magazyny energii w sieci energetycznej

Raport URE na temat magazynów energii OSD w 2024 roku

Magazyny energii w Polsce odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej. W 2024 roku URE zarejestrowało 12 magazynów energii o łącznej mocy 1 464,5 MW, zarządzanych przez największych operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych.

Wnioski z monitoringu URE: liczba magazynów i ich moc

Z monitoringu przeprowadzonego przez URE wynika, że do końca 2023 roku w rejestrach największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) oraz operatorów systemu przesyłowego (OSP) zarejestrowano łącznie 12 magazynów energii. Łączna moc zainstalowana tych magazynów wynosiła 1 464,5 MW. Wśród tych magazynów dominowały technologie oparte na elektrowniach szczytowo-pompowych oraz bateriach litowo-jonowych. Dowiedz się więcej na temat rodzajów magazynów energii:

Moc zainstalowana magazynów energii u poszczególnych operatorów

Największym operatorem magazynów energii, pod względem mocy zainstalowanej są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) oraz PGE Dystrybucja S.A. Warto podkreślić, że 85% całkowitej mocy magazynów energii zarejestrowanych w Polsce pochodzi z elektrowni szczytowo-pompowych.

Operator Liczba magazynów Łączna moc zainstalowana (kW)
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. 2 1 250 600
PGE Dystrybucja S.A. 2 200 748
TAURON Dystrybucja S.A. 4 1 400
ENERGA-OPERATOR S.A. 2 6 180
ENEA Operator Sp. z o.o. brak brak
Stoen Operator Sp. z o.o. 1 70
PGE Energetyka Kolejowa S.A. 1 5 500

Największym magazynem energii, należącym do OSD / OSP jest elektrownia szczytowo-pompowa Czymano Stacja Żarnowiec. Magazyn ma ponad 716 kW mocy zainstalowanej i ok. 3,8 mln kWh pojemności.

Magazyny energii zakontraktowane do 2028 roku

W wyniku aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2028 zakontraktowano budowę 33 nowych magazynów energii, które będą wykorzystywały technologię elektrochemiczną. Łączna moc tych jednostek wyniesie 1 734 MW, co stanowi ponad dziesięciokrotny wzrost w porównaniu do aukcji z 2022 roku. Nowe magazyny będą kluczowe dla stabilizacji sieci i integracji odnawialnych źródeł energii, a ich udział w rynku mocy w 2028 roku osiągnie około 25% całkowitej mocy zakontraktowanej w ramach aukcji.

Podsumowanie

Magazyny energii odgrywają ogromną rolę w poprawie stabilności i efektywności krajowego systemu elektroenergetycznego. Pomagają stabilizować napięcie i częstotliwość w sieci, co jest kluczowe dla utrzymania jakości dostarczanej energii. Są kluczowym narzędziem pozwalającym na integrację odnawialnych źródeł energii z siecią, co jest szczególnie ważne w kontekście rosnącej liczby instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych.

Cały raport możecie znaleźć na stronie URE: Raport Magazynowanie energii elektrycznej

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-08-29 20:32

tja…… magazyny elektrochemiczne…… to jest bez sensu ,drogie i szybko ulega destrukcji. Magazyny energii w skali przemysłowej to tylko ESP.