886 gmin weźmie udział w czystym mieszkaniu - dofinansowaniu do budynków wielorodzinnych

886 gmin weźmie udział w "Czystym Mieszkaniu". II nabór zakończony.

W dniu 31 stycznia 2024 roku zakończył się drugi, a zarazem ostatni nabór wniosków skierowanych do gmin w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Od teraz, do końca 2026 roku, nabory wniosków dla mieszkańców będą przeprowadzane bezpośrednio przez samorządy, które zdecydowały się wziąć udział w tym programie.

Gminy biorące udział w programie

Łącznie, w obu naborach zgłosiło się 886 gmin. Pierwszy nabór przyciągnął 374 gminy, natomiast w drugim zgłosiło się 512 gmin. To otwiera przed ich mieszkańcami możliwość skorzystania z łącznego budżetu ponad 1,68 mld zł na realizację projektów termomodernizacyjnych.

Wynik wydaje się imponujący, jednak oznacza również, że aż 65% pozostałych gmin w Polsce nie zdecydowało się na wzięcie udziału w projekcie. Aktualną listę samorządów, które zgłosiły się do programu "Ciepłe Mieszkanie" możecie znaleźć na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/inne-programy/cieple-mieszkanie/aktualnosci.

Możliwości dla mieszkańców

Mieszkańcy zgłoszonych gmin mają teraz czas do 31 grudnia 2026 roku na składanie wniosków o dofinansowanie. Aby skorzystać z programu, powinni oni śledzić informacje o uruchomieniu naboru we własnych gminach. Program „Ciepłe Mieszkanie” oferuje wsparcie właścicielom mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcom mieszkań komunalnych oraz wspólnotom mieszkaniowym od 3 do 7 lokali mieszkalnych, umożliwiając im otrzymywanie dotacji na wymianę tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej.

Uzyskany budżet programu wynosi 1,68 mld zł. W zależności od typu beneficjenta, wsparcie może wynieść od maksymalnie 43.900 zł (osoby fizyczne) do 375.000 zł (spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe).

O programie „Ciepłe Mieszkanie”

Program „Ciepłe Mieszkanie” został zaprojektowany z myślą o wsparciu demontażu nieefektywnych źródeł ciepła, takich jak kopciuchy, oraz inwestycji w nowoczesne rozwiązania ogrzewania. Obejmuje on zakup i montaż nowych, efektywniejszych źródeł ciepła, a także inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków, w tym ocieplenie przegród budowlanych, wymianę okien i drzwi, a także instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Szczegółowe informacje na temat programu, w tym kryteria kwalifikowalności, wysokość dofinansowania oraz procedury aplikacyjne, dostępne są na stronie: Program Ciepłe Mieszkanie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments