Taryfa A – dla największych odbiorców energii elektrycznej

Taryfa A – co to jest?

Taryfa A to taryfa przemysłowa dla największych zakładów produkcyjnych, najwiekszych firm działających w Polsce. Dla Klientów z taryfy A sprzedawcy przygotowują oferty indywidualne, często też największe zakłady ogłaszają przetargi lub aukcje na zakup energii elektrycznej. Klienci, korzystający z taryfy A, kupują najczęściej prąd od największych firm energetycznych, gdyż te mniejsze nie są w stanie sprostać wyśróbowanym wymaganiom stawianym przy wyborze nowego sprzedawcy prądu. Dla odbiorców z taryfy A kwestia zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii jest sprawą kluczową, dlatego nie mogą sobie pozwolić na ryzyko wyboru sprzedawcy, który nie będzie mógł sprostać ich oczekiwaniom.

Taryfa A nie jest regulowana przez URE.

Dla kogo taryfa A?

Taryfa A dedykowana jest takim przedsiębiorstwom, takim jak:

  • huty,
  • kopalnie,
  • stocznie,
  • duże fabryki i zakłady produkcyjne.

Odbiorcy w taryfie A zasilania są z sieci elektroenergetycznej wysokiego napięcia. Największe przedsiębiorstwa posiadają najczęściej własne przyłącza (stacje transformatorowe).

Ilość odbiorców w taryfie A

Dane na temat dokładnej ilości Klientów korzystających z taryfy A nie są publikowane przez URE. Szacowana ilość odiborców w tej grupie Klientów wynosi ~100. Do grupy tej należą największe zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa. Jednak ta nieliczna grupa odbiorców zużywa około 20% całej energii elektrycznej dostępnej na rynku.

W jaki sposób Klienci w taryfie A wybierają sprzedawcę prądu?

Większość przedsiębiorstw korzystających z taryfy A to zakłady, które zobowiązane są do przeprowadzenia postępowania przetargowego zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych.

Pozostałe firmy, które nie są objęte koniecznością organizowania przetargów publicznych mogą wyłonić nowego sprzedawcę energii w drodze indywidualnych neogocjacji bądź skorzystać z rozwiązań takich jak proponowany przez enerad.pl system aukcyjny, pozwalający na znalezieone optymalnej oferty.

Jeśli nie wiesz, jaki sprzedawca może zaoferować Ci najlepsze warunki – zostaw to nam. Skontaktuj się z nami,  a przeprowadzimy przetarg na zakup energii, ocenimy oferty sprzedawców i wybierzemy najkorzystniejszą. Sam przekonasz się, ile możesz dzięki nam zaoszczędzić.

Dodaj komentarz