dom przed wymiana zrodla ciepla i po

MKiŚ: Jest kilka możliwych źródeł finansowania Czystego Powietrza

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowymi źródłami finansowania dla programu „Czyste Powietrze”. To odpowiedź na obawy wyrażane przez ekspertów m.in. Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), którzy ostrzegają przed wyczerpaniem środków na najważniejszy program antysmogowy w Polsce.

Ministerstwo odpowiada na wyzwania finansowe programu

Resort klimatu i środowiska poinformował, że aktywnie pracuje nad rozwiązaniami, które mają zabezpieczyć stabilność finansowania programu Czyste Powietrze. Minister Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z PAP wskazała, że ministerstwo posiada co najmniej kilka źródeł potencjalnych środków. Szczegóły na temat tych źródeł pozostają jednak nieznane. Ministerstwo ujawniło jedynie, że jednym z kluczowych działań resortu ma być złożenie kolejnego wniosku o dofinansowanie z KPO już wiosną 2025 roku.

Jednocześnie w ministerstwie trwają prace nad wyeliminowaniem prób wyłudzeń i nieprawidłowości przy dotacjach. Resort chce się nimi zająć przed uruchomieniem kolejnej puli środków na potrzeby finansowania programu. Minister Hennig-Kloska zaznaczyła, że efektywność wydawania kolejnych transz środków będzie w programie priorytetem.

Minister Hennig-Kloska odniosła się również do wykorzystania funduszy ETS (unijny system handlu emisjami).

Stałe finansowanie "Czystego Powietrza" z puli ETS-ów byłoby dobrym pomysłem. - podkreśliła.

Eksperci PAS ostrzegają przed problemami finansowymi

Wypowiedź przedstawicielki ministerstwa to odpowiedź na obawy ekspertów związanych z przyszłością Czystego Powietrza. Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), kilka dni temu wskazywał, że fundusze programu Czyste Powietrze są na wyczerpaniu. W opinii eksperta bez zapewnienia trwałych źródeł finansowania program, który dotąd korzystał z Funduszu Spójności i KPO, może stracić swoją skuteczność. Guła podkreśla potrzebę priorytetowego traktowania programu przez rząd, jako kluczowego narzędzia walki ze smogiem i nieefektywnymi energetycznie budynkami mieszkalnymi w Polsce. Więcej na ten temat: Ekspert PAS: Środków na Czyste Powietrze może zabraknąć

Instrat proponuje dodatkowe źródła finansowania

Temat problemów z płynnością finansową programu był podejmowany już wcześniej. W marcu 2024 roku Fundacja Instrat opracowała raport, w którym wyliczyła, że roczny koszt programu Czyste Powietrze w 2024 roku wyniesie 4,7 miliarda złotych. W 2025 roku NFOŚiGW planuje przeznaczyć na Czyste Powietrze 5,6 mld zł. Natomiast w 2027 roku wydatki, według Instrat, wzrosną aż do 9,8 miliarda złotych. Aby załatać dziurę związaną ze wzrostem wydatków, konieczne będzie przeznaczenie dodatkowych 5 mld zł do 2028 roku. Wśród potencjalnych długoterminowych źródeł finansowania, eksperci Instrat wskazali przede wszystkim wpływy z uprawnień do emisji CO2 (system ETS), Społeczny Fundusz Klimatyczny oraz tzw. zielone obligacje dedykowane pod program Czyste Powietrze. W krótszej perspektywie, środki na Czyste Powietrze można pozyskać m.in. z unijnego Funduszu Spójności oraz Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS).

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments