duże farmy fotowoltaiczne

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce [2024]

Jakie są największe elektrownie słoneczne w Polsce? Do kogo należą? Oto lista największych farm fotowoltaicznych w Polsce w 2024 roku!

Lokalizacje farm fotowoltaicznych w Polsce

Omawiając temat największych farm fotowoltaicznych w Polsce warto pamiętać, że branża PV w Polsce dynamicznie się rozwija. Projekty nowych instalacji pojawiają się co chwilę, co oznacza, że tytuł “Największa farma fotowoltaiczna w Polsce” to trofeum przechodnie. Jakie, na chwilę obecną, są największe farmy fotowoltaiczne w Polsce?

Poniższa mapka pokazuje rozłożenie instalacji fotowoltaicznych na terenie Polski.

Lista największych elektrowni słonecznych w Polsce

Przyjrzyjmy się teraz bliżej największym farmom fotowoltaicznym w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?

Farma fotowoltaiczna - Zwartowo

Od 27 września 2022 roku największa farma fotowoltaiczna w Polsce to farma fotowoltaiczna w Zwartowie, o mocy 204 MWp. Docelowo jej moc ma wynieść 290 MWp.

Zwartowo - farma fotowoltaiczna

Źródło: goldbecksolar.com

Instalacja zajmuje 300 ha i docelowo ma zasilać czystą energią około 153 tysiące gospodarstw domowych. Działalność farmy PV Zwartowo pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o około 5 milionów ton rocznie. Do budowy użyto około 378 tysięcy modułów fotowoltaicznych marki Suntech, o mocy 535 - 540 W każdy i 32 falowników centralnych marki SMA. Całość łączy ok. 1,5 tysiąca kilometrów różnych przewodów elektrycznych.

Największa w Polsce farma fotowoltaiczna Zwartowo zbudowała firma Goldbeck Solar, we współpracy z firmą Respect Energy. Inwestorem jest spółka celowa SPV Stigma Sp z.o.o.

Wyjątkową ciekawostką jest to, że podczas prac natknięto się na artefakty historyczne datowane na III wiek p.n.e. Łącznie wydobyto i zabezpieczono około 933 cenne znaleziska, m.in. grobowiec czy młyn gorzelni.

Farma fotowoltaiczna - Przykona

Farma fotowoltaiczna Przykona to imponujący projekt zrealizowany przez polski oddział portugalskiego koncernu energetycznego EDPR. Zlokalizowana na zrekultywowanych terenach dawnej kopalni węgla brunatnego, zajmuje obszar o powierzchni 270 hektarów, co odpowiada wielkości aż 375 boisk piłkarskich. Instalacja składa się z niemal 380 tysięcy dwustronnych paneli fotowoltaicznych, które łącznie generują moc 200 MW i produkują około 220 GWh energii elektrycznej rocznie.

farma fotowoltaiczna Przykona

Źródło: edpr.com

Budowa farmy trwała ponad rok, a w jej szczytowym momencie zaangażowanych było blisko 500 pracowników. Przykona jest obecnie drugą co do wielkości elektrownią słoneczną w Polsce, ustępując jedynie farmie w Zwartowie, jednak planowana rozbudowa o dodatkowe 40 MW może zapewnić jej pierwsze miejsce

Farma fotowoltaiczna - Brudzew

Póki co, trzecia największa farma fotowoltaiczna w Polsce to farma fotowoltaiczna Brudzew o mocy ponad 82 MW. Została ona zbudowana przez dwie spółki: Esoleo (tak, to dokładnie to samo Esoleo, które buduje mikroinstalacje dla odbiorców indywidualnych) oraz PAK Serwis. Kompleks należy do ZE PAK, czyli Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i będzie produkować energię dla Grupy Polsat Plus. Wszystkie te firmy łączy postać Zygmunta Solorza, który jest właścicielem zarówno elektrowni, jak i podmiotów wykonawczych.

Farma była stopniowo rozbudowywana. Początkowo jej moc sięgała blisko 70 MW. Na tym etapie, na farmę fotowoltaiczną Brudzew składało się ponad 155 554 tysiące paneli fotowoltaicznych o mocy 455 Wp i ponad 300 inwerterów. W 2023 roku farmę połączono z nową powstałą farmą PV Cambria o mocy 12,4 MW.

Budowa farmy Brudzew to kolejny krok w stronę zielonej transformacji Zespołu Elektrowni Pątnów-Konin-Adamów, który ogłosił, że do 2030 roku całkowicie zrezygnuje z wytwarzania energii z węgla, na rzecz OZE. Koncern energetyczny zaczął już przekwalifikowywać kadrę - część byłych górników pracowała właśnie przy budowie farmy fotowoltaicznej Brudzew.

Farma fotowoltaiczna - Sochaczew

Farma fotowoltaiczna Bielice, położona w gminie Sochaczew, to imponujący projekt zrealizowany przez firmę BZK Solar, będącą częścią biznesowego imperium Zbigniewa Komorowskiego, właściciela m.in. Bakomy. Zainstalowana moc farmy wynosi 80 MW, co czyni ją czwartą największą instalacją tego typu w Polsce. Farma zajmuje około 100 hektarów i składa się z dwóch części o powierzchniach 33 i 64 hektary. Realizacja projektu obejmowała również budowę linii elektroenergetycznej oraz stacji transformatorowej GPZ Sielice, połączonej z GPZ Boryszew.

Budowę farmy przeprowadziła niemiecka firma Goldbeck Solar GmbH, wybrana w drodze publicznego przetargu. Rocznie farma produkuje około 90 GWh energii elektrycznej, co wystarcza do zasilenia około 45 tysięcy gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna - Wietrzychowo (gm. Nidzica)

Farma fotowoltaiczna w Wietrzychowie, zlokalizowana w gminie Nidzica, jest jedną z największych inwestycji tego typu w Polsce. Jej moc wynosi 74 MW, co pozwala na zasilenie około 37 tysięcy gospodarstw domowych rocznie. Farma zajmuje obszar 70 hektarów, a jej wartość wycenia się na ok. 320 mln zł.

farma fotowoltaiczna nidzica

Źródło: betterenergy.com

Polskie farmy fotowoltaiczne na tle Europy i świata

A jak Polska wypada na tle Europy i świata? Wciąż mamy sporo do nadrobienia.

Największa farma fotowoltaiczna w Europie, to zlokalizowany w pobliżu Lipska - Witznitz Solar Park. Ta imponująca inwestycja dysponuje niebagatelną mocą 650 MWp. Została zbudowana na terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, w miejscowości Witznitz, na obszarze około 500 hektarów.

W ramach inwestycji zainstalowano 1,1 miliona paneli fotowoltaicznych oraz około 3,5 tysiąca falowników. Co ciekawe, systemy te zostały wyposażone w zaawansowane oprogramowanie, które pozwala na stabilizację systemu elektroenergetycznego we wschodnich Niemczech

witznitz solar park

Źródło: moveon-energy.de

Z kolei największa na świecie farma fotowoltaiczna to Midong Solar Project w regionie Xinjiang. Posiada imponującą moc 3,5 GW i kosztowała ok. 2,13 mld dolarów. Składa się z ponad 5,26 mln dwustronnych paneli PV, 208 km linii przesyłowych i 5 stacji podwyższających napięcie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments