w Polsce powstaną baterie sodowo jonowe

Alternatywa dla li-ion: w Polsce powstaną nowe akumulatory sodowo-jonowe od Northvolt

Szwedzka firma Northvolt ogłosiła przełom w dziedzinie akumulatorów, wprowadzając na rynek najnowocześniejsze ogniwo sodowo-jonowe. Ta technologia ma być zastosowana przede wszystkim w magazynach energii, oferując rozwiązanie efektywne kosztowo, zrównoważone i bezpieczne. Ogniwo przeszło pomyślne testy w laboratoriach Northvolt Labs w Västerås, uzyskując gęstość energii ponad 160 Wh/kg.

Zalety nowego ogniwa

Nowe ogniwo sodowo-jonowe opracowane przez Northvolt wyróżnia się kilkoma kluczowymi cechami. Po pierwsze, jest bezpieczniejsze, tańsze w produkcji, a także bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi bateriami zawierającymi nikiel, mangan i kobalt (NMC) lub fosforan żelaza (LFP). Zamiast tych rzadkich minerałów, nowe ogniwo wykorzystuje szeroko dostępne pierwiastki, takie jak żelazo i sód. To oznacza bardziej zrównoważone i kosztowo efektywne rozwiązanie.

Nowa bateria została zbudowana na bazie węglowej anody (hard carbon) i żelazowej katody opartej na tzw. pruskiej bieli (Prussian White). Co istotne, w skład ogniwa nie wchodzą materiały takie jak lit, nikiel czy grafit, co sprawia, że jest bardziej przyjazne dla środowiska. Ta innowacyjna technologia ma potencjał zmiany oblicze rynku akumulatorów.

Perspektywy na przyszłość

Peter Carlsson, CEO Northvolt, zapewnia, że komercjalizacja nowego ogniwa sodowo-jonowego przyspieszy transformację energetyczną. Zdaniem Carla, dostępność surowców oraz niskie koszty produkcji sprawią, że nowe baterie będą mogły być produkowane bliżej odbiorców, zmniejszając koszty logistyki i uniezależniając produkcję od dotychczasowych łańcuchów dostaw przemysłu bateryjnego.

Potencjał technologii sodowo-jonowej

Nowa technologia ma nie tylko zastosowanie w magazynowaniu energii, ale również potencjał do rewolucji w mobilności elektrycznej. Chociaż pierwsza generacja ma gęstość energii na poziomie 160 Wh/kg (mniej niż baterie litowo-jonowe), kolejne generacje będą charakteryzować się jeszcze większą gęstością, co pozwoli na zastosowanie ich w branży elektromobilności.

Lokalna produkcja a globalne wyzwania

Nowe ogniwo sodowo-jonowe nie tylko otwiera drzwi do efektywniejszego magazynowania energii, ale także stwarza możliwość produkcji lokalnej. Zastosowanie lokalnie dostępnych materiałów może być kluczowe dla rozwoju nowych regionalnych możliwości produkcyjnych, niezależnych od dotychczasowych łańcuchów wartości baterii. Dowodem na to może być fakt, że firma Northvolt swoją fabrykę systemów bateryjnych ulokowała... w Gdańsku!

Ogłoszenie przez Northvolt opracowania baterii sodowo-jonowej to kamień milowy w dziedzinie magazynowania energii. Nowa technologia, zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju, może wpłynąć na globalną transformację w dziedzinie akumulatorów, oferując bezpieczne, efektywne kosztowo i przyjazne dla środowiska rozwiązanie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-01-09 13:19

„…..daj Boże……daj Boże……. ” *)
*) – jak stwierdził ksiądz proboszcz chodząc z tacą po kościele.