Nowy rekord sprawności ogniw HBC od LONGi

27,09% sprawności - nowy, światowy rekord w ogniwach Longi z heterozłączem (HBC)

LONGi, firma zajmująca czołową pozycję w branży technologii słonecznych, ogłosiła przełomowy sukces. Zespół inżynierów i naukowców pracujący dla LONGi osiągnął rekordową sprawność ogniw fotowoltaicznych krystalicznych krzemowych z heterozłączem z tyłu (HBC). Wynosi ona imponujące 27.09%. Osiągnięcie zostało oficjalnie potwierdzone przez Institute for Solar Energy Research Hamelin (ISFH) w Niemczech. Co więcej, wynik stanowi nowy rekord, przewyższając poprzedni wynoszący 26.81% z listopada 2022 roku.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Innowacyjny proces produkcji
  2. O technologii HBC

Innowacyjny proces produkcji

Kluczem do tego osiągnięcia była innowacyjna technologia stosowana przez firmę LONGi. W celu zmniejszenia kosztów produkcyjnych ogniw HBC, zespół badawczy w firmie LONGi porzucił kosztowny proces fotolitografii na rzecz proces wytwarzania z wykorzystaniem lasera. Kolejnym osiągnięciem było zmniejszone użycia warstw przewodzących tlenkowych (ITO). Zespół badawczy LONGi opracował ultracienką warstwę TCO z ograniczonym użyciem indium. Wykorzystanie indium w ogniwach o efektywności wynoszącej 27.09% wynosi zaledwie 1/5 tego, co w tradycyjnych ogniwach heterozłączowych.

"Innowacja stanowi rdzeń konkurencyjności przedsiębiorstw, a LONGi jest zobowiązane do 'wykorzystania najlepszego z energii słonecznej, aby zbudować zielony świat'" - powiedział Li Zhenguo, Założyciel i Prezydent firmy LONGi. Li podkreślił kontynuowane dążenie firmy do produktów wysokiej jakości i technologii ogniw słonecznych o wysokiej wydajności.

O technologii HBC

Technologia heterojunction back-contact (HBC) to zaawansowana metoda produkcji ogniw fotowoltaicznych, łącząca dwie kluczowe technologie: heterojunction (HJT) i back-contact. HJT to technologia, która łączy krzem monokrystaliczny z cienkimi warstwami amorficznego krzemu. Ta hybrydowa struktura pozwala na lepsze pochłanianie światła i zmniejszenie strat związanych z rekombinacją nośników ładunku (elektronów i dziur). Technologia HJT jest znana z wysokiej efektywności i dobrej wydajności w różnych warunkach oświetleniowych, w tym przy słabym świetle.

Back-contact + HJT

Back-contact, czyli tylne umieszczenie kontaktów elektrycznych, to metoda, w której wszystkie kontakty elektryczne znajdują się na tylnej stronie ogniwa. Pozwala to na lepsze pochłanianie światła na przedniej stronie ogniwa, ponieważ nie ma tam żadnych przerw ani cieni rzucanych przez tradycyjne metalowe linie przewodzące. Ogniwa z tylnym kontaktem są bardziej estetyczne i mogą oferować wyższą efektywność, ponieważ cała przednia powierzchnia jest wykorzystywana do generowania energii.

Technologia  HBC łączy zalety obu tych metod, dając ogniwa o jeszcze wyższej efektywności. Użycie technologii HJT zapewnia doskonałe właściwości pochłaniania światła i wysoką efektywność, a zastosowanie tylnego kontaktu dodatkowo zwiększa tę efektywność, eliminując straty związane z cieniowaniem przedniej strony ogniwa.

Choć osiągnięcie firmy LONGi to niewątpliwy sukces, należy pamiętać, że wyniki sprawności osiągane na pełnoprawnych ogniwach PV, zastosowanych w modelach produkcyjnych zwykle są nieco niższe o tych, osiąganych w laboratoriach. Nie zmienia to jednak faktu, że granice sprawności modułów PV wciąż się przesuwają, dając nam nadzieję na tanią i czystą energię w niedalekiej przyszłości.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments