Gwarancje Biznesmax i Ekomax od BGK

Biznesmax i Ekomax - gwarancje wspierające dla przedsiębiorstw od BGK

Polskie przedsiębiorstwa zyskują nowe narzędzia wspierające rozwój – gwarancje Biznesmax Plus i Ekomax, uruchomione przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Dzięki tym inicjatywom, firmy mogą liczyć na preferencyjne warunki finansowania swoich innowacyjnych ekoprojektów oraz działań związanych z efektywnością energetyczną.

Rusza kolejna odsłona wsparcia dla przedsiębiorców

W ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Bank Gospodarstwa Krajowego kolejny raz uruchamia dwa instrumenty wsparcia rynku - gwarancję Biznesmax Plus i Ekomax. Te inicjatywy, mają na celu rozwój nowoczesnej, konkurencyjnej i zrównoważonej gospodarki. Dzięki nim przedsiębiorstwa mają szansę na uzyskanie finansowania projektów inwestycyjnych i operacyjnych. Dzięki europejskim środkom finansowym, w wysokości ponad 1,8 mld zł, możliwe będzie udzielenie kredytów o łącznej wartości do 5,5 mld zł.

Na czym polegają gwarancje Biznesmax i Ekomax?

Gwarancje te służą zabezpieczeniu spłaty kredytów dla przedsiębiorstw z sektorów MŚP, small mid-caps oraz mid-caps.

  • Biznesmax Plus to bezpłatne zabezpieczenie zobowiązania kredytowego, z opcją otrzymania dotacji w formie dopłaty do oprocentowania lub kapitału kredytu. Biznesmax zabezpiecza kredyty obrotowe i inwestycyjne, wspierając tym samym firmy innowacyjne oraz projekty inwestycyjne w obszarach takich jak cyfrowa transformacja, ekoinnowacje czy nowe technologie.
  • Z kolei Ekomax to bezpłatna gwarancja spłaty kredytu. Narzędzie skupia się na finansowaniu działań związanych z efektywnością energetyczną, takich jak termomodernizacja budynków czy wdrażanie oszczędnych rozwiązań energetycznych. W ramach Ekomax można otrzymać dotację, w formie dopłaty do kapitału kredytu.

Na co w praktyce mogą pójść kredyty zabezpieczone gwarancjami BiznesMax i EkoMax? W zależności od potrzeb inwestora może to być np. inwestycja w fotowoltaikę do zasilania procesów produkcyjnych,  montaż pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń czy system odzyskiwania energii z procesów przemysłowych.

Zalety gwarancji

Nowe gwarancje oferują wiele korzyści, w tym lepsze warunki kredytowania, wysoki poziom zabezpieczenia kredytu (do 80%), możliwość uzyskania długoterminowego finansowania (do 20 lat), a także obniżenie kosztów kredytu dzięki możliwości uzyskania dopłat do kapitału lub odsetek. Dodatkowo, przedsiębiorcy mogą liczyć na brak opłat za udzielenie gwarancji oraz uproszczone procedury, dzięki realizacji wszystkich formalności bezpośrednio w banku.

Co istotne, gwarancje BiznesMax i EkoMax można łączyć z innymi dofinansowaniami na OZE, oferowanymi przez BGK (o ile środki z dotacji nie pochodzą z funduszy europejskich).

Banki współpracujące z BGK

Wsparcie w ramach gwarancji Biznesmax i Ekomax jest dostępne dzięki współpracy BGK z szeroką siecią banków komercyjnych. Do programu przystąpiło już 14 instytucji, w tym Alior Bank, Bank Millennium, PKO Bank Polski, mBank, BNP Paribas, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, ING Bank Śląski czy Santander Bank Polska, co gwarantuje łatwy dostęp do finansowania dla przedsiębiorców z całego kraju.

Uruchomienie przez BGK gwarancji Biznesmax Plus i Ekomax otwiera przed polskimi przedsiębiorstwami nowe perspektywy finansowania ich działalności. To ważny krok na drodze do budowania silnej, innowacyjnej i zrównoważonej gospodarki, umożliwiający realizację projektów, które będą służyły społeczeństwu i środowisku na długie lata.

Więcej na temat programów możecie znaleźć na stronach BGK:

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments