Elementa – zintegrowane rozwiązanie do magazynowania energii
Elementa, jak podaje Trina, to system magazynowania energii elektrycznej zaprojektowany do zastosowania w projektach mających na celu stabilizację sieci energetycznej. Producent zaznaczył jednak, że uniwersalność systemu sprawia, że można go wdrożyć również w projektach o innej specyfice.
W systemie Elementa połączono litowo-żelazowo-fosforanowe baterie (LFP), systemy bezpieczeństwa (zdolne do wykrywania dymu, gazu i ognia) oraz system chłodzenia cieczą i zarządzania energią (Energy Management System, EMS). Całość wzbogacono o system zarządzania bateriami (Battery Management System, BMS) oraz technologię wczesnego wykrywania i ostrzegania o awariach.
Dlaczego wybór technologii LFP jest istotny?
Trina zwraca uwagę na fakt, że baterie LFP użyte w konstrukcji są produkowane przez nich samych – wielu innych producentów korzysta z baterii dostarczanych przez zewnętrzne firmy. Produkcja baterii przez Trinę istotnie wpływa na bezpieczeństwo systemu i jego późniejszą konserwację.
Wybór technologii LFP jest motywowany dążeniem do zastosowania rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku, umożliwiających m.in. rezygnację z kobaltu. Magazyn energii waży około 22 ton, a jego wymiary to 7810 x 2645 x 1720 mm. Do chłodzenia baterii użyto mieszanki wody i glikolu.
W ujęciu całkowitym pojemność magazynu wynosi 2,2 MWh przy szczytowym napięciu 1500 V, natomiast zakres temperaturowy pracy mieści się w przedziale od -30 do +50 st. Celsjusza. System jest optymalizowany pod kątem czasu użytkowania od 1, 2, 4 aż do ponad 6 godzin.
Łatwość instalacji i obsługi
Założeniem Triny było stworzenie magazynu łatwego w instalacji oraz obsłudze. W tym celu uruchomiono platformę do monitorowania jego pracy. Dodatkowo producent ma bezpośredni dostęp do pracy magazynu za pośrednictwem swoich systemów, co ma ułatwić monitorowanie i konserwację, a tym samym zredukować potencjalny czas przestoju BESS (Battery Energy Storage Systems).
Magazyny energii są potrzebne polskiej energetyce
W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym rośnie udział źródeł odnawialnych. Polska, aby temu sprostać, potrzebuje dużych magazynów energii i nowych strategii rynkowych, nastawionych na elastyczność w zarządzaniu popytem na energię.
Do 2036 r. przewiduje się wprowadzenie ponad 22 GW nowych mocy wytwórczych, głównie z bloków gazowych, morskich farm wiatrowych i fotowoltaiki i wycofanie ok. 20 GW, przede wszystkim bloków na węgiel.