Główne wyniki
Jak wynika z analiz IEA w 2021 roku około 10% globalnych potrzeb w zakresie ogrzewania zostało zaspokojonych przez pompy ciepła. Co może cieszyć to to, że tempo instalacji rośnie szybko, a sprzedaż osiąga rekordowe poziomy. Sprzedaż pomp ciepła na świecie wzrosła o niemal 15% w 2021 roku, podwajając średnią dekady. Unia Europejska doświadcza wzrostu na poziomie około 35%, a kryzys energetyczny jeszcze bardziej przyspiesza adopcję w krajach takich jak Polska, Holandia, Włochy i Austria.
Jeżeli rządy na całym świecie w pełni zrealizują zobowiązania związane z energią i klimatem, globalna moc pomp ciepła wzrośnie z 1000 GW w 2021 roku do niemal 2600 GW do 2030 roku. W rezultacie popyt na gaz spadnie o 80 mld m sześc., a zużycie oleju opałowego zmniejszy się o 1 mln baryłek dziennie. Pompy ciepła są również sposobem na uniezależnienie się od importu m.in. gazu.
Korzyści z wdrożenia pomp ciepła
IEA szacuje, że pompy ciepła na całym świecie mają potencjał zmniejszenia globalnych emisji dwutlenku węgla (CO2) o co najmniej 500 milionów ton w 2030 roku. Odpowiada to rocznej emisji CO2 ze wszystkich samochodów znajdujących się obecnie w Europie. Dodatkowo, redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza związanych z tradycyjnym ogrzewaniem poprawi jakość powietrza, zwłaszcza w Chinach.
Pompy ciepła przynoszą oszczędności dla konsumentów, nawet pomimo wyższych kosztów początkowych. Wzrost cen energii sprawia, że oszczędności wynoszą od 300 USD rocznie w Stanach Zjednoczonych do 900 USD w Europie.
Według raportu IEA rozwój sektora pomp ciepła wygeneruje nowe miejsca pracy, przede wszystkim w instalacjach i utrzymaniu systemów. W skali globalnej zatrudnienie w branży wzrośnie niemal trzykrotnie, osiągając ponad 1,3 mln pracowników do 2030 roku.
Bariery i rozwiązania polityczne
Raport wskazuje, że pompy ciepła mają wyższe koszty początkowe niż tradycyjne systemy grzewcze, co stanowi główną barierę dla ich wdrożenia. Wsparcie polityki rządu jest niezbędne, aby pomóc konsumentom w pokonaniu tych kosztów. Zachęty finansowe dla pomp ciepła są już dostępne w ponad 30 krajach, które razem pokrywają ponad 70% dzisiejszego zapotrzebowania na ogrzewanie.
Problemem może być również brak wykwalifikowanych instalatorów. Jego rozwiązaniem są programy przekwalifikowania pracowników (np. z sektora górniczego) oraz zachęty finansowe.
W raporcie wskazano także, że brak wiedzy i świadomości konsumentów na temat pomp ciepła stanowi barierę dla ich wdrożenia. W tym jednak również może pomóc przemyślana polityka rządu.
A tak w ogóle…. jestem przekonany że ci ustawodawcy co chcą całkowitej dekarbonizacji nawet nie zdają sobie sprawy jakie ilosci energii elektrycznej będą niezbędne do zasilenia tych pomp….. To tak jak z moim szwagrem który z krytyczną wadą wzroku dojechał do Okulisty. Pani doktor pyta: – panie Wiesławie i nie boi się pan jeździć samochodem ? – pani doktor jak nie widzę to czego mam się bać ? *)
*) historia autentyczna……….z przed 32 lat.
„…. przemyślana polityka rządu…..” Ta sentencja wzajemnie się wyklucza albowiem jak „przemyślana” to nie „polityka rządu” bo ten ostatni od 33 lat w Polsce nie zrobił nic przemyślanego.