2 mld zł na modernizację sieci w Enei

2 mld zł na modernizację sieci. Enea dobiła targu z EBI

Enea finalizowała ważną transakcję z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), uzyskując finansowanie w wysokości 2 miliardów złotych. Te środki mają być przeznaczone na rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnej należącej do Enei Operator. Pierwsza transza tego kredytu, wynosząca 1 miliard złotych, została przyznana spółce już pod koniec 2023 roku.

Planowane działania modernizacyjne Enei Operator

Pozyskane finansowanie będzie wykorzystane na szereg kluczowych inwestycji. Planowane są między innymi rozbudowa oraz modernizacja istniejącej infrastruktury sieciowej, co obejmie budowę nowych linii energetycznych średniego i niskiego napięcia. Ponadto, środki te pozwolą na podłączenie nowych klientów oraz integrację rosnącej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) z siecią. Dodatkowo, Enea planuje instalację inteligentnych liczników, które mają przyczynić się do efektywniejszego zarządzania dystrybucją energii.

To zatem dobra wiadomość dla aktualnych i przyszłych prosumentów z obszaru Enei. Inwestycje oznaczają m.in. mniejsze ryzyko wyłączeń fotowoltaiki.

Enea w procesie transformacji energetycznej

Inwestycje te wpisują się w szerszy plan Grupy Enea dotyczący transformacji energetycznej i dążenia do zeroemisyjności. Paweł Majewski, prezes Enea S.A., wskazuje na długoterminowy cel, jakim jest zapewnienie ekologicznie zrównoważonej i ekonomicznie efektywnej energii elektrycznej. W tym kontekście, rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucyjnej odgrywają kluczową rolę w integracji i efektywnym wykorzystaniu OZE.

Wsparcie EBI w kontekście programu RePowerEU

Europejski Bank Inwestycyjny, poprzez wsparcie projektów takich jak ten realizowany przez Eneę, aktywnie przyczynia się do realizacji celów programu RePowerEU. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, podkreśla, że wsparcie finansowe dla Enei jest istotne w kontekście przyspieszenia procesu dekarbonizacji oraz transformacji energetycznej w Polsce, co ma bezpośredni wpływ na rozwój gospodarczy kraju.

Przyłączenie nowych źródeł OZE do sieci Enei Operator

Do końca 2022 roku, Enea Operator przyłączyła do swojej sieci ponad 151 tysięcy OZE o łącznej mocy ponad 4,3 GW. W 2023 roku, w ciągu trzech kwartałów, firma zdołała przyłączyć dodatkowe ponad 18 tysięcy zielonych źródeł o mocy przekraczającej 1,1 GW. Te działania pokazują, jak ważne dla Enei jest rozszerzanie możliwości sieci dystrybucyjnej, co jest kluczowe dla efektywnej integracji i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Modernizacji potrzebuje cała sieć

Kroki podjęte przez Eneę powinny być przykładem dla pozostałych OSD. Znaczna część infrastruktury znajdującej się w Polsce, bez względu na obsługującego ją operatora, jest przestarzała i wymaga znacznych inwestycji. Prace powinny rozpocząć się jednak znacznie wcześniej, tak by sieć była w stanie dotrzymać kroku rosnącemu potencjałowi OZE w Polsce. Niestety, problemy w przyłączeniach m.in. fotowoltaiki do sieci jasno wskazują, że temat przez lata był zaniedbywany. To odbija się na całym systemie energetycznym. Według raportu URE za 2022 rok, OSD wydały aż 7 tys. odmów podłączenia OZE do sieci, przez co straciliśmy aż 51 GW mocy.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-02-16 22:58

Nomm…. jeżeli „straciliśmy” 51 GW mocy OZE nie „przyłaczonej” na skutek 7000 odmów to każda odmowa ma „średnią wagę” 7,28 MW…….. Takie ustrojstwo o mocy 7,28 MW to nie instalacyjka u prosumenta circa 9 kW tylko spora fabryka energii – tyle że nie stabilnej…….. to po pierwsze….. a ile przyłączyli – to po drugie , i po trzecie : ile z tych przyłączonych było „ichniejsze” ? Stawiam flaszkę dobrej wódki na to, że większość z tych przyłączonych to są „ich” obiekty czyli przyłączyli je sami do siebie sekując przy tym (obcą) „konkurencję”.
Mam jeszcze „zapytowywanie” : jak i czym URE zamierza rezerwować przyszłe 51 GW mocy wytwórczej OZE jak tradycyjnych źródeł mamy coś koło 34 GW….. a węglem nie da się jeździć jak na rajdzie……. podobnie jest z planowanymi atomówkami. Co w kwestii rezerwowania źródeł niestabilnych zrobiło URE dotychczas ??? – bo moim zdaniem kompletnie nic….. no ale może mnie ktoś wyprowadzi z błędu. Rozbudowa sieci tutaj naprawdę niewiele pomoże , podobnie jak „elektronizacja” ze sztuczną inteligencją.