uszkodzenie dachu przy montażu fotowoltaiki

Uszkodzenie dachu przy montażu fotowoltaiki a gwarancja. Co gdy przecieka dach?

Osoby chcące zainwestować w instalację fotowoltaiczną często mają opory przed umieszczeniem jej na budynku, obawiając się uszkodzenia dachu. Czy faktycznie jest się czego bać? Co z gwarancją na dach przy montażu paneli fotowoltaicznych? I co robić, gdy po instalacji fotowoltaiki przecieka dach? Oto kilka rad.

Zamontowana fotowoltaika = przeciekający dach? Nie!

Według danych udostępnianych nam przez firmy fotowoltaiczne, instalacje dachowe były najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Sięga po nie ponad 80% inwestorów. Jest tak nie bez przyczyny.

Panele fotowoltaiczne na dachu mają wiele zalet:

  • nie zabierają miejsca na działce, wręcz przeciwnie - optymalnie wykorzystują wcześniej nieużywaną przestrzeń,
  • są mniej narażone na zacienienie,
  • są mniej narażone na akty wandalizmu, kradzież czy uszkodzenia mechaniczne,
  • kosztują mniej od wolnostojących instalacji PV.

Szczególnie ten ostatni argument może przemawiać do wyobraźni inwestora.

Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Jedną z nich jest konieczność zamocowania konstrukcji systemu do konstrukcji dachu. Sposób montażu i ingerencja w dach zależy od rodzaju poszycia. Przykładowo, w przypadku blachodachówki należy przewiercić się przez blachę do krokwi lub łat. W przypadku dachówki ceramicznej konieczne będzie zdemontowanie kilku dachówek, zamocowanie konstrukcji, a następnie doszlifowanie elementów poszycia tak, by pasowały znów do całości.

Czy jednak montaż fotowoltaiki = przeciekający dach? Nie! Systemy solarne montuje się z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych konstrukcji. Mają one zagwarantować szczelność pokrycia nawet po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. Jak zatem można uniknąć uszkodzenia dachu przy montażu fotowoltaiki?

Jak uniknąć uszkodzenia dachu przy montażu fotowoltaiki?

Istnieje kilka wytycznych, które sprawią, że montaż instalacji fotowoltaicznej nie będzie oznaczał uszkodzeń dachu. Kluczem jest prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych.

  1. Wykwalifikowana ekipa - osoby pracujące przy montażu instalacji fotowoltaicznej powinny mieć doświadczenie nie tylko związane z mocowaniem modułów, ale również wiedzę z zakresu dekarstwa. Dla przykładu, aby montaż fotowoltaiki był bezpieczny dla dachu pokrytego blachą (falistą, trapezową), ekipa musi być wyposażona w m.in. miękkie obuwie, które nie porysuje pokrycia. Ważna jest również technika poruszania się po dachu. Aby przy mocowaniu instalacji fotowoltaicznej nie pogiąć blachy, nie należy chodzić po grzbietach fal.
  2. Stosowanie właściwych systemów mocowań fotowoltaiki - niemal każdy typ poszycia posiada dedykowaną konstrukcję i mocowania. Dla przykładu, na popularnej obecnie blachodachówce stosuje się specjalne, dwugwintowe śruby z uszczelką, która ma chronić dach przed cieknięciem. Z kolei w przypadku tzw. blachy na rąbek, mocowanie konstrukcji polega na przykręceniu do grzbietu specjalnego uchwytu. Uwaga! Każdy system mocowań może się różnić większymi i mniejszymi detalami, które mają jednak wpływ na bezpieczeństwo dachu podczas montażu PV. Dlatego, instalatorzy zawsze powinni przestrzegać wytycznych opracowanych przez producentów systemów mocujących.
  3. Ostrożność przede wszystkim - praca na wysokości, niekiedy przy niekorzystnej pogodzie, sprawia, że montaż paneli na dachu bywa nie lada wyzwaniem. W takich przypadkach, nietrudno o pomyłki i niedociągnięcia. W wielu przypadkach uszkodzenia dachu przy montażu fotowoltaiki są jednak pokłosiem nieostrożności, wywołanej napiętymi terminami.

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze musi tak być. Instalatorzy to też ludzie, którzy mogą mieć nieco gorszy dzień. W przypadku np. dachówek ceramicznych pęknięcia przy szlifowaniu nie są rzadkością i wcale nie świadczą o braku kompetencji. Dlatego, najlepiej jeśli będziemy posiadać kilka dachówek lub arkuszy blachy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Co należy sprawdzić po montażu fotowoltaiki, by uniknąć cieknącego dachu?

Bywa, że z różnych przyczyn nie mamy możliwości dopilnować prac ekipy montującej i możemy zobaczyć już tylko końcowy efekt. Co warto sprawdzić po montażu fotowoltaiki, by nie ciekł nam dach?

  • Wygląd zewnętrzny poszycia - to, co pierwsze może nam się rzucić w oczy to oczywiście ewentualne uszkodzenia dachu po montażu fotowoltaiki - powyginana, zarysowana czy podziurawiona blacha. Warto się też upewnić, że nie ma ubytków w poszyciu (np. sprawdzić, czy ekipa zamontowała wszystkie dachówki). Uwaga! Dobrą praktyką jest wykonanie dokumentacji fotograficznej miejsca montażu (fragmentów dachu) przed wykonaniem prac. Dzięki nim, w razie ewentualnych wątpliwości będziemy mieli materiał do dokonania porównania oraz twarde dowody do negocjacji z firmą wykonawczą.
  • Spodnia część poszycia - jeśli mamy taką techniczną możliwość, warto sprawdzić, czy wszystkie wkręty zostały poprawnie zamocowane do konstrukcji dachu. Na co zwrócić uwagę? Np. na przebitą membranę lub też niezabezpieczone otwory po przewiertach. Nienaprawienie takich usterek to gwarancja na przeciekanie dachu po montażu fotowoltaiki.

Fotowoltaika - przecieka dach. Co robić?

Choć uszkodzenia dachu po montażu instalacji fotowoltaicznej zdarzają się raczej rzadko, nie da się ich w 100% wykluczyć. Co robić, gdy po instalacji fotowoltaiki przecieka dach?

Pierwszy krok to jak najszybsze wykonanie dokumentacji fotograficznej po montażu. Idealnie byłoby jeśli posiadalibyśmy zdjęcia dachu przed montażem (choć nie zawsze musi to być niezbędne, bo niektóre firmy wykonawcze same robią zdjęcia przed pracami).

Po zebraniu materiałów należy skontaktować się z firmą wykonawczą i złożyć reklamację na montaż fotowoltaiki. Jeśli firma jest rzetelna, nie powinno być większych problemów, bo właściwie każdy instalator posiada ubezpieczenie OC, z którego pokrywane są ewentualne szkody. Pamiętajmy, że bez względu na oficjalne “świadczenia gwarancyjne”, usługa montażu instalacji fotowoltaicznej jest objęta 2-letnią rękojmią, regulowaną przez polskie prawo.

Po uznaniu szkody przez wykonawcę, spisuje się protokół szkody, a instalator przedstawia swój numer polisy OC. Inwestor zgłasza się wówczas do ubezpieczyciela. To po jego stronie leży przeprowadzenie ekspertyz, wycen oraz późniejszej naprawy.

Fotowoltaika: dach przecieka, a wykonawca nie chce uznać szkody

Niestety, nie zawsze sytuacja z fotowoltaiką i przeciekającym dachem musi układać się w taki sposób. Niektóre firmy niechętnie biorą odpowiedzialność za błędy popełnione przy montażu PV. Co robić w takiej sytuacji?

W pierwszej kolejności mimo wszystko warto spróbować rozwiązać sprawę polubownie, bez angażowania sądu - wariant ten będzie najszybszy. Przydatna może być pomoc Rzecznika Praw Konsumenta działający przy UOKiK.

Jeśli wykorzystaliśmy już wszystkie dostępne polubowne środki, konieczne może być wejście na drogę prawną. Do tego konieczne może być wykonanie ekspertyz przez rzeczoznawcę budowlanego. Jednocześnie wskazane będzie wsparcie prawnika, który w imieniu inwestora wezwie firmę do wyrównania szkody oraz w razie potrzeby, będzie go reprezentował w sądzie.

Fotowoltaika a gwarancja na dach. Jest ryzyko utraty ochrony?

Wielu inwestorów waha się przed montażem paneli PV na dachu również ze względu na utratę ochrony producenta. Co warto wiedzieć w temacie “fotowoltaika a gwarancja na dach”? Czy montaż instalacji fotowoltaicznej oznacza ograniczenie lub całkowite wygaśnięcie gwarancji na dach? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi - wszystko zależy bowiem od zasad określonych przez gwaranta - producenta poszycia.

Coraz popularniejszą praktyką jest wymóg stosowania dedykowanych rozwiązań fotowoltaicznych, dla zachowania gwarancji na dach przy fotowoltaice. O czym mowa? Producenci pokryć dachowych dla utrzymania gwarancji na poszycie dachowe przy montażu fotowoltaiki mogą:

  • wymagać zastosowania markowych elementów mocujących (specjalne systemy montażowe opracowała m.in. firma Ruukki czy Budmat),
  • oferować gotowe elementy fotowoltaiczne - w postaci dachówki fotowoltaicznej (dostępna m.in. w ofercie Braas),
  • zachęcać do przeprowadzenia montażu w ramach oferty we współpracy z firmą PV - innymi słowy, niektórzy producenci poszyć dachowych zapewniają zachowanie gwarancji na dach przy fotowoltaice, gdy montaż przeprowadzi współpracująca z nim firma PV.

Aby upewnić się, że montując fotowoltaikę, nie stracimy gwarancji na dach, najlepiej sprawdzić zapisy gwarancji lub skontaktować się z producentem naszego poszycia dachowego.

Uwaga! Zanim zrezygnujecie z fotowoltaiki z uwagi na ryzyko utraty gwarancji na dach, upewnijcie się, że… faktycznie ją posiadacie. Bywa bowiem, że nieprzestrzeganie regulaminu świadczonej ochrony (np. nieprzeprowadzanie przeglądów) anuluje naszą gwarancję na dach. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie byście zmniejszali swoje rachunki za prąd z pomocą energii słonecznej.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments