Bartosz rekuperacja – opinie i recenzja

Rekuperacja to stały dostęp do świeżego powietrza i oszczędność na ogrzewaniu. Coraz częściej zastępuje ona powszechnie do tej pory stosowaną wentylację grawitacyjną, która nie spełnia już swojej roli w nowoczesnym i energooszczędnym budownictwie. Produkcją central wentylacyjnych i montażem rekuperacji zajmuje się firma Bartosz. Co wyróżnia rekuperatory Bartosz i usługi tej firmy?

Bezpłatne Porównanie Ofert Rekuperacji

Bartosz to najwyższa jakość od ponad 30 lat

Początki firma Bartosz z centralą w Białymstoku sięgają 1990 roku, kiedy to przedsiębiorstwo zaczęło stawiać pierwsze kroki w branży inżynieryjno-sanitarnej. Od tej pory ta firma z polskim kapitałem dalej poszerza swoją ofertę związaną z systemami wodnymi i automatyką przemysłową. Ponadto od 2000 roku, firma Bartosz wprowadziła do produkcji spiralno-przeciwprądowy wymiennik ciepła WS i zaczęła rozwijać się w dziedzinie wentylacji, tworząc coraz bardziej skomplikowane układy wentylacyjne, które do dnia dzisiejszego zajmują ważne miejsce w jej działalności. Przedsiębiorstwo posiada obecnie szeroki wachlarz przyjaznych dla środowiska urządzeń i kompletnych systemów, dzięki którym można osiągnąć znaczne oszczędności poprzez ograniczenie zużycia wody, ciepła i energii elektrycznej. Bartosz jest jedną z czołowych polskich firm zajmujących się produkcją:

 • rekuperatorów do domów;
 • przemysłowych central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła nawiewnych, wywiewnych oraz nawiewno-wywiewnych (pracują one m.in. w firmie Husqvarna Poland, Can-Pack S.A., czy fabrykach produkcji silników do samolotów Aero Gearbox);
 • filtrów do wody;
 • szaf elektrycznych i sterowniczych;
 • stacji uzdatniania wody;
 • zestawów hydroforowych;
 • przepompowni i tłoczni;
 • pomp do wody;
 • elementów automatyki sterującej.

Firma Bartosz to również gwarancja wysokiego poziomu zarówno świadczonych przez nią usług, jak i oferowanych produktów, które rozwija zgodnie z obowiązującymi w Polsce i na świecie trendami, o czym świadczą:

 • odpowiednie certyfikaty, atesty i dopuszczenia (w tym ISO, atesty PZH, certyfikaty TUV Rheinland);
 • nagrody, wyróżnienia, dyplomy przyznane firmie podczas ogólnopolskich konkursów.

Osiąganie tak doskonałych wyników możliwe jest m.in. dzięki współpracy z biurami projektowymi, generalnymi wykonawcami, hurtowniami, inwestorami oraz firmami instalacyjnymi. Należy tu również podkreślić, że jako jedyny w kraju producent, umożliwia dostawę urządzeń w 100 proc. dostosowanych do wymagań inwestycji i spełniających wysokie oczekiwania inwestorów. Firma Bartosz posiada dwa zakłady produkcyjne, wspierane biurami techniczno-handlowym w Kielcach i w Krakowie. Ponadto przedsiębiorstwo:

 • zatrudnia ok. 100 specjalistów z różnych dziedzin pracujących nad rozwojem produktów;
 • posiada doskonale wyposażone zaplecze techniczne (umożliwia ono prowadzenie badań, tworzenie prototypów, a także produkcję urządzeń oraz realizację wszystkich, nawet tych najbardziej wymagających i skomplikowanych zamówień).

Bezpłatne Porównanie Ofert Rekuperacji

Dla kogo rekuperacja Bartosz?

Coraz więcej osób inwestuje w rekuperację. Jest to zarówno efekt wzrostu świadomości dotyczącej fatalnej jakości powietrza, którym oddychamy na co dzień (polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie), jak znacznych podwyżek cen nośników energii, przekładających się na koszty ogrzewania. Kolejnym ważnym aspektem jest również to, że to dzięki instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła znacznie łatwiej jest spełnić Warunki Techniczne 2021. Ponadto wśród innych korzyści tego właśnie rozwiązania wymienia się chociażby te związane z oczyszczaniem nawiewanego powietrza (z alergenów, szkodliwych związków chemicznych roztoczy i smogu), usuwaniem wilgoci z budynku. Montaż rekuperacji zapobiega również powstawaniu syndromu chorego budynku (SBS – Sick Building Syndrome).

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to więc rozwiązanie dla każdego, kto chce ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem i jednocześnie cieszyć się przez całą dobę świeżym powietrzem. Rekuperacja doskonale sprawdza się zarówno w nowym, jak i modernizowanym budownictwie. Jednak w tym drugim przypadku, jej instalacja będzie wiązać się z większymi nakładami finansowymi. Najlepiej bowiem o jej montażu pomyśleć jeszcze na etapie projektowania domu, ponieważ pozwoli to nam uniknąć dodatkowych kosztów związanych chociażby z budową kanałów wentylacyjnych i instalacją droższych okien z nawiewnikami. Systemy wentylacji mechanicznej Bartosz stosowane są w:

 • domach jednorodzinnych;
 • domach wielorodzinnych;
 • obiektach użyteczności publicznej (w tym w szpitalach, hotelach, szkołach, ośrodkach naukowych, ośrodkach sportowych czy jednostkach budżetowych);
 • lokalach użytkowych;
 • halach przemysłowych.

Warto tu również dodać, że rekuperatory Bartosz zdobyły dużą popularność i ugruntowały swoją pozycję na rynku dzięki niecodziennej konstrukcji wymiennika spiralnego oraz pozytywnym opiniom ich użytkowników, których przybywa zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, takich jak: Czechy, Węgry, Brazylia, czy Kolumbia.

Bartosz rekuperacja – szczegóły oferty

Firma Bartosz od ponad 20 lat zajmuje się produkcją centralach wentylacyjnych, w których stosuje się wymienniki ciepła: spiralne, przeciwprądowe, obrotowe, krzyżowe oraz glikolowe. Bestsellerem firmy są rekuperatory VENA Standard wyróżniające się najwyższym odzyskiem ciepła na rynku i to bez konieczności zastosowania nagrzewnicy wstępnej. Jak już jednak było wspomniane, rekuperatory Bartosz to nie tylko urządzenia stosowane w domach jednorodzinnych, ale i w budownictwie użytkowym i przemysłowym. Firma od kilkunastu lat produkuje bowiem przemysłowe centrale wentylacyjne VEBAR o wydajności sięgającej 100.000 m3/h. Urządzenia tego producenta wyróżniają się przede wszystkim szerokim wachlarzem wydajności, jak i dużą ilością zastosowań.

Należy tu również dodać, że współpraca z firmą Bartosz opiera się nie tylko na produkcji i dostawie central wentylacyjnych oraz rekuperatorów spiralnych o najwyższej jakości (do 16.000 m3/h), ale i zapewnieniu kompleksowej obsługi na najwyższym poziomie, na każdym etapie inwestycji. Uwzględnia ona m.in.

 • bezpłatne doradztwo zarówno na etapie tworzenia projektu, jak i jego realizacj (firma wykonuje kosztorys);
 • projekt – firma wykonuje zarówno koncepcję (obejmującą m.in. dobór kanałów i materiałów wentylacyjnych, bilans powietrza wentylowanego, zestawienie elementów, rozrysowanie układu wentylacyjnego, opis techniczny i wycenę), a także projekt systemów wentylacyjnych;
 • dobór optymalnych rozwiązań;
 • fachowy montaż rekuperacji na miejscu (przedsiębiorstwo Bartosz od wielu lat współpracuje z firmami wykonawczymi, zajmującymi się montażem rekuperacji na terenie całego kraju);
 • uruchomienie i regulację urządzenia na obiekcie;
 • serwis gwarancyjny i pogwarancyjny;
 • dostarczanie elementów eksploatacyjnych;
 • wykonywanie remontów istniejących już central wentylacyjnych lub rozbudowy instalacji, które są już niewystarczające.

Bartosz rekuperacja – jaka cena?

Koszt całego systemu wentylacji mechanicznej zawsze wyliczane są indywidualnie, na podstawie: ilości pomieszczeń i ich przeznaczenia, ilości kondygnacji oraz metrażu i kubatury budynku. Przy czym, to jaka będzie ostateczna cena rekuperacji zależeć będzie również od kosztu:

 • wykonania projektu instalacji;
 • rekuperatora;
 • sterownika;
 • materiałów podstawowych i elementów montażowych;
 • montażu wszystkich elementów systemu oraz uruchomienie instalacji;
 • dodatkowego wyposażenia.

Dla średniej wielkości domu jest to wydatek rzędu ok. 20.000-30.000 zł. Jednak, aby obniżyć koszt inwestycji w rekuperację można skorzystać z dofinansowania do rekuperacji, w postaci:

Bezpłatne Porównanie Ofert Rekuperacji

Montaż rekuperacji z Bartosz – Zalety i wady

Rekuperacja od Bartosz posiada wiele zalet, takich jak:

Wysoki standard obsługi (doradztwo techniczne, projektowanie i montaż)
Kompleksowość oferty
Profesjonalny i pomocny zespół
Terminowość realizacji i rozsądną cenę
Sprostanie oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów
Indywidualne projekty dostosowane do każdego rodzaju budynku
Współpraca wyłącznie z doświadczonymi i sprawdzonymi instalatorami
Wsparcie i doradztwo na każdym etapie inwestycji
Ponad 20-letnie doświadczenie i ugruntowana pozycja na rynku HVAC w Polsce
Najwyższej jakości certyfikowane produkty o wysokiej wydajności
Produkcja rekuperatorów najwyższej jakości
Obsługa na terenie całego kraju
Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
Indywidualne podejście oraz mnogość rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych
Produkcja rekuperatorów spiralnych oraz central wentylacyjnych z odzyskiem i bez odzysku ciepła
Uzyskanie licznych certyfikatów, nagród i wyróżnień
Wykorzystanie do produkcji wyłącznie elementów pochodzących od renomowanych światowych producentów

Natomiast wśród nielicznych wad znajduje się ta związane z:

Trudnością w oszacowaniu kosztów przed kontaktem z firmą

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Rekuperacja to stały dostęp do świeżego powietrza w domu i duże oszczędności związane z ogrzewaniem. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej inwestorów decyduje się na jej montaż. Jednym z liderów zajmujących się zarówno produkcją central wentylacyjnych, jak i montażem rekuperacji jest pochodzące z Białegostoku przedsiębiorstwo Bartosz. Ta firma z polskim kapitałem, to gwarancja wysokiego poziomu oferowanych produktów oraz świadczonych usług (na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami). Już od ponad 20 lat rekuperatory Bartosz cieszą się ogromną popularnością i pozytywnymi opiniami użytkowników, którzy docenili je przede wszystkim za wysoką jakość i wydajność oraz dużą ilość zastosowań. Albowiem urządzenia tego producenta doskonale sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych jak i obiektach użyteczności publicznej oraz halach przemysłowych. Co ważne, wszyscy klienci firmy Bartosz mają zapewnioną kompleksową ofertę oraz wsparcie i doradztwo na każdym etapie inwestycji.
4.8
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments