Przyczyny wprowadzenia zmian
Decyzja o zaostrzeniu kryteriów w programie "Czyste Powietrze" została podjęta w odpowiedzi na rosnące wyzwania na rynku pomp ciepła. Do głównych problemów, które skłoniły do tej zmiany, był m.in. import niskiej jakości, tanich pomp ciepła z Chin, które często charakteryzują się niską efektywnością i nadmiernym zużyciem energii. Ponadto, zauważono praktyki nieuczciwych producentów polegające na sztucznym zawyżaniu cen produktów niskiej jakości w celu spełnienia wymogów programów dotacyjnych. Niepokojące były również przypadki wprowadzania konsumentów w błąd odnośnie rzeczywistej jakości, pochodzenia oraz specyfikacji technicznych oferowanych pomp ciepła. Temat stał się głośny w połowie grudnia, kiedy to NFOŚiGW ujawnił, że zamierza przyjrzeć się pompom ciepła z Chin.
Nowe kryteria kwalifikacji pomp ciepła
Aby kwalifikować się do dofinansowania w ramach programu Czystego Powietrza, parametry pomp ciepła będą musiały być potwierdzone badaniami technicznymi przeprowadzonymi w niezależnych, akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA. Raporty z badań muszą być zgodne z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej. W okresie przejściowym do 1 kwietnia 2024 roku, pompy ciepła obecne na liście ZUM będą poddane weryfikacji, aby upewnić się, że spełniają nowe wymogi.
Wprowadzenie zmian również dla kotłów
Podobne zasady będą obowiązywać przy wyborze kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet drzewny. Choć w przypadku tych źródeł ciepła nie planuje się zmiany wymogów programu, to obowiązkowy będzie wybór urządzeń wyłącznie z listy ZUM.
Wprowadzenie tych zmian ma na celu zapewnienie większej przejrzystości i uczciwości w procesie dofinansowania, ograniczenie praktyk wprowadzających konsumentów w błąd i poprawienie jakości instalowanych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze”.
A problem jest zupełnie innej natury: PC bardzo słabo współpracują z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi i tutaj leży clou programu…… Żadne pompy nie będą dobrze współpracować z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi bo nie ma takiej technicznej możliwości. Nawet tzw. „wysokotemperaturowe” PC to będzie wtopa…….objawiająca się znacznym i nieakceptowalnym zużyciem prądu.
Tja…… a ta lista to gdzie jest zamieszczona ?
Powiem tak : w „nosie” mam dotacje jak muszę przepłacić na sprzęcie i montażu.
Poza tym z tekstu wynika że te z listy tez nie mają atestów…….ktoś tutaj „kroi” równo……