna może być wykonana w jednym z 1.625 kolorów palety RAL (dzięki czemu może być dopasowana do koloru elewacji budynku lub też może z nią kontrastować)
zaawansowany sterownik G426 z szerokim zakresem funkcji
praca pompy do temperatury zewnętrznej -25°C
sprężarka typu Twin Rotary DC Inverter z płynną regulacją wydajności
sprężarka typu Twin-Rotary z podwójnym tłokiem
skraplacz SWEP
wysokoefektywna pompa obiegowa Wilo
wbudowany zawór trybu pracy CO/CWU
opcjonalna grzałka elektryczna 3 lub 6 kW
z uwagi na szeroki zakres regulacji, pompa może pracować zarówno w instalacjach z ogrzewaniem grzejnikowym, jak i podłogowym
EKONTROL DIAGNOSTYKA – analiza pracy 24/7/365 z automatycznym raportowaniem, służy stałym wsparciem analizując 54 dane pomiarowe (przy zastosowaniu EKONTROL DIAGNOSTYKA, w okresie 5-letniej gwarancji, nie są wymagane płatne przeglądy)

2. LG pompa ciepła HU121/HN1616 SPLIT THERMA V HU121/HN1616

LG pompa ciepła HU121 HN1616 SPLIT THERMA V HU121 HN1616Jest to pompa ciepła typu powietrze-woda zaprojektowana specjalnie dla nowych i modernizowanych domów. LG THERMA V Doskonale sprawdzi się w budynkach mieszkalnych do grzania CWU, ogrzewania podłogowego, a także z tradycyjnymi grzejnikami. Pompa ciepła, tak samo jak wszystkie urządzenia LG, charakteryzuje się cichą pracą przy wysokiej efektywności i niskim poborze energii. LG THERMA V została zaprojektowana przy zastosowaniu zaawansowanych technologii w celu dostarczenia racjonalnych korzyści, takich jak m.in. wygoda, energooszczędność oraz prostota sterowania i obsługi. Co istotne, technologia kontroli ciśnienia czynnika zapewnia stabilną wydajność grzewczą pompy ciepła w niskiej temperaturze i sprawia, że bez trudu osiągane są docelowe parametry pracy. Cena urządzenia to ok. 18.255 zł.

Zalety LG HU121/HN1616 SPLIT THERMA V HU121/HN1616:

doskonała efektywność energetyczna
wysoka jakość i niezawodność
kompaktowa konstrukcja (zminimalizowany rozmiar i ciężar urządzenia)
wysokowydajny silnik
odporny na korozję wymiennik ciepła
wentylator o niskim poziomie hałasu
3-kierunkowe orurowanie
czynnik R410
sprężarka BLDC
niezawodność w niskiej temperaturze
pozytywne opinie zadowolonych użytkowników
inwerterowa sprężarka LG THERMA V wyposażona jest w sprężarkę BLDC, przez co ma lepszą wydajność od standardowych urządzeń inwerterowych prądu zmiennego (jest także zoptymalizowana pod względem wydajności sezonowej)

3. Panasonic AQUAREA KIT-WHF09F3E5 HT wisz. 230V grz. 9kW

Panasonic AQUAREA KIT-WHF09F3E5 HT wisz. 230V grz. 9kWPanasonic to światowy lider w dziedzinie pomp ciepła oraz systemów HVAC. Pompy ciepła Panasonic Aquarea z serii HT stanowią nowoczesne i idealne rozwiązanie dla każdego domu. Pompa ciepła Aquarea typu powietrze-woda jest bardzo wydajna i przyjazna środowisku. Doskonale sprawdza się w budynkach mieszkalnych do ogrzewania pomieszczeń oraz na potrzeby ciepłej wody użytkowej (w razie potrzeby również do chłodzenia domu). Sprzęt firmy Panasonic może stanowić najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy w swoim domu posiadają grzejniki wysokotemperaturowe (np. żeliwne), ponieważ urządzenia serii Aquarea HT zapewnia temperaturę wody na wyjściu sięgającą 65°C nawet przy temperaturze zewnętrznej rzędu -20°C.

Pompa ciepła Panasonic Aquarea z serii HT pracuje jako samodzielny system lub w połączeniu z istniejącym systemem opartym na kotle gazowym lub olejowym. Natomiast szeroki zakres mocy od 9 kW do 12 kW pozwala w pełni dostosować wydajność urządzenia do potrzeb domu. Sterowanie pompą ciepła możliwe jest za pośrednictwem smartfonu połączonego z chmurą Aquarea Smart Cloud. Funkcja ta umożliwia: monitorowanie, ocenę i optymalizację temperatury w pomieszczeniu oraz temperatury wody użytkowej, a także zużycia energii z każdym dowolnym momencie. Daje również możliwość zdalnej inspekcji przez serwisanta w celu wykrycia potencjalnych awarii oraz zdalnej naprawy usterek. Cena urządzenia to ok. 20.460 zł.

Zalety Panasonic AQUAREA KIT-WHF09F3E5 HT wisz. 230V grz. 9kW:

doskonała efektywność energetyczna
nowatorski, energooszczędny system zapewnia idealną temperaturę w domu oraz gorącą wodę użytkową, nawet przy skrajnych temperaturach na zewnątrz
kompaktowa budowa
wysoka jakość i niezawodność
pompy z serii Aquarea HT są idealne do grzejników wysokotemperaturowych
szeroki zakres mocy od 9 kW do 12 kW pozwala w pełni dostosować wydajność pompy ciepła do potrzeb domu.
Aquarea Smart Cloud – funkcja daje nam możliwość zdalnego sterowania pompą
możliwość zdalnej inspekcji przez serwisanta w celu wykrycia potencjalnych awarii oraz zdalnej naprawy usterek
oszczędność – możliwa jest oszczędność kosztów energii sięgająca 1.100 EUR rocznie w porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem elektrycznym
niskie koszty eksploatacji

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła gruntowe – ranking najpopularniejszych modeli

1. Viessmann Vitocal 343 moc 5,9 kW

Viessmann Vitocal 343 moc 5,9 kWPompy ciepła tej marki mogą być stosowane w nowych i modernizowanych budynkach. Ponadto mogą być także eksploatowane wraz z panelami fotowoltaicznymi (podłączenie instalacji solarnej ze strony urządzenia wymaga jedynie zastosowania dodatkowego naczynia wzbiorczego) oraz wspólnie z istniejącym ogrzewaniem olejowym lub gazowym w układzie wielosystemowym. Viessmann Vitocal 343 to gruntowa pompa ciepła typu solanka-woda o wysokiej sprawności, która dedykowana jest do domów niskoenergetycznych. Jest ona w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania nieruchomości i przygotować c.w.u. dla wieloosobowej rodziny. Dzięki całkowicie hermetycznej sprężarce Compliant Scroll, urządzenie wyróżnia się wysokim bezpieczeństwem eksploatacji, niezawodnością i spokojną pracą. Natomiast powierzchnia zabudowy to tylko 600 x 670 mm (brak wymogu zachowania dostępu z boku urządzenia dla prac serwisowych). Cena to ok. 34.100 zł.

Zalety Viessmann Vitocal 343 moc 5,9 kW:

możliwość podłączenia instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu uzyskuje się dalsze oszczędności w eksploatacji urządzenia
dodatkowa grzałka elektryczna z trójstopniowym regulowaną mocą grzewczą do automatycznego dodatkowego dogrzewu ciepłej wody i instalacji grzewczej
regulator pogodowy Vitotronic 200 (WO1A)
stopień efektywności (tryb grzewczy) COP do 4,7 wg EN 14511 dla temperatur pracy B0/W35 (solanka/woda grzewcza)
kompletnie zmontowana i gotowa do podłączenia kompaktowa centrala grzewcza do ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody
niezawodność i wysokie bezpieczeństwo eksploatacji urządzenia
powierzchnia zabudowy wynosząca tylko 600 x 670 mm
bardzo cicha praca dzięki szczelnie zabudowanej pompie ciepła
wydajny w pracy czynnik chłodniczy R 410 A
mniejszy o około 50% pobór mocy elektrycznej w porównaniu do standardowych pomp obiegowych o stopniowo regulowanej wydajności

2. Nibe-Biawar Pompa F1145 PC

Nibe-Biawar Pompa F1145 PCTo jednofunkcyjna gruntowa pompa ciepła, z wbudowanym modułem chłodzenia pasywnego, typu solanka-woda. Wyposażona jest w energooszczędne elektroniczne pompy obiegowe z płynną regulacją prędkości, grzałkę elektryczną o mocy 9 kW oraz w wężownicowy zbiornik ciepłej wody ze stali nierdzewnej o pojemności 180 litrów. Urządzenie zaprojektowane zostało do oszczędnego i ekologicznego ogrzewania domów jedno- i wielorodzinnych. Pompa wyposażona jest w energooszczędne elektroniczne pompy obiegowe z płynną regulacją prędkości oraz grzałkę elektryczną o mocy 9 kW. Urządzenie to pracować może z każdym rodzajem niskotemperaturowej instalacji grzewczej (takiej jak: grzejniki, ogrzewanie podłogowe lub też klimakonwektory). Ponadto pompa ciepła F1145 PC dostosowana jest do współpracy z różnymi modułami i akcesoriami. Zapewnia wówczas realizację takich działań, jak np. chłodzenie aktywne, wentylacja, ogrzewanie wody basenowej, zasilanie kilku obiegów grzewczych, czy sterowanie przez internet i system BSM. Cena urządzenia to ok. 42.000 zł.

Zalety Nibe-Biawar Pompa F1145 PC:

wysoki współczynnik sprawności (COP)
zintegrowana funkcja chłodzenia pasywnego
elegancki i ponadczasowy wygląd urządzenia
ze względu na dobre parametry eksploatacyjne i niezależność od zmian temperatury, urządzenie zapewnia energię cieplną na wiele lat
zdalne sterowanie przez Internet (NIBE Uplink), system BMS (MODBUS 40)
programowanie czasowe (ogrzewanie, ciepła woda, wentylacja, chłodzenie)
kolorowy wyświetlacz sterownika wbudowany w pompę ciepła, dzięki któremu właściciel urządzenia ma dostęp do wszystkich informacje na temat statusu urządzenia, czasu pracy i odczytywanych temperatur (również w języku polski)

3. Viessmann Vitocal 300-G BWC 301.B 10,4 kW

Viessmann Vitocal 300-G BWC 301.B 10,4 kWJest to jednostopniowa pompa ciepła typu solanka/woda, która pozyskuje ciepło z gruntu. W związku z tym, należy na terenie posesji wykonać odwiert pod sondę gruntową, lub ułożyć kolektor gruntowy (w obu przypadkach urządzenie może pokryć całe zapotrzebowanie na ciepło, również w dni zimowe). W zależności od warunków lokalnych możliwe jest także wykorzystanie ciepła wód gruntowych, wtedy to konfiguruje się Vitocal 300-G do pracy jako pompę ciepła woda/woda. Dzięki nowoczesnej technologii inwerterowej jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem zarówno dla nowych, jak i modernizowanych domów jedno- i wielorodzinnych, jak i do wymiany starszych pomp ciepła solanka/woda. Cena urządzenia to ok. 27.820 zł.

Zalety Viessmann Vitocal 300-G BWC 301.B 10,4 kW:

zwiększony stopień wykorzystania własnego prądu z instalacji fotowoltaicznych (dzięki możliwości głębokiej modulacji mocy pompy ciepła)
możliwość komunikacji z internetem przez interfejs Vitoconnect (zakres dostawy) dla obsługi i serwisowania z bezpłatnej aplikacji ViCare
kompaktowe gabaryty, dzięki czemu urządzenie zajmuje w budynku małą powierzchnią
wysoki komfort obsługi, wszystkie funkcje, takie jak: ogrzewanie, podgrzewanie ciepłej wody, chłodzenie i wentylacja, sterowane przez zintegrowany regulator Vitotronic z wyświetlaczem graficzno-tekstowym
bardzo niskie koszty eksploatacji, dzięki regulowanej mocy obiegu chłodniczego w innowacyjnej technice inwerterowej, zapewniającej wysoki współczynnik efektywności sezonowej SCOP

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jak powstały nasze rankingi pomp ciepła?

Wybór pompy ciepła to poważna decyzja, głównie ze względu na początkowy wysoki koszt inwestycji oraz to, że powinna nam ona służyć przez kolejne kilkadziesiąt lat. Nie ma tu więc mowy o jakichkolwiek pomyłkach. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Warto tu od razu podkreślić, że pompę ciepła zawsze należy rozpatrywać indywidualnie dla każdego domu. Przy jej wyborze dobrze zwrócić uwagę na ofertę poszczególnych producentów oraz porównać cechy i parametry jakimi charakteryzuje się urządzenie (czyli moc, stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilość pobieranej energii).

Należy również pamiętać o tym, że cena pompy ciepła zależy w dużej mierze od dolnego źródła. Najdroższe są urządzenia, w których źródłem dolnym jest grunt (gruntowe pompy ciepła), najtańszym zaś pompy, w których źródłem energii cieplnej jest powietrze (powietrzne pompy ciepła). Na ostateczną cenę instalacji mają wpływ również takie czynniki, jak:

technologia budowania domu (rodzaj ocieplenia, stolarki okiennej, czy też występowanie mostków termicznych);

sposób jego ogrzewania powierzchnia;

sposób użytkowania poszczególnych pomieszczeń.

Najlepiej jednak pozostawić jest dobór odpowiedniej pompy ciepła fachowcom, którzy posiadają niezbędną w tym zakresie wiedzę, a więc projektantom instalacji grzewczych i instalatorom.

Jeśli planujecie montaż pompy ciepła, to zapoznajcie się wcześniej z naszymi rankingami pomp ciepła. Zostały wyszczególnione w nich tak ważne z punktu widzenia klienta kryteria, jak:

ocena producenta pomp ciepła – dokonując wyboru urządzenia warto jest skorzystać z doświadczonego producenta. W naszym rankingu producentów pomp ciepła ocenie poddaliśmy takie kwestie jak: dbałość o klienta, wiarygodność (w tym stabilność) oraz uznanie na rynku;

typ pompy ciepła – wymaga to uwzględnienia warunków naszej działki, na której realizowana ma być inwestycja oraz tego, jaką funkcję będzie pełnić to urządzenie w naszym domu. Obecnie rynek pomp ciepła to dwie, zasadniczo odmienne, klasy urządzeń: pomp wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowe i pomp do ogrzewania budynków. Jeśli interesuje nas druga opcja, to ważne będzie wybranie źródła dolnego, z którego pompa będzie czerpać ciepło;

parametry techniczne pompy ciepła – rodzaj zastosowanej technologii i komponentów, to czynniki, które w decydujący sposób wpływają na najważniejsze parametry techniczne tych urządzeń. Zaliczamy do nich: współczynnik wydajności COP/SCOP (im wyższy jest współczynnik COP, tym pompa ciepła jest tańsza w eksploatacji), wydajność grzewczą, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego, ilość czynnika chłodniczego i emisję hałasu;

cena do jakości – wybór pompy ciepła to poważna decyzja. Chociażby ze względu na jej koszt, który zależny jest zarówno od dolnego źródła, jak i od tego, od jakiego producenta zamówimy urządzenie. W naszym rankingu pomp ciepła uwzględniliśmy jedynie te firmy, których produkty są warte swojej ceny;

opinie klientów – wielu ważnych i przydatnych informacji na temat poszczególnych modeli pomp ciepła dowiemy się od osób, które wypróbowały już konkretny produkt. Specjalnie dla Was zebraliśmy więc opinie innych konsumentów, które z pewnością pomogą Wam przy podjęciu decyzji.

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła – praktyczne porady

Ranking pomp ciepła w dużym stopniu ułatwia wybór najbardziej dostosowanego do naszych potrzeb urządzenia. W stworzonym bowiem przez nas rankingu pomp ciepła znajdziecie wyłącznie najlepsze i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia uznanych i cenionych producentów, takich jak chociażby: Viessmann, Vaillant, Panasonic, czy De Dietrich. Jeśli jednak szukacie pompy ciepła “na własną rękę” lub też chcecie dokładniej zapoznać się z dostępną ofertą, to warto kierować się naszymi następującymi radami:

Określcie jakiego typu pompa ciepła Was interesuje
Zróżnicowana i bogata oferta pomp ciepła nie ułatwia wyboru. Pod uwagę trzeba wziąć bowiem wiele czynników i dokładnie zastanowić się nad zakupem konkretnego modelu, co dla laika może być nie lada wyzwaniem. Problematyczne może okazać się wybranie zastosowania pompy ciepła (które może obejmować grzanie, chłodzenie, grzanie i chłodzenie, czy wentylowanie), czy rodzaju źródła, którym może być powietrze, grunt lub woda. Każde z nich bowiem ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

Ogrzewanie pompą ciepła samodzielnie lub w tandemie
Podczas wybierania pompy ciepła do swojej nieruchomości konieczne jest podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy ma ona ogrzewać ją samodzielnie, czy będzie wspomagana przez inne źródło ciepła. Układ z dwoma urządzeniami grzewczymi nazywa się biwalentnym i najczęściej stosowany jest w przypadku pomp typu powietrze/woda oraz w budynkach modernizowanych z ogrzewaniem grzejnikowym (wprowadzenie tam ogrzewania płaszczyznowego może być wyjątkowo trudne).

Określcie zapotrzebowanie na ciepło na cele grzewcze i chłodnicze (gdy jest ono wymagane)
Wyznacza się je na podstawie izolacyjności przegród zewnętrznych oraz na podstawie strat ciepła występujących na drodze wentylacji (informacje o stratach ciepła budynku znajdują się w charakterystyce energetycznej budynku, która jest niezbędnym elementem każdego projektu budowlanego). Jednak kwestię doboru optymalnej wydajności grzewczej pompy ciepła do zapotrzebowania na ciepło danej nieruchomości najlepiej jest powierzyć producentowi lub instalatorowi. Specjalista dokona tego w oparciu o projekt budowlany/wykonawczy/geologiczny lub własne wyliczenia OZC, korzystając z programów symulacyjnych do doboru pomp ciepła producentów.

Przyjrzyjcie się sterownikowi pompy ciepła
Dostępność takich funkcji jak: programowanie czasowe pracy urządzenia (np. w celu wykorzystania tańszej taryfy energetycznej), tryb urlopowy, tryb zwiększonej wydajności ciepłej wody użytkowej, pompy cyrkulacji wody, automatyczne programowanie pomp obiegowych, czy też intuicyjna obsługa przekładają się na komfort obsługi oraz ekonomiczną pracę instalacji.

Zwróćcie uwagę na doświadczenie producenta
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dokonując wyboru pompy ciepła, najlepiej jest skorzystać z oferty doświadczonego producenta. Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy będziecie mieć pewność, że zakupione przez Was urządzenie posiadać będzie: kompletną, łatwo dostępną dokumentację techniczno-projektową i wymagane prawem certyfikaty, potwierdzające posiadanie profesjonalnej sieci autoryzowanych instalatorów i doradców handlowych. Ważne jest również posiadanie przez producenta szybko reagującego serwisu fabrycznego, stałego dostępu do części serwisowych i długiej gwarancji. Potwierdzeniem doświadczenia i wysokiej klasy pomp ciepła może być certyfikat Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA Q, wprowadzany aktualnie HP Keymark, czy też obszerna baza obiektów referencyjnych.

Zapoznajcie się z Listą BAFA
Ooceny poszczególnych pomp ciepła pod względem chociażby efektywności energetycznej nie ułatwia spora różnorodność rozwiązań technicznych w ofercie tych urządzeń. Odpowiedzi na wiele nurtujących inwestorów pytań dostarczyć może zestawienie niemieckiej instytucji rządowej Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu BAFA (Das Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle), zajmującej się m.in. określaniem warunków dofinansowania dla urządzeń OZE. Lista BAFA już od kilku lat stanowi istotną pomoc dla wszystkich zainteresowanych zakupem pompy ciepła, ponieważ uwzględnia ona ponad 100 producentów obecnych na rynku niemieckim (ok. ⅓ z nich oferuje swoje urządzenia także na rynku polskim). Wszystkie pompy ciepła znajdujące się na liście BAFA przeszły badania w niezależnych laboratoriach i uzyskały potwierdzoną w ten sposób wartość COP.

Porównajcie dostępne oferty
Nigdy nie należy podejmować decyzji po otrzymaniu oferty od jednej firmy zajmującej się montażem pomp ciepła. Im więcej zapytań o koszty całej inwestycji wyślecie, tym większe szanse zyskujecie na to, że w przyszłości nie przepłacicie. Dzięki, wciąż rosnącemu zainteresowaniu pompami ciepła ich oferta jest coraz bardziej konkurencyjna, co oczywiście przekłada się na większe oszczędności.

Znajdźcie “produkt szyty na miarę”
Pompę ciepła wybierać należy wyłącznie przez pryzmat własnych potrzeb i możliwości, a nie np. sugerując wyborem sąsiada. Aby pompa ciepła przynosiła oczekiwane rezultaty musi być odpowiednio dopasowana do specyfiki budynku, w którym ma być zamontowana. Tak więc, warto nie tylko kierować się jej zastosowaniem i rodzajem, ale także sprawdzić dokładnie co oferuje dane urządzenie pod względem efektywności pracy, trwałości i niezawodności. Ponieważ pompa ciepła powinna bezproblemowo pracować przez minimum 20 lat.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dodaj komentarz
guest
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Johanna
Johanna
14 kwietnia 2021 13:44

Brakuje Stiebel Eltron i monoblokowych pomp powietrznych HPA

Czesław
Czesław
29 stycznia 2021 22:07

Mam Panasonica t-cap 9 kw monoblok .,myślę że nie będzie potrzeby korzystać z pomocy w razie awarii , bo pewnie z tym będzie najgorzej gdzie na samym, początku są problemy z jej uzyskaniem , pewnie trafiłem na na firmę która najwyraźniej ma parcie na kasę . Na pewno drugi raz bym jej nie wybrał .

Adam
Adam
28 stycznia 2021 11:32

A gdzie w rankingu Mistubishi Zubadan?

Krzysztof
Krzysztof
12 grudnia 2020 10:57

Pompy ciepła firmy Daikin np Altherma 2 to najwyższa wydajność pracuje do minus 27 st. C. Mam ją 3 lata minus 27st.C to temperatura najistotniejsza przy jakiej pracowała i nie włączyły się grzałki. 210m2 dom od października do kwietnia 1300zl za prąd.

Klos
Klos
27 stycznia 2021 20:51
Odpowiedz do:  Krzysztof

To co piszesz jest nie możliwe w takim budynku

Marko
Marko
26 września 2020 00:01

Firma De Dietrich Pompy ciepla beznadziejny kontakt z firma,brak zainteresowania na reklamacje.Wola sprawy sadowe anizeli sprawna naprawe pompy.Stanowczo odradzam zakupy z tej firmy.

Alekasander
Alekasander
12 marca 2021 11:25
Odpowiedz do:  Marko

W moim przypadku serwis De Dietrich oceniam bardzo dobrze.