instalacja PV

Aż 74% mieszkańców bloków chce fotowoltaiki

Fotowoltaika, pomimo zmiany przepisów, ma się całkiem dobrze i w różnych grupach obywateli nie gaśnie chęć jej montowania. Według badania VeloBanku aż 74% Polaków mieszkających w blokach chciałoby, aby panele fotowoltaiczne zostały zainstalowane na dachach ich budynków.

Polacy są za fotowoltaiką na budynkach wielorodzinnych

Nie da się ukryć, że najwięcej korzyści z zielonych rozwiązań czerpią właściciele domów jednorodzinnych. Nie tylko bez większych problemów mogą zainstalować fotowoltaikę czy pompę ciepła, ale również do dyspozycji mają liczne programy wsparcia i dotacje np. Mój Prąd czy Moje Ciepło.

Właściciele domów jednorodzinnych, to nie jedyna grupa, która chce wykorzystywać ekologiczne rozwiązania. Według badania VeloBanku aż 74% Polaków mieszkających w budownictwie wielorodzinnym chciałoby, aby spółdzielnia czy wspólnota zainstalowała panele fotowoltaiczne. Warto tutaj podkreślić, że najchętniej w fotowoltaikę inwestowałyby osoby w wieku 35-44 lata - 82%, oraz osoby powyżej 55. roku życia - 78%.

Dlaczego lokatorzy chcą OZE?

Za fotowoltaiką, oprócz względów ekologicznych, przemawiają przede wszystkim realne korzyści finansowe. Prąd z paneli fotowoltaicznych może być wykorzystywany do zasilania części wspólnych budynków. Tym samym oszczędności na rachunkach za prąd przekładają się na niższe czynsze dla lokatorów.

Mieszkańców bloków i kamienic zachęcają również informacje oraz dane ze wspólnot i spółdzielni, które już jakiś czas temu zaczęły wykorzystywać urządzenia OZE. Dobrym przykładem są tutaj np. blok w Szczytnie, czy bloki Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Dobrym katalizatorem do inwestowania w OZE przez wspólnoty czy spółdzielnie są nie tylko zielone kredyty, ale również specjalne granty np. Grant OZE BGK, dzięki któremu można pokryć do 50% kosztów wdrożenia instalacji OZE.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments