Northvolt zbudował fabrykę w Gdańsku. Ruszyła produkcja magazynów energii!

Northvolt zbudował fabrykę w Gdańsku. Ruszyła produkcja magazynów energii!

W Gdańsku, w nowej fabryce Northvolt Dwa, już montowane są pierwsze systemy magazynowania energii (ESS). Od 2019 r. do tej pory firma produkowała systemy bateryjne na wynajętej przestrzeni w tym samym mieście. Zakończenie budowy fabryki o powierzchni 25 tys. m2 otworzyło przed Northvoltem nowe możliwości. Northvolt Dwa chce, by produkty z nowego zakładu trafiły do pierwszych klientów jeszcze w tym roku.

Przyszłość rynku magazynów energii zależy głównie od cen tych urządzeń oraz świadomości klientów co do korzyści z nimi związanych. W tę technologię coraz chętniej inwestują np. średnie i duże przedsiębiorstwa wiedzione energetycznymi profitami i nadzieją na szybki zwrot.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Finansowanie i ekspansja
  2. Misja: dekarbonizacja

Finansowanie i ekspansja

Northvolt pozyskał 1,2 mld dol. konwertowalnego finansowania dłużnego i rozszerzył w ten sposób wcześniejszą pożyczkę konwertowalną o wartości 1,1 mld dol. Wśród największych inwestorów znaleźli się Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), BlackRock, Investment Management Corporation of Ontario oraz OMERS. Pozyskane pieniądze pozwolą firmie na finansowanie swojej dalszej ekspansji w Europie i Ameryce Północnej.

Firma była w stanie realizować zamówienia (ich wartość to ponad 55 mld dol.) dla klientów takich klientów jak BMW, Fluence, Scania, Volkswagen Group i Volvo Cars dzięki temu, że pozyskała ponad 9 mld dol. zarówno w kapitale własnym, jak i dłużnym.

Misja: dekarbonizacja

Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt, podkreślił, że bardzo ważnym punktem strategii firmy jest globalna dekarbonizacja. Jako dowód na proekologiczny charakter przedsiębiorstwa może posłużyć budowa w Szwecji, obok gigafabryki Northvolt Ett, zakładu recyklingu – Revolt Ett. Ma on zacząć działać jeszcze w tym roku.

Northvolt dobrze wkomponował się ze swoimi planami w rynkowy trend, ponieważ zainteresowanie rynkiem magazynowania energii rośnie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jak twierdzi agencja BloombergNEF, w zeszłym roku na tym rynku globalnie do użytku oddano 16 GW mocy, czyli blisko 70 proc. więcej, porównując to rok do roku. W skumulowanej prognozie, obejmującej okres do końca tej dekady, wspomniano zaś o 508 GW, w tym 114 GW w regionie EMEA – na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments