40 dużych stacji ładowania od Orlen

40 dużych stacji ładowania w Polsce. Orlen i NFOŚiGW z umową

Koncern energetyczny z Płocka – Orlen, otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotację w wysokości 63 mln zł. Pieniądze wesprą budowę 40 stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Mimo że 40 stacji ładowania „elektryków” to stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę ambicje koncernu, za ich budową przemawiają m.in. atrakcyjne warunki finansowe inwestycji. Podpisane 7 lipca porozumienie z NFOŚiGW gwarantuje pokrycie połowy kosztów.

Stacje ładowania powstaną nie tylko w dużych miastach

Obecnie stacje ładowania o charakterze komercyjnym są wznoszone w miejscach, w których koncentracja samochodów elektrycznych jest największa. To głównie aglomeracje i tereny przy autostradach. Tymczasem wspomniany projekt obejmuje budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w 33 miejscowościach do końca 2027 r. Wybrane lokalizacje to m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice, a także mniejsze miejscowości, takie jak Piaseczno, Nowy Dwór Gdański, Dreglin czy Łączyn.

Nadrzędny cel projektu ogniskuje się na zapewnieniu optymalnej dostępności do stacji na szlakach transportowych sieci TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej) oraz w kluczowych lokalizacjach.

Orlen ma duże ambicje

Współpraca Orlenu z NFOŚiGW dotyczy budowy 40 stacji ładowania, jednak Orlen nie zamierza na tym poprzestać. Planuje znacznie rozbudować sieć. Każda nowa stacja ładowania „elektryków” ma składać się z wielu stanowisk ładowania.

Orlen planuje zwiększyć swoją moc generowaną ze źródeł odnawialnych tak, by do 2030 r. osiągnąć łączną moc 2,5 GW – z podziałem na 1,7 GW dostarczane przez morskie farmy wiatrowe, a pozostałe przez farmy lądowe. Moc generowana przez elektrownie gazowe ma wzrosnąć do 2 GW. Koncern zamierza inwestować w biogazownie i zwiększyć dostępność paliw alternatywnych.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Dynamiczny rozwój infrastruktury ładowania „elektryków”

W raporcie PSPA „Polish EV Outlook 2023” przedstawiającym bieżący stan oraz przewidywania dotyczące rozwoju polskiego rynku transportu zero- i niskoemisyjnego, prognozuje się, że sieć publicznie dostępnych stacji ładowania w Polsce wzrośnie do niemal 100 tys. punktów w 2030 r. Już w ciągu najbliższych trzech lat roczna liczba nowo montowanych ładowarek może przekroczyć dziesięciokrotność poziomu z roku 2022.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments