W ostatnich latach, rozwój energii odnawialnej stał się jednym z najważniejszych tematów w debacie publicznej na całym świecie. Rozwój OZE przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, które powstają w wyniku działań niezbędnych do pozyskania energii elektrycznej, a także uniezależnia sektor energetyczny od gazu pochodzącego z Rosji. Z danych opublikowanych w 2022 roku przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że moc zainstalowana farm wiatrowych w 2021 roku wyniosła ponad 7,8 GW. W kolejnych latach udział energetyki wiatrowej tylko wzrastał.
Wraz z rozwojem energii odnawialnej w polskim prawie zaczęto zastanawiać się nad wprowadzeniem regulacji, które w znaczący sposób przyczynią się do uproszczenia procedur, dzięki którym powstaną nowe farmy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe. Rok 2023 przynosi m.in. zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także zmniejszenie minimalnej odległości nowych wiatraków od budynków mieszkalnych do 700 m. Przed zmianami obowiązywała zasada 10 H dotyczyła zakazu budowy turbin wiatrowych w sąsiedztwie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości turbiny.
W związku z wprowadzeniem nowych zasad lokalizacji wiatraków w odległości 700 metrów od budynków mieszkalnych, pragniemy zaprezentować interaktywną mapę, dzięki której sprawdzisz, gdzie jeszcze mogłyby powstać nowe wiatraki. Mapę znajdziesz za darmo w Geoportalu Krajowym Na Mapie.
Mapa zasięgu 700 metrów wiatraków od zabudowy mieszkaniowej – jak to działa
Dzięki zastosowaniu warstwy "Zasięg 700 m od zabudowań mieszkalnych" możesz wskazać tereny, gdzie zgodnie z obowiązującymi przepisami można zainstalować nowe elektrownie wiatrowe. Przedstawiona poniżej mapa Polski wyraźnie wskazuje, że takie obszary stanowią niewielki procent całkowitej powierzchni kraju. Obszary objęte zasięgiem 700 metrów od zabudowań mieszkalnych zostały oznaczone kolorem pomarańczowym. Jeśli po zbliżeniu do widoku mapy teren podświetli się na ten kolor, to oznacza, że w tym miejscu nie można już postawić nowej elektrowni wiatrowej.
Kolorem pomarańczowym zaznaczono obszary w promieniu 700 metrów zabudowań mieszkaniowych. Zwróć uwagę, jak niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie może jeszcze powstać wiatrak, źródło: Geoportal Na Mapie
Zobacz film na platformie youtube.com i dowiedz się, jak działa mapa zasięgu wiatraków 700 m od budynków mieszkalnych: https://www.youtube.com/embed/XZXbqM4WBvU
Jak włączyć mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 metrów?
- W pierwszym kroku wejdź na stronę Geoportalu Krajowego Na Mapie, następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy";
- Następnie wyszukaj działkę korzystając z wyszukiwarki działek lub przybliż się w widoku mapy do działki, którą zamierzasz sprawdzić;
- W celu wyświetlenia mapy zasięgu wiatraków 700 m od domów kliknij w przycisk "Wybierz warstwę mapy" (1), a następnie wybierz kafelek o nazwie “Zasięg 700 m od zabudowy mieszkalnej” (3). Dodatkowo możesz sprawdzić warstwę “Zasięg 700 m od wiatraków” (2), która wyznacza strefy w odległości 700 metrów od istniejącego wiatraka.
Uwaga, po zmianie ustawy odległościowej ustalającej minimalną odległość wiatraka od zabudowy mieszkaniowej na 700 metrów, nowe wiatraki będą mogły być lokalizowane wyłącznie na postawie uchwalonych lub istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.