ceny paliw stałych w Polsce - drewno

Ceny paliw stałych w Polsce – obserwujemy spadek

Od początku 2023 r. w Polsce odnotowano obniżkę cen paliw stałych wykorzystywanych do ogrzewania domów. Tak wynika z kwartalnego raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). Staniały węgiel, drewno kawałkowe oraz pellet.

Wyzwania energetyczne dla budynków w UE

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że aż 75 proc. budynków w UE jest niewydolnych pod względem energetycznym, a około 34 mln Europejczyków nie ma możliwości finansowych, które pozwoliłyby im na ogrzewanie domów bądź mieszkań w sposób proekologiczny. W efekcie jedynie 1% budynków przechodzi co roku modernizację energetyczną. To drastycznie mało, biorąc pod uwagę, że budynki w krajach członkowskich Unii są odpowiedzialne za około 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych.

Koszty ogrzewania domów w Polsce

W Polsce jest około 14,2 mln budynków – prawie 40 proc. z nich to budynki mieszkalne jednorodzinne. W lwiej części z nich, zwłaszcza tych oddanych do użytku kilkadziesiąt lat temu, jako podstawowe źródło ciepła nadal wykorzystywane są kotły na paliwa stałe. To z jednej strony źle wpływa na środowisko, a z drugiej – na domowy budżet.

Analiza PAS dotycząca kosztów ogrzewania 150-metrowego domu z czterema lokatorami uwydatniła, jak wysokie są koszty ogrzewania starymi kotłami na węgiel lub drewno. Wyniosły one – 14,7 tys. zł dla kotła na drewno i 14 tys. zł dla „kopciucha” na węgiel. Według Polskiego Alarmu Smogowego te koszty można obniżyć o połowę, ocieplając budynek.

Przeciętnie drewno kawałkowe staniało o 19, a pellet o 32%. Średnia cena ekogroszku wyniosła 1932 zł, a węgla typu „orzech” – 1925 zł za tonę. W obu przypadkach obniżki od początku roku przekroczyły 20 proc. Jak przewidują sprzedawcy, ceny nadal będą spadać, ale nieznacznie, aż ustabilizują się w drugiej połowie roku.

Dane na temat obniżek cen uzyskano w wyniku monitorowania cen w 32 składach opału w całej Polsce. Jednak PAS podkreśla, że ceny węgla mogą znacznie się różnić na skutek różnych czynników, takich jak jakość opału, podaż na rynku, koszty transportu czy preferencje konsumentów.

Te metody ogrzewania są najbardziej ekonomiczne

W raporcie PAS podkreślono, że obecnie najbardziej ekonomicznymi metodami ogrzewania są pompy ciepła – powietrzna i gruntowa – oraz kocioł gazowy Szacowane koszty ogrzewania 150-metrowego, słabo ocieplonego domu wynoszą 10,4 tys. zł dla gazu, a obniżają się do 9,6 tys. zł dla pompy ciepła powietrznej razem z ogrzewaniem podłogowym. Wykorzystanie pompy ciepła gruntowej wraz z ogrzewaniem podłogowym zredukuje koszty dodatkowo o 1,3 tys. zł.

Znaczne obniżenie kosztów ogrzewania – do 5,7 tys. zł za gaz, 5,3 tys. zł za pompę powietrzną i 4,6 tys. zł za pompę gruntową możliwe jest dzięki ociepleniu domu.

Wymiana źródła ogrzewania to za mało

Zwiększenie efektywności energetycznej budynku nie zależy wyłącznie od wymiany systemu ogrzewania. To ważny krok, ale nie wystarczy, aby dom zużywał mniej energii. Najpierw należy zredukować zapotrzebowanie na energię oraz minimalizować jej utratę przez ściany, drzwi, okna, stropy i podłoże. Dopiero po tych działaniach warto rozważyć zainstalowanie źródła ciepła, które będzie bardziej ekonomiczne w eksploatacji.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-08-26 20:43

No….właśnie spawam „awaryjne źródło ciepła” wg własnego pomysłu do sporadycznego zasilania CO w moim domu : pojemność retorty 25 kg – spalanie typu górnego – działać będzie na ekogroszku ewentualnie drewnie. Spodziewam się istnego „Armagedonu” w elektroenergetyce jak temperatura spadnie poniżej -10 na 2-3 tygodnie…… bo sieć zwyczajnie padnie i nie ma szans aby ją podnieśli wcześniej jak po tygodniu . Nie ma co liczyć na połączenia transgraniczne bo sąsiedzi maja podobny problem. Nadmieniam, że w Polsce jest 2 , może 3 elektrownie które potrafią same „wstać” – reszta wymaga zasilania zewnętrznego do swojego rozruchu.