Pompy ciepła Saunier Duval – opinie i recenzja

Bez cienia wątpliwości można uznać, że jednym z najmodniejszych trendów w 2021 roku jest ekologia. Świadczy o tym między innymi tzw. Dyrektywa Plastikowa, nakazująca ograniczenie zużycia tego surowca w Unii Europejskiej, a także coraz popularniejsze urządzenia grzewcze, wykorzystujące do swojego działania odnawialne źródła energii. To właśnie OZE stają się obecnie podstawowym „paliwem”, które zaczyna napędzać nie tylko gospodarkę, ale pozwala ogrzać budynki jedno- i wielorodzinne. Wybierając pompy ciepła pobierające energię cieplną z otoczenia domu (powietrza, wody lub gruntu), zmieniamy swoje życie na lepsze i tańsze. Skąd jednak wiedzieć, jakie urządzenie sprawdzi się u nas najlepiej? Dzisiaj w naszej recenzji czas na pompy ciepła Saunier Duval.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Pompy ciepła Saunier Duval – źródło zielonej energii

Choć niektórzy mogą nie kojarzyć tego przedsiębiorstwa, funkcjonuje ono już od ponad 100 lat. W 1907 roku Charles Saunier i Maurice Duval połączyli swoje siły, by stworzyć firmę Saunier Duval. Już od początków działalności przedsiębiorstwo produkowało oprawy do lamp gazowych, podgrzewacze wody oraz urządzenia zasilane gazem. Z biegiem lat spółka dążyła do wprowadzania kolejnych innowacji, przecierając szlak kolejnym urządzeniom grzewczym. W 1963 roku jako pierwsza opracowała dwufunkcyjny wiszący kocioł gazowy, dekadę później kocioł z zamkniętą komorą spalania, a po kryzysie naftowym z 1973 roku, jako jedna z pierwszych zaczęła produkować ekonomiczne urządzenia grzewcze, takie jak systemy solarne, kotły kondensacyjne czy też pompy ciepła.

Dziś pompy ciepła Saunier Duval to urządzenia, które równocześnie są w stanie zapewnić użytkownikowi ogrzewanie, chłodzenie oraz ciepłą wodę użytkową. Główną grupą docelową tego producenta są właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, którzy wykorzystując odnawialne źródła energii chcieliby stworzyć dla siebie niskoenergetyczny dom.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo pompy ciepła Saunier Duval?

Pompa ciepła Saunier Duval to urządzenie, które z powodzeniem może znaleźć zastosowanie zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku modernizacji systemów ogrzewania w starszych domach. Dobrym rozwiązaniem w jednym, jak i w drugim przypadku jest próba połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Taki układ pozwala na wielokrotne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a tym samym czerpanie jeszcze większych korzyści, także finansowych.

Pompy ciepła Saunier Duval cechują się wysokim współczynnikiem efektywności COP (5, a nawet 5,4 – zależnie od modelu), zapewniając równocześnie ciepłą wodę użytkową, wraz z funkcją grzania, jak i chłodzenia. Dzięki takiemu połączeniu, są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które oczekują od urządzenia kompleksowego wsparcia w utrzymaniu ciepła w budynku, przy jak najmniejszym nakładzie energetycznym i zmniejszeniu śladu węglowego w przyrodzie.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiada Saunier Duval?

Przeglądając ofertę firmy Saunier Duval, pompy ciepła można podzielić na dwa podstawowe modele – GeniaAir Mono oraz GeniaAir Split. Już ich nazwy po części zdradzają, z jakim rozwiązaniem mamy w ich przypadku do czynienia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej obu modelom:

  • GeniaAir Mono – ta pompa ciepła typu powietrze-woda monoblok wymaga jednostki zewnętrznej z wentylatorem do czerpania powietrza. Pracuje on jednak niesamowicie cicho – natężenie hałasu w odległości 3 m od urządzenia to zaledwie 28 decybeli, czyli tyle samo, ile wydaje tykający zegarek. Dzięki temu nadaje się do montażu na obszarach o gęstej zabudowie. Model ten wyróżnia się najwyższą możliwą klasą efektywności energetycznej A+++, a do chłodzenia używa czynnika chłodniczego R290 o potencjale tworzenia efektu cieplarnianego GWP równym 3. Dla porównania – czynnik R410 ma GWP = 2088, a R32 – GWP równe 675. Współczynnik efektywności COP tej pompy ciepła Saunier Duval wynosi nawet do 5,4;
  • GeniaAir Split – ta powietrzna pompa ciepła pracuje nie tylko cicho, ale i ekonomicznie. Moc nominalna tego urządzenia wynosi od 3,5 do 12 kilowatów, dzięki czemu łatwo można wybrać odpowiedni model, bez względu na to, czy klient dysponuje małym domkiem sezonowym, czy dużym domem dwurodzinnym. System GeniaAir Split składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej, a także wewnętrznej, która dodatkowo wyposażona jest w zintegrowany zasobnik do przechowywania ciepłej wody o pojemności 188 litrów. Jest on w stanie pokryć normalne zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny. System charakteryzuje się klasą energetyczną A+++, a praca pompy ciepła jest możliwa w zakresie temperatur od -20°C do +40°C, dzięki czemu urządzenie powinno być zdolne do pracy przez cały rok.

Wybierając powyższe pompy ciepła Saunier Duval można w odpowiedni sposób, wykorzystując ciepło atmosferyczne, ogrzać dom. Warto wziąć pod uwagę także fakt, że zależnie od tego, jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego wybierzemy, możliwe jest uzyskanie znacznie większych oszczędności związanych z ogrzewaniem budynku.

Moc i cechy pomp ciepła Saunier Duval

Tym, co wyróżnia poszczególne Saunier Duval pompy ciepła, jest ich nominalna moc grzewcza. W zasadzie każdy model pompy ciepła GeniaAir Mono dostępny jest w wersjach o mocy 3 kW, 5 kW, 7 kW, 10 kW lub 12 kW. System pomp GeniaAir Split z kolei oferuje urządzenia o jednej z następujących mocy grzewczych: 3,6 kW, 4,9 kW, 6,7 kW, 10,2 kW bądź 11,9 kilowatów.

Zastanawiając się, czy pompy ciepła Saunier Duval to odpowiednie rozwiązanie dla naszego domu, warto zwrócić uwagę na cechy, które wyróżniają te urządzenia na tle konkurencyjnych modeli. Dlaczego zatem warto postawić na pompy ciepła tego producenta?

  • jednostki te są niezwykle kompaktowe – zajmują niewiele miejsca, przez co nie tylko łatwo zorganizować dla nich przestrzeń wewnątrz budynku, jak również nietrudno wkomponować jednostkę zewnętrzną w elewację;
  • w systemie GeniaAir Split urządzenie wyposażone jest w zbiornik c.w.u. o pojemności wystarczającej dla czteroosobowej rodziny;
  • oferowane przez tego producenta pompy ciepła wykazują klasę efektywności A+++, co pozwala na znaczne oszczędności, związane z mniejszym zużyciem energii elektrycznej;
  • pompa ciepła Saunier Duval GeniaAir Mono wykorzystuje naturalny, przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy R290, którego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego GWP wynosi zaledwie 3;
  • w celu zapewnienia najwyższych standardów jakości, każde urządzenie jest kompleksowo testowane przed wysłaniem do klienta.

Pompy ciepła Saunier Duval – cena

Choć nie jest najważniejsza, dla wielu osób istotny wpływ na podjęcie decyzji o zakupie danej pompy ciepła stanowi jej cena. Nic w tym dziwnego, warto jednak mieć świadomość, że na jej wysokość wpływa kilka niezależnych od siebie czynników. Przyjrzyjmy się im bliżej, by zrozumieć, w jaki sposób kształtuje się cena pompy ciepła:

  • moc grzewcza pompy – to najistotniejszy czynnik, wraz ze wzrostem którego rośnie także cena, jaką nam przyjdzie za dany produkt zapłacić. Znaczenie mają ponadto inne parametry urządzenia, takie jak choćby pojemność zbiornika na ciepłą wodę użytkową – o ile model jest w niego wyposażony;
  • dodatkowe funkcje urządzenia – w zależności od tego, czy pompa ciepła wyposażona jest w technologię inwerterową, czy też może być sterowana za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej lub posiadać inne, przydatne funkcje, za każdą z nich przyjdzie nam dodatkowo zapłacić;
  • zapotrzebowanie na ciepło – to właśnie ono wpływa bezpośrednio na to, jakiej mocy pompa ciepła Saunier Duval będzie idealna w przypadku danego klienta (będą się one różnić w zależności od powierzchni domu). Wpływ na wydatki związane z zakupem pompy ciepła może mieć również kwestia związana z zastosowanym w budynku rodzajem ogrzewania oraz jego wykończeniem.

Patrząc na dostępne na rynku pompy ciepła Saunier Duval, cena poszczególnych modeli zdecydowanie przyciąga uwagę. Zestaw pompy ciepła GeniaAir Split z urządzeniem o mocy 3,6 kW kosztuje 26.937 zł. Dla porównania, wariant o mocy 6,7 kilowata to wydatek rzędu 30.346 zł, podczas gdy pompa o mocy 11,9 kW kosztuje już 37.401 zł. W przypadku modelu GeniaAir Mono, za wersję o mocy 3,6 kW zapłacimy 35.612 zł, 7-kilowatowy wariant wyniesie nas natomiast 38.657 zł, a za 12,2 kilowata mocy pompy ciepła zapłacimy aż 48.632 zł.

Jakie jeszcze usługi związane z pompami ciepła znajdują się w ofercie firmy Saunier Duval?

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, producent ten zapewnia fachowe wsparcie i doradztwo. Przymierzając się do zakupu pompy ciepła Saunier Duval, lub też będąc w jej posiadaniu, użytkownik ma możliwość skorzystania w dni robocze z infolinii, na której pracują konsultanci firmy Saunier Duval. Opinie na temat poszczególnych modeli oraz kompleksowe doradztwo otrzymać można także u wykwalifikowanych partnerów producenta, którzy zapewnią również profesjonalne projektowanie systemu, a następnie jego instalację i uruchomienie.

Na terenie Polski znajduje się ponad 1.300 autoryzowanych instalatorów i serwisantów, skupionych wokół 12 Centrów Serwisowych. Placówki te stanowią nadzór nad siecią serwisową danego regionu. Ponadto służą wsparciem w sytuacjach nietypowych lub w razie potrzeby zagwarantowania dostępności części zamiennych w danym regionie.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Jakie są zalety pomp ciepła Saunier Duval?

Zalety pomp ciepła Saunier Duval:

klasa energetyczna A+++, która zapewnia niskie zużycie energii elektrycznej
wykorzystywanie czynnika chłodniczego R290 o znikomym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego
niewielkie, kompaktowe rozmiary, pozwalające na komfortowy montaż i użytkowanie sprzętu
wbudowany zbiornik c.w.u., który jest w stanie zapewnić ciepłą wodę dla czteroosobowej rodziny
pompy te potrafią nie tylko grzać ciepłą wodę, ale również ogrzewać lub chłodzić pomieszczenia w domu
wykorzystywanie wody i powietrza w trosce o naturalne środowisko
doskonała zarówno do nowych budynków, jak i do modernizacji dzięki wysokiej temperaturze zasilania

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Doświadczenie producenta
Stosunek jakości do ceny
Szeroki wybór urządzeń
Parametry i funkcjonalność
Zastosowane podzespoły
Francuska firma Saunier Duval, która może pochwalić się ponad 100-letnią historią jest obecna w naszym kraju od 1995 roku. Na polskim rynku oferuje ona m.in. gazowe kotły do centralnego ogrzewania i ciepłej wody, w tym kotły kondensacyjne, pompy ciepła, czy urządzenia klimatyzacyjne. Głównym odbiorcą produktów tej marki są właściciele domów jedno- i wielorodzinnych zarówno tych nowych, jak i modernizowanych. Pompy ciepła Saunier Duval to urządzenia, które są w stanie zapewnić użytkownikowi ogrzewanie, chłodzenie oraz ciepłą wodę użytkową. Wyróżniają się one wysokim współczynnikiem efektywności COP (w zależności od modelu może to być 5, a nawet 5,4) oraz klasą efektywności A+++, co pozwala na znaczne oszczędności, związane z mniejszym zużyciem prądu. Co ważne, pompy ciepła Saunier Duval są niewielkich, kompaktowych rozmiarów, i mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną dzięki czemu inwestor jest w stanie czerpać jeszcze większe korzyści finansowe.
4.1
Nasza ocena
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
11 czerwca 2022 21:15

W 2019 roku kupiłem pompę ciepła Saunier Duval, po 36 miesiącach bezawaryjnej pracy pompy na wyświetlaczu zaczął migać błąd 734. Okazało się , że nastąpiło rozszczelnienie przewodu miedzianego łączącego się ze sprężarką. Ja jako użytkownik tej pompy w niczym nie zawiniłem, był to prosty bubel fabryczny, przy okazji uszkodzeniu uległa w agregacie sprężarka, no i się zaczęło. Pani szefowa serwisu powiedziała, że koszt naprawy to 7000 zł, tak. No i najlepiej by było żebym zaraz tę kwotę wpłacił. Propozycja nie do odrzucenia, dlatego przestrzegam chętnych do zakupu tej pompy aby się bardzo mocno zastanowili, czy ryzykować. Pozdrawiam [telefon do wglądu w Redakcji].

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Martyna
Martyna
12 sierpnia 2022 18:57
Odpowiedz do:  Waldemar

A gwarancja?