panele fotowoltaiczne na dachu Biedronki

Biedronka z pomocą EDP zasili energią z PV 9 centrów dystrybucyjnych

Biedronka, największa sieć handlowa w Polsce, zwiększy wykorzystanie zielonej energii dzięki instalacji fotowoltaiki w swoich 9 centrach dystrybucyjnych. Instalacją, zarządzaniem i obsługą instalacji zajmie się firma EDP, europejski lider w zakresie rozproszonej generacji słonecznej.

Nowe instalacje fotowoltaiczne w 9 centrach dystrybucyjnych Biedronki

EDP Energia Polska (EDP EP) ogłosiło współpracę z Biedronką, największą siecią handlową w Polsce. W ramach tego projektu, odnawialne źródła energii powstaną w 9 centrach dystrybucyjnych Biedronki, zlokalizowanych w Gdańsku, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Sieradzu, Skarbimierzu, Parzniewie i Wojniczu. Te centra dostarczają towary do około 1900 sklepów w Polsce.

Dzięki współpracy, blisko 16% zapotrzebowania na energię centrów dystrybucyjnych będzie uzupełniane bezemisyjną energią produkowaną na miejscu. Każdy z systemów będzie miał od 600 do 1000 kWp mocy, a łącznie zapewnią ponad 7 MWp mocy wytwórczej. Rocznie nowe instalacje wyprodukują do 7,5 GWh zielonej energii. Tyle prądu zużywa 3000 przeciętnych gospodarstw domowych w Polsce.

Inwestycja w formie usługi

Ciekawostką jest fakt, że nowe instalacje będą zarządzane i obsługiwane przez EDP EP w modelu usługowym PV-As-a-Service. Zgodnie z nim, to EDP pokrywa koszty inwestycji, a także konserwacji i serwisu. Klient zaś może korzystać z oszczędności generowanych przez PV i minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko. Nowe instalacje przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2 o ponad 5100 ton rocznie, co odpowiada pochłanianiu CO2 przez prawie 900 tysięcy dorosłych drzew.

Umowa została zawarta na 15 lat, po czym Biedronka może odkupić fotowoltaikę i korzystać z nich przez wiele kolejnych lat.

Zielona energia w Biedronce

Obecnie ponad 1000 sklepów Biedronka w Polsce jest częściowo zasilanych zieloną energią, co stanowi blisko 1/3 wszystkich placówek sieci. Biedronka planuje zwiększenie udziału zielonej energii w zasilaniu wszystkich sklepów i centrów dystrybucyjnych. Działania te są wdrażane konsekwentnie, a większość nowo powstałych i zmodernizowanych sklepów jest wyposażana w instalacje fotowoltaiczne.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-06-21 15:55

Instalacje zapewnią tylko 16% zapotrzebowania energetycznego ? – brakło dachu czy co……. 7,5 MWp to rzeczywiście niewiele jak na tak dużą firmę. Projekt pewnikiem niedoszacowany a poza tym brak słowa o magazynach energii -czyżby ich nie przewidziano ?????? ojojoj….. inwestycja „nie trendi” będą kłopociki……