Biedronka wybuduje 2 tys. instalacji PV w 3 lata

Biedronka wybuduje 2 tys. instalacji PV w 3 lata

Sieć Biedronka podjęła śmiałą decyzję o wdrożeniu instalacji fotowoltaicznych w swoich placówkach handlowych. Z tego powodu właściciel sieci Biedronka – spółka Jeronimo Martins Polska – podpisała w 2022 r. porozumienie z firmą Grow Energy. Zgodnie z umową do końca 2025 r. 2 tys. sklepów w Polsce działających pod szyldem Biedronki (spośród 3.283 – wg. danych aktualnych na koniec drugiego kwartału 2022 r.) zostanie wyposażonych w instalacje PV. To kolejny krok Biedronki w drodze do bycia eko. Przypomnijmy, że od 2017 r. sieć handlowa zdołała obniżyć swoją emisję CO2 o ok. 45%.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Zielona energia dla sklepów Biedronka

W ciągu najbliższych lat na każdym sklepie wchodzącym w skład sieci Biedronka, objętym umową z Grow Energy, pojawi się średnio 110 paneli PV. Ta inicjatywa przyczyni się do ograniczenia zużycia konwencjonalnej energii o 15% rocznie, w każdym ze sklepów.

Zielona rewolucja w sieci Biedronka nie ogranicza się tylko do paneli PV. Jeronimo Martins Polska zawarło 15-letni kontrakt z Golden Peaks Capital, szwajcarską firmą, na mocy którego sklepy i centra dystrybucyjne Biedronki będą zasilane zieloną energią z farm fotowoltaicznych z całego kraju. Jeronimo Martins Polska zakupi 78 GWh energii rocznie, co częściowo zaspokoi potrzeby infrastruktury tej sieci handlowej.

Działania Biedronki to odpowiedź na jej rosnące zapotrzebowanie energetyczne – zwłaszcza w kwestii oświetlenia, klimatyzacji i zasilania mebli chłodniczych – a zarazem chęć zmniejszenia negatywnego wpływu firmy na środowisko.

Wpływ na środowisko

Portugalska sieć działa również na płaszczyźnie efektywności energetycznej - wprowadza do swoich placówek m.in. automatycznie regulowane oświetlenie LED, pompy ciepła i dodatkową izolację budynków. To z jednej strony ważne dla środowiska, a z drugiej – dla portfela firmy.

W 2022 r. Biedronka dynamicznie zwiększyła korzystanie z odnawialnych źródeł energii (na swoje potrzeby wykorzystała ponad 2 razy więcej takiej energii). Najwięcej (wzrost o 600%) dotyczył energii z fotowoltaiki.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Nie tylko Biedronka chce być eko

Zielona transformacja jest obecnie priorytetową strategią dla wielu gigantów handlowych. Oprócz Biedronki marki takie jak np. Lidl, Carrefour czy Dino wdrażają lub planują inwestycje w OZE, z naciskiem na fotowoltaikę.

Łączna moc zainstalowanych paneli PV w przypadku marketów Dino wzrosła do ponad 68 MW (w pierwszym kwartale br.). W tym samym czasie liczba sklepów tej marki wyposażonych w instalacje PV zwiększyła się do 1.763.

Lidl Polska natomiast może pochwalić się obecnie ponad 120 sklepami korzystającymi z fotowoltaiki. Z kolei sieć Carrefour planuje do 2030 r. przejść w 100% na OZE.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-22 19:18

Powinni to zrobić w systemie off-grid ze zgłoszeniem tylko strażakom . Dla bezpieczeństwa magazyn kwasowy w rozmiarze ok. 2 dób zapotrzebowania. Zaoszczędzą około 70% opłat za energię w skali roku . Te of-grid-y co już maja niech pompują energię na starych zasadach do sieci do wykorzystania zimą. Wtedy zaoszczędzą jeszcze więcej .