Taryfa A – dla największych odbiorców energii elektrycznej

Taryfa A – czyli dokładnie A21, A22 lub A23 – jest skierowana do podmiotów zasilanych siecią wysokiego napięcia. Będą to zatem największe zakłady przemysłowe dla których oferta taryfy A jest przygotowywana indywidualnie. Co istotne taryfa A nie jest regulowana przez URE. Co jeszcze warto wiedzieć o taryfie A? O tym w naszym artykule!

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Taryfa A - co to jest?

Taryfa A to taryfa przemysłowa dla największych zakładów produkcyjnych, największych firm działających w Polsce. Dla Klientów z taryfy A sprzedawcy przygotowują oferty indywidualne, często też największe zakłady ogłaszają przetargi lub aukcje na zakup energii elektrycznej.

Klienci, korzystający z taryfy A, kupują najczęściej prąd od największych firm energetycznych, gdyż te mniejsze nie są w stanie sprostać wyśrubowanym wymaganiom stawianym przy wyborze nowego sprzedawcy prądu. Dla odbiorców z taryfy A kwestia zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii jest sprawą kluczową, dlatego nie mogą sobie pozwolić na ryzyko wyboru sprzedawcy, który nie będzie mógł sprostać ich oczekiwaniom.

Użytkownicy taryfy A mają do wyboru następujące rodzaje taryfy:

Taryfa A21 - rozliczenie jednostrefowe (całodobowe),
Taryfa A22 - rozliczenie w dwóch strefach godzinowych (strefie szczytowej i pozaszczytowej),
Taryfa A23 - rozliczenie w trzech strefach czasowych: okres przedpołudniowy, okres popołudniowy oraz pozostałe godziny doby.

Dla kogo taryfa A?

Taryfa A dedykowana jest takim przedsiębiorstwom, takim jak:

huty,
kopalnie,
stocznie,
duże fabryki i zakłady produkcyjne.

Odbiorcy w taryfie A zasilania są z sieci elektroenergetycznej wysokiego napięcia. Sieć średniego napięcia przeznaczona jest natomiast dla użytkowników taryfy B. Największe przedsiębiorstwa posiadają najczęściej własne przyłącza (stacje transformatorowe).


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Ilość odbiorców w taryfie A

Dane na temat dokładnej ilości klientów korzystających z taryfy A nie są publikowane przez URE. Szacowana ilość odbiorców w tej grupie klientów wynosi około 100 podmiotów. Do grupy tej należą największe zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa. Jednak ta nieliczna grupa odbiorców zużywa około 20% całej energii elektrycznej dostępnej na rynku.

W jaki sposób klienci w taryfie A wybierają sprzedawcę prądu?

Większość przedsiębiorstw korzystających z taryfy A to zakłady, które zobowiązane są do przeprowadzenia postępowania przetargowego zgodnie z ustawą o Prawie Zamówień Publicznych.

Pozostałe firmy, które nie są objęte koniecznością organizowania przetargów publicznych mogą wyłonić nowego sprzedawcę energii w drodze np. indywidualnych negocjacji.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments