Pompy ciepła Ariston – opinie i recenzja

Dobór odpowiedniego systemu ogrzewania dla domu jednorodzinnego to nie lada wyzwanie – wie o tym każdy, kto stanął przed dylematem: kocioł, piec, czy tradycyjny kominek. Tymczasem warto postawić na nowoczesne rozwiązania, które cechują się nie tylko ekologicznym, ale i ekonomicznym podejściem do systemów grzewczych. Jednym z wariantów są zyskujące na popularności pompy ciepła, które nie tylko ogrzewają nieruchomość, ale i zapewniają ciepłą wodę użytkową. Skąd jednak wiedzieć, jaką pompę ciepła wybrać i czym się kierować, podejmując decyzję zakupową? Tym razem pod lupę weźmiemy pompy ciepła Ariston.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła Ariston – komfort w Twoim domu

Ariston to globalny specjalista w zakresie produktów grzewczych i podgrzewania wody. Początki działalności przedsiębiorstwa datuje się na 1930 rok, kiedy to Aristide Merloni założył spółkę „Industrie Merloni”. 30 lat później firma wyprodukowała pierwszy podgrzewacz wody pod marką Ariston, by w 1980 roku na dobre wejść na rynek producentów urządzeń do podgrzewania wody oraz kotłów, na którym umacnia swoją pozycję do dziś.

Dziś Grupa Ariston ponad 40% swoich inwestycji przeznacza na badania i rozwój rozwiązań, które wykorzystują zasilanie pochodzące z naturalnych, odnawialnych źródeł energii. Jak głosi firma, jej celem jest dostarczanie komfortu każdemu – także w miejsca, gdzie wydaje się to niemożliwe lub trudne do osiągnięcia. W ofercie firmy Ariston znajdują się kotły gazowe, podgrzewacze wody, termoregulacja, zasobniki, a także pompy ciepła.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła Ariston?

Produkowane pod marką Ariston pompy ciepła to rozwiązanie, które przede wszystkim powinno zainteresować właścicieli domów jednorodzinnych. Bez względu na to, czy mówimy o starym budownictwie, przechodzącym termomodernizację, czy też o nowo powstałych domach, pompy ciepła typu powietrze-woda tego producenta sprawdzą się znakomicie. Co ważne, Ariston produkuje zarówno pompy ciepła typu split, jak i w formie monobloków, dzięki czemu właściciele mniejszych domów mogą zaoszczędzić przestrzeń wewnątrz budynku.

Podobnie jak urządzenia innych producentów, także pompy ciepła Ariston do swojego działania wykorzystują OZE, a ściślej – ciepło znajdujące się w powietrzu. Przy czym często, w celu zmniejszeniu rachunków, te właśnie urządzenia grzewcze łączone są z fotowoltaiką, która pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej niezbędną do pracy pompy ciepła ze słońca.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada Ariston?

Podobnie, jak w przypadku innych producentów, pompy ciepła Ariston można podzielić na urządzenia typu split oraz monobloki, a także pompy do c.w.u. W każdym z tych przypadków dostępne jest kilka modeli, różniących się parametrami. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wybranym pompom ciepła, produkowanym przez tę firmę:

 • Nimbus Flex S Net – to inwerterowa pompa ciepła typu split powietrze/woda, która oferuje trzy tryby pracy: wytwarzanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie i ogrzewanie. Zestaw składa się z trzech osobnych urządzeń – jednostki zewnętrznej, modułu wewnętrznego i zbiornika c.w.u., dostarczanego osobno. Pompa cechuje się klasą efektywności energetycznej A+++, a przy tym jest niezwykle ciche i oszczędna. Dodatkową zaletą jest możliwość przyłączenia do pompy ciepła instalacji fotowoltaicznej, by optymalnie wykorzystać produkowaną przez nią energię elektryczną;
 • Nimbus Plus S Net – w tym przypadku mamy do czynienia z pompą ciepłą typu split, która zarówno ogrzewa, jak i chłodzi pomieszczenia, nie posiada jednak zbiornika ciepłej wody użytkowej. Pompa wyposażona jest w system zapobiegający zamrażaniu skroplin, dzięki któremu może działać także przy temperaturze -20 stopni Celsjusza. Model ten zapewnia ponadto zdalne sterowanie poprzez aplikację Ariston NET;
 • Nimbus Compact M Net – to inwerterowa pompa ciepłą typu monoblok, która składa się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznego modułu, który połączony jest ze zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową. Pojemność zbiornika wynosi 180 litrów. Obieg chłodniczy urządzenia jest hermetycznie zamknięty w jednostce zewnętrznej, a czynnikiem łączącym obie jednostki jest woda;
 • Nuos Primo – to podgrzewacz wody z pompą ciepła, którego głównym zadaniem jest przygotowywanie ciepłej wody użytkowej dla domowników. Model ten wyposażony jest w funkcję antylegionella, która zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii dzięki automatycznemu czasowemu przegrzewaniu wody w zbiorniku. Urządzenie ponadto posiada funkcjonalny wyświetlacz LED oraz zapewnia możliwość programowania dziennego. Współczynnik efektywności COP tego modelu wynosi 3,0 (zgodnie z EN 255-3).

Moc i cechy pomp ciepła Ariston

Poszczególne modele pompy ciepła Ariston różnią się od siebie nie tylko wbudowanymi funkcjami, wyglądem i możliwościami, ale także mocą grzewczą. W przypadku pompy Nimbus Flex S Net oraz Nimbus Plus S Net do wyboru mamy urządzenia o mocy grzewczej równej 4 kW, 5 kW, 7 kW, 9 kW lub 11 kilowatów. Monoblokowa pompa ciepła Ariston Nimbus Compact M Net dostępna jest w wariantach o mocy grzewczej 5,7 kW, 7,1 kW oraz 11 kilowatów, z kolei pompa do ciepłej wody użytkowej Nuos Primo oferuje moc grzałki w wysokości 1200 W, czyli 1,2 kilowata.

Jeśli próbujemy porównać ze sobą pompy ciepła Ariston, to opinie na temat tego, na co zwracać uwagę, są podzielone. Warto jednak poszukać cech wspólnych tych urządzeń oraz atutów, jakie prezentują wyżej wymienione modele, by dostrzec istotne z punktu widzenia użytkownika cechy tych pomp. Okazuje się bowiem, że:

 • producent zadbał o to, by urządzenia te mogły być obsługiwane w sposób zdalny, za pomocą aplikacji Ariston NET;
 • pompy ciepła do firmy Ariston wyróżniają się wysokim poziomem sprawności zarówno dla ogrzewania jak i chłodzenia pomieszczeń;
 • pompy ciepła Ariston wyposażone są w przyłącze instalacji fotowoltaicznej. Taki układ pozwala na lepsze zarządzanie zieloną energią, pozyskiwaną przez umieszczone na dachu budynku panele fotowoltaiczne;
 • urządzenia te wyróżnia również wysoka klasa efektywności energetycznej A+++ (35 °C), co w połączeniu z cichą pracą pompy zapewnia użytkownikom komfortowe korzystanie z pompy ciepła;
 • czynnikiem chłodniczym, znajdującym się w tych urządzeniach, jest R410A, czyli mieszanina difluorometanu i pentafluoroetanu.

Pompy ciepła Ariston – cena

Nie ulega wątpliwości, że tak, jak u innych producentów, również w przypadku urządzeń oferowanych przez firmę Ariston, istotne znaczenie dla wielu klientów ma cena pompy ciepła. Warto jednak pamiętać o tym, że wpływ na jej wysokość ma wiele czynników, w tym:

 • dodatkowe funkcje pompy ciepła – takie jak chociażby możliwość sterowania pompą w sposób zdalny, za pośrednictwem aplikacji mobilnej, wiąże się z wyższą ceną tego urządzenia. Także ułatwienia, na przykład w postaci dotykowego panelu sterowania na urządzeniu, czy też przyłącza instalacji fotowoltaicznej, mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, jakie przyjdzie nam ponieść podczas zakupu;
 • cechy budynku – ten wbrew pozorom nieistotny aspekt ma dość duże znaczenie podczas wyboru pompy, która ma spełniać pokładane w niej oczekiwania. Uwzględniając bowiem docelową liczbę mieszkańców oraz metraż domu, należy dobrać taki model, który będzie w stanie ogrzać powierzchnię całkowitą domu i zapewnić ciepłą wodę użytkową wszystkim jego mieszkańcom. W innym przypadku możemy mieć albo niedobory ciepła i c.w.u., albo wręcz przeciwnie, przepłacimy za pompę, której mocy nie będziemy w stanie wykorzystywać w stu procentach;
 • parametry pompy ciepła – kolejnym aspektem, mającym wpływ na kwotę, jaką przychodzi za nią zapłacić, są parametry urządzenia. Najważniejszy z nich to wspomniana już moc grzewcza urządzenia – im wyższa, tym droższy wariant danego modelu. Do innych parametrów istotnych z perspektywy kształtowania się ceny, należy przykładowo wbudowany zbiornik na c.w.u. oraz jego objętość.

Jeżeli chodzi o konkretne kwoty, w przypadku pompy ciepła Ariston cena kształtuje się następująco: Nimbus Flex S Net o mocy 4 kW kosztuje 25.084,76 zł brutto, z kolei 5 kW pompa ciepła tego typu to wydatek wysokości 27.164,35 złotych. Wariant o mocy 11 kW wraz ze zbiornikiem c.w.u. o pojemności 300 litrów to koszt 49.616,52 zł brutto. W przypadku pompy ciepła Ariston Nimbus Plus S Net, za najsłabsze, 4 kW urządzenie zapłacimy 21.182,07 zł, podczas gdy wariant o mocy 9 kW kosztuje 40.363,15 zł, a 11-kilowatowa pompa – 43.794,21 złotych. Za pompę ciepła Nimbus Compact M Net o mocy 4 kW zapłacimy 30.477,24 zł brutto, podczas gdy wariant o mocy 5 kW wyniesie nas 32.634,44 zł, a 7-kilowatowy – od 39.388,14 zł do nawet 44.850,95 zł, zależnie od pozostałych parametrów urządzenia. Pompa ciepłą do c.w.u. Nuos Primo kosztuje natomiast 4.310,86 zł brutto lub 4.702,88 zł brutto, jeśli postawimy na nieco mocniejsze urządzenie, oferujące krótszy czas nagrzewania i większą pojemność (141 litrów zamiast 110 litrów).

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Ariston?

Dbając o jakość nie tylko kontaktów z klientami, ale także świadczonych na ich rzecz usług serwisowych, od września 2012 roku firma Ariston wprowadziła system kontroli jakości usług serwisowych. Polega on na tym, że po dokonaniu naprawy serwisowej urządzenia tego producenta konsultanci kontaktują się z klientem. Przeprowadzają wówczas krótką ankietę na temat wykonanej usługi, jej fachowości i jakości. Dzięki temu możliwe jest doskonalenie pracy osób, będących Autoryzowanymi Serwisantami marki Ariston.

Producent ten zapewnia ponadto do 8 lat gwarancji na pompy ciepła Nimbus. Wystarczy przed upływem standardowego, dwuletniego okresu gwarancyjnego przedłużyć ten czas dzięki kontraktowi „Full Service”. Zapewnia on dodatkowy, 3-letni okres ochronny pompy. Następnie można przejść na kontrakt serwisowy „Druga Młodość”, który oferuje kolejne 3 lata gwarancji wraz z bezpłatnym usuwaniem ewentualnych usterek.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Ariston?

Zalety pomp ciepła Ariston:

możliwość podłączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną
zastosowany w urządzeniach czynnik chłodniczy R410A
możliwość sterowania w sposób zdalny pompą ciepła dzięki dedykowanej aplikacji Ariston NET
stabilna praca także w chłodniejszym klimacie
najwyższa klasa efektywności energetycznej A+++
niskie zużycie energii elektrycznej
wysoka jakość i niezawodne działanie przez długi czas
włoski design
łatwa instalacja i konserwacja urządzenia
wysokie poziomy sprawności zarówno dla ogrzewania jak i chłodzenia
tryb cichy, który zapewnia jeszcze cichszą pracę urządzenia
auto-adaptacyjne zachowanie dzięki technologii DC inverter
do 8 lat gwarancji
podniesienie wartości nieruchomości przy jej sprzedaży
redukcja kosztów ogrzewania

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Włoska firma Ariston, która jest globalnym specjalistą w dziedzinie podgrzewania wody i produktów grzewczych, posiada w swojej ofercie także ekologiczne pompy ciepła. Urządzenia tego producenta wyróżniają się przede wszystkim wysoką jakością, komfortem, efektywnością energetyczną oraz szacunkiem dla środowiska. Co istotne, pompy ciepła Ariston umożliwiają nie tylko ogrzanie pomieszczeń, czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby domowników, ale również chłodzenie pomieszczeń w ciepłe, letnie dni. Ponadto pompy ciepła Ariston zapewniają niskie zużycie energii elektrycznej, wysoką wydajność oraz cichą pracę. Natomiast włoski design, charakteryzujący się funkcjonalnością i oryginalnością ułatwia dopasowanie urządzenia do każdego budynku.
4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta
Danuta
28 kwietnia 2022 08:29

Kupiłam pompę ciepła Ariston Nimbus Flex 110 sto mocy grzewczej 16,74 Kw, a otrzymałam pompę firmy Chaffotex model Arianext 110-S-T EXT -3630172, której nie ma w sprzedaży na naszym rynku polskim ponad 10 lat. Pompa cały czas pracuję, prądu zużyła bardzo dużo, jest zimno w budynku mieszkalnym. Doznałam szoku jak Ariston postępuję z klientami.Nie polecam żadnego zakupu w firmie Ariston