Autonomiczne paczkomaty InPost
InPost wprowadza innowacyjne paczkomaty, które dzięki zastosowaniu fotowoltaiki i magazynów energii mogą funkcjonować bez dostępu do tradycyjnej sieci elektrycznej. Obecnie w Polsce trwają testy dziewięciu takich urządzeń, które zostały rozmieszczone w Gdańsku i Krakowie. Wprowadzenie nowych paczkomatów to krok w stronę większej autonomii i zrównoważonego rozwoju, umożliwiający instalację urządzeń w miejscach dotąd niedostępnych z powodu braku infrastruktury energetycznej.
Fotowoltaika i magazyny energii
Nowoczesne paczkomaty wyposażono w panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach oraz magazyny energii, które mogą działać nawet w niskich temperaturach. Dzięki wbudowanym bateriom urządzenia mogą magazynować energię wytworzoną w ciągu dnia, co pozwala na ich efektywne wykorzystanie w nocy. Jednocześnie, zastosowano w nich funkcje zwiększające efektywność energetyczną. Przykładowo, moc oświetlenia paczkomatu zmienia się w zależności od pory dnia, a w czasie bezczynności paczkomatu - wyłącza się całkowicie.
Co ciekawe, w ramach programu pilotażowego, InPost testuje "maszyny matki" podłączone do sieci energetycznej, które mogą ładować baterie paczkomatów autonomicznych w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.
Program pilotażowy w Europie
Oprócz testów w Polsce, autonomiczne paczkomaty InPost są testowane również na rynkach europejskich. W Londynie trwają już testy dwóch urządzeń, a we Francji, w okolicy Lille, planowane jest uruchomienie dziewięciu paczkomatów jeszcze w czerwcy br. We Florencji, w ubiegłym miesiącu zainstalowano trzy kolejne paczkomaty. Póki co, żadne z urządzeń nie wymagało wymiany akumulatora. Te testy pozwolą na zebranie cennych informacji dotyczących możliwości rozbudowy sieci autonomicznych paczkomatów w różnych warunkach pogodowych i w różnych klimatach.
InPost na drodze do dekarbonizacji
Wprowadzenie autonomicznych paczkomatów to kolejny krok InPost w kierunku dekarbonizacji. Firma inwestuje również w elektromobilność, wprowadzając zeroemisyjne pojazdy do swojej floty oraz instalując ładowarki elektryczne. InPost jest pierwszą firmą w Polsce, która uzyskała zatwierdzenie celów Net-Zero przez Science Based Targets initiative (SBTi) do 2040 roku, a także jedną z siedmiu firm logistycznych na świecie realizujących ambitne plany dekarbonizacji.
Bardzo dobry pomysl. WInszuję.