fotowoltaika na szpitalu w Wolicy

200 tys. rocznych oszczędności w szpitalu możliwe dzięki fotowoltaice od SolarEdge

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy udowadnia, że zrównoważony rozwój i nowoczesne technologie mogą iść w parze z leczeniem. Szpital inwestuje w ekologiczne rozwiązania, stając się wzorem dla innych jednostek ochrony zdrowia i nie tylko, pokazując, jak strategiczne podejście do ekologii. Jednym z kluczowych projektów jest instalacja fotowoltaiczna o mocy prawie 200 kWp, która pozwala na obniżenie wydatków na energię o 50%.

Inwestycja w przyszłość: fotowoltaika w szpitalu

Instalacja fotowoltaiczna, która zagościła na dachach Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wolicy to system o mocy 199,8 kWp. Projekt został  realizowany z wykorzystaniem 438 paneli fotowoltaicznych firmy BB-ECO i 6 falowników z optymalizatorami mocy SolarEdge. Całość zajmuje 968 m2.

Efektem pracy instalacji są roczne oszczędności rzędu 200 tysięcy złotych. Dla szpitala oznacza to o 50% mniejsze wydatki na energię elektryczną. To duży sukces biorąc pod uwagę, że projekt nie był prosty - m.in. ze względu na otaczające szpital drzewa. Fotowoltaika w szpitalu w Wolicy ma zwrócić za ok. 4 lata.

Nie było łatwo

Instalacja, którą mieliśmy okazję wykonać była dla nas ogromnym wyzwaniem ze względu na skomplikowaną infrastrukturę obiektu. Musieliśmy zastosować aż 6 różnych systemów montażowych, zarówno na dachach obiektów, jak i na gruncie.” – mówi Mariusz Stempniak, współwłaściciel firmy Aurelum.

Pomimo trudnych warunków dla PV system pracuje z wysoką efektywnością sięgającą 78%, pokrywając całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie od kwietnia do października. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu optymalizatorów mocy - są to urządzenia, które sterują pracą każdego z modułów osobno, dbając by zacienione panele nie ograniczały produkcji w całej instalacji PV.  Warto podkreślić, że falowniki SolarEdge to jedne z niewielu urządzeń współpracujących z optymalizatorami mocy.

Chcecie wiedzieć więcej o tym rozwiązaniu? Poczytajcie: Optymalizator mocy w fotowoltaice – warto?

Kolejny krok ku zielonej przyszłości: magazynowanie deszczówki

Ale to nie koniec działań proekologicznych. Szpital w Wolicy nie zapomina o równie ważnej kwestii, jaką jest gospodarowanie zasobami wodnymi. W tym celu zrealizowano kolejną inwestycję – system magazynowania wody deszczowej, który będzie służył nawadnianiu terenów zielonych. To ważne zwłaszcza w Wielkopolsce, regionie borykającym się z problemem suszy. Dzięki zbiornikom na wodę deszczową, które zostaną napełnione 15-20 razy w roku, szpital będzie mógł magazynować około 250 m³ wody rocznie, co przyczyni się do odciążenia lokalnej infrastruktury wodociągowej i ograniczenia zużycia wody.
Znaczenie holistycznego podejścia

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-04-06 20:35

Łał……. tylko od „SolarEdge” ?…….. to od „solarChina” było by to 230.000. Bo te 30 tys było by taniej.
Bardzo proszę oddzielać propagandę od reklamy.
Poza tym Szpitale są bardzo wdzięczne jako odbiorcy PV w układzie : wschód/południe/zachód bo są doskonałym odbiorcą energii w całym spektrum dziennym. Mało tego- udało mi sie zmontować taką instalację typu on-grid ale bez eksportu do sieci .W związku z tym żadnych zgód , umów , dodatkowych warunków technicznych , wymiany układów pomiarowych – itd itp.) Jedyny problem ze szpitalami jest taki ,że nie mają z czego płacić za inwestycje.