Opłacalność fotowoltaiki [2025]
Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się jak wygląda opłacalność fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych w net-billingu.
Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się jak wygląda opłacalność fotowoltaiki i paneli fotowoltaicznych w net-billingu.
Uwolnienie cen gazu to często pomijana kwestia, która ma i w przyszłości będzie miała ogromny wpływ na wysokość cen gazu dla gospodarstw domowych czy firm. Z artykułu dowiecie się, co oznacza uwolnienie cen gazu oraz jak ono wpłynie na sytuację odbiorców gazu.
Energia dla Wsi to program dofinansowań na zwiększenie wykorzystania OZE na terenach wiejskich. Wsparcie, w formie pożyczki lub dotacji, jest skierowane do rolników indywidualnych, rolniczych spółdzielni energetycznych oraz spółdzielni energetycznych złożonych z przedsiębiorstw. Nabór wniosków prowadzi NFOŚiGW.
Czyste Powietrze to rządowy program dopłat. Na czym polega? Jakie są warunki oraz wysokość dopłat w Czystym Powietrzu? O tym wszystkim w naszym artykule!
Sprawdź, z jakich dofinansowań do termomodernizacji możesz skorzystać w 2025 roku. Najlepsze dotacje na ocieplenie dla domu, rolnika i firmy.
Koszt wytworzenia energii elektrycznej ma kluczowe znaczenie, zarówno dla gospodarki, jak i środowiska. Jego wysokość znacznie różni się, w zależności od tego, z jaką technologią wytwórczą i paliwem mamy do czynienia. Porównywanie kosztów produkcji energii z różnych źródeł umożliwia wskaźnik LCOE. Co to za parametr? Jak wyglądają koszty produkcji z różnych źródeł?
“Efektywność energetyczna przede wszystkim” to zasada, która od lat przyświeca Wspólnocie Europejskiej w kreowaniu polityki energetycznej i inwestycyjnej. A jednak, pomimo jej kluczowego znaczenia zarówno dla całych państw, jak i pojedynczych gospodarstw domowych, wiedza na temat efektywności energetycznej jest znikoma. Co to jest efektywność energetyczna? Dlaczego poprawa efektywności energetycznej powinna być celem każdego z nas? O to, co musicie wiedzieć!
Europejski System Handlu Emisjami, znany jako system ETS, to jedno z najważniejszych narzędzi polityki klimatycznej w UE. Konieczność dostosowania się do ambitnych celów wyrażonych w pakiecie “Gotowi na 55” sprawiła, że Rada i Parlament Europejski opracowały i przyjęły nowy system ETS 2. W praktyce przełoży się on na pojawienie się tzw. podatku od ogrzewania wykorzystującego węgiel i gaz. Czy Polacy będą musieli płacić podatek od emisji CO2 w gospodarstwach domowych? Od kiedy zacząłby obowiązywać podatek ETS 2? To musicie wiedzieć!
Sektor budownictwa to jeden z najbardziej energochłonnych obszarów w unijnej gospodarce, mający ok. 40% udział w konsumpcji energii. Jest tak m.in. dlatego, że około ¾ obiektów położonych na terenie wspólnoty marnuje ponad połowę dostarczanej energii. By walczyć z tym zjawiskiem wprowadzono pewne standardy efektywności energetycznej budynków. By sprawdzić, czy dany obiekt będzie spełniał niezbędne wymogi, stosuje się tzw. charakterystykę energetyczną budynku. Co to jest za dokument? Kto go wykonuje? Kiedy charakterystyka energetyczna jest wymagana?
Fotowoltaika to pojęcie odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie przypadki. Popularność nie zmienia faktu, że wielu Polaków nie byłaby w stanie poprawnie wyjaśnić co to jest fotowoltaika i jak ona działa. W tym artykule znajdziecie najważniejsze definicje, wyjaśnione w prosty sposób.
Zarówno w przypadku budowy domu, jak i podczas termomodernizacji już istniejącego budynku, cena rekuperacji stanowi istotną pozycję na całkowitym rachunku kosztów. Z artykułu dowiecie się, ile kosztuje rekuperacja do domu, co wpływa na jej koszt oraz jakie są koszty eksploatacji wentylacji z odzyskiem ciepła.
Sprawdź, jakie są dostępne dofinansowania do pieca gazowego. Lista najważniejszych programów, aktualnych na 2025 rok. Zobacz, ile możesz uzyskać
W 2025 roku dostępne są nowe dofinansowania do kolektorów słonecznych dla domu, firm, rolników czy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Sprawdź