dom z dymiącym kominem i wnioskami

Około 6 tys. wniosków i ponad 600 mln zł - rząd szacuje skalę nieprawidłowości w Czystym Powietrzu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podejmują działania mające na celu zbadanie skali nieprawidłowości w programie „Czyste Powietrze”. Według wstępnych szacunków, spośród ponad miliona złożonych dotychczas wniosków, ok. 6 tysięcy może zawierać nieprawidłowości na szkodę beneficjentów.

Ministerstwo analizuje nieprawidłowości w programie „Czyste Powietrze”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyglądają się nieprawidłowościom w popularnym programie „Czyste Powietrze”. Według wstępnych szacunków, około 6 tysięcy złożonych wniosków może zawierać istotne błędy. Łączna wartość tych wniosków przekracza 600 mln zł.

Minister klimatu, Paulina Hennig-Kloska, podkreśliła, że nieprawidłowości wynikają z działań nieuczciwych wykonawców. Jednak związane z tym problemy dotykają bezpośrednio beneficjentów programu, którzy tracą przez zawyżanie kosztów lub niezgodne z zasadami realizacje inwestycji.

Narodowy Fundusz przygotowuje zawiadomienie do prokuratury, które ma trafić na biurko śledczych w najbliższych dniach. Warto przy tym podkreślić, że konsekwencje prawne mają ponieść nieuczciwe firmy, a nie sami beneficjenci. Minister podkreśliła, że chociaż 6 tysięcy wniosków to ułamek wszystkich złożonych dokumentów, każda taka sytuacja jest realnym problemem dla obywateli.

Ale za każdą z tych sytuacji stoi pokrzywdzony obywatel, a my musimy dostarczać produkt bezpieczny.

– powiedziała Hennig-Kloska.

Skala programu

Od uruchomienia programu „Czyste Powietrze” w 2018 roku złożono już 1 018 879 wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 37 miliardów złotych. Średnio co tydzień do Funduszu spływa od 5 do 6 tysięcy nowych wniosków, co obrazuje ogromne zainteresowanie społeczne programem. Liczba wniosków z nieprawidłowościami jest zatem znikoma. Nie zmienia to jednak faktu, że w programie potrzebne są zmiany, z czego sprawę zdaje sobie NFOŚiGW.

Decyzja o wstrzymaniu naboru i planowana reforma

W odpowiedzi na nieprawidłowości w funkcjonowaniu programu NFOŚiGW zdecydował o czasowym wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków w Czystym Powietrzu. Prezes Funduszu, Dorota Zawadzka-Stępniak, wyjaśniła, że przerwa jest niezbędna, by przeprowadzić reformę i naprawić system.
Reforma wprowadzi m.in. limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów. Nowe zasady weryfikacji inwestycji mają wyeliminować przypadki zawyżania cen przez wykonawców lub pośredników. Oprócz tego, nowa struktura programu pozwoli na szybsze rozpatrywanie wniosków i lepsze zabezpieczenie beneficjentów.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments