Czy powstanie nowa taryfa prądu?

5 /5
(Ocen: 1)

Co roku na świecie zwiększa się sprzedaż samochodów elektrycznych, a wielkość inwestycji w tym sektorze wyraźnie rośnie. Międzynarodowa Agencja Energetyki szacuje, że w 2030 roku na świecie ponad połowa samochodów będzie zasilana prądem elektrycznym.

Aktualna sytuacja taryf prądu w Polsce

Obecnie w Polsce występują dwie główne taryfy prądu: „G” – taryfa domowa; „C” – taryfa dla małych i średnich przedsiębiorstw. W sytuacji, kiedy po naszym kraju jeździ garstka samochodów elektrycznych, a stacje elektryczne można policzyć na palcach jednej ręki, dwie taryfy mogą być wystarczające. Aktualnie w Polsce stacje elektryczne korzystają z grup taryfowych C11 i C12.

Sytuacja na świecie

W większości nowoczesnych państw istnieje specjalna grupa taryfowa dedykowana stacjom samochodów elektrycznych. Na wielkość rachunku zazwyczaj składa się wypadkowa: kWh, minuty podłączenia i czas postoju. Warto zastanowić się czy w związku z ogólnym rozwojem branży samochodów elektrycznych powinniśmy na przykładzie innych państw, stworzyć oddzielną grupę taryfową dla samochodów elektrycznych.

Taryfa prądu EV

Energa proponuje nową taryfę prądu EV. Miałaby to być taryfa utworzona specjalnie dla stacji pojazdów elektrycznych. Aktualnie korzystanie ze stacji elektrycznych Energa jest bezpłatne. Wraz z rosnącą popularyzacją tego rynku nieuniknione jest wprowadzenie opłat (więcej o ambitnych planach w sektorze elektromobilności poczytacie: Rządowy plan rozwoju elektromobilności). Jak zapewniają przedstawiciele firmy trwają już prace nad modelem odpłatności. Niestety, nie ma podanych żadnych konkretów. Energa zapewnia jednak, że wzorce, na którym opierać będzie się model zaczerpnięty jest z najlepszych światowych praktyk.

Potężne nakłady w obszarze badań i rozwoju w branży samochód elektrycznych, zwolnienia podatkowe to tylko nieliczne przykłady, że świat czeka rewolucja samochodowa. Polska również stawia na popularyzację samochodów zasilanych prądem. Powstał projekt „W drodze do elektromobilności”, który zakłada milion lat w ciągu najbliższych 10 lat. W związku z powyższym wydaje się być nieuniknione, że powstanie nowa taryfa prądu, pytanie brzmi, kiedy? 🙂

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments