Chińska branża fotowoltaiczna zwiększa swoje obroty

Chińska branża fotowoltaiczna zwiększa swoje obroty

W pierwszej połowie 2023 r. chiński przemysł fotowoltaiczny zanotował znaczny wzrost produkcji w całym łańcuchu dostaw – od płytek krzemowych po moduły fotowoltaiczne. Produkcja polikrzemu – kluczowego surowca do produkcji płytek pod ogniwa – sięgnęła 606 tys. ton. To o 66,1 proc. więcej względem pierwszego półrocza poprzedniego roku. Ogniwa fotowoltaiczne wyprodukowane w tym okresie miały łączną moc 253,4 GW, czyli o prawie 66% więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku. Chiny rozwijają rynek źródeł odnawialnych, ale mimo to dalej mocno trzymają się węgla, ponieważ to w nim widzą szansę na zapewnienie stabilności gospodarki.

Rekordowe wyniki w chińskim przemyśle PV

W pierwszej połowie br. w Chinach uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o mocy 78,42 GW. Do końca roku chiński rynek PV może rozrosnąć się o dodatkowe 120 – 140 GW. Poza tym wzrost widać również w eksporcie chińskich modułów fotowoltaicznych. W pierwszym półroczu 2023 r. producenci z Państwa Środka wysłali za granicę moduły o łącznej mocy 108 GW (ogółem produkcję modułów PV we wskazanym okresie zwiększyli do 204 GW, czyli o 65% rok do roku).

Ekspansja fotowoltaiki cieszy, jednak wiążą się z nią także wyzwania w związku z koniecznością zagospodarowania instalacji kończących swoją pracę. W perspektywie około 15 najbliższych lat Chiny staną przed koniecznością wycofania z eksploatacji i zagospodarowania 250 GW modułów fotowoltaicznych i 280 GW turbin wiatrowych.

Wkrótce popyt może wyhamować

Głównym rynkiem zbytu dla chińskich producentów paneli PV pozostaje Europa. Tylko w czerwcu na Stary Kontynent wyeksportowano 10,5 GW chińskich modułów, czyli o 16 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku – twierdzi firma InfoLink Consulting. W pierwszym półroczu br. do Europy trafiło blisko 63 GW z Chin – prawie o połowę więcej niż rok temu.

Jednak wkrótce dynamika prawdopodobnie nie będzie tak ekspansywna. Najpierw nieco się ustabilizuje, a potem wyhamuje mocniej ze względu na zapasy modułów w europejskich magazynach i spodziewane wahania cenowe.

Chiny nie rezygnują z węgla

Mimo szeroko zakrojonych inwestycji w odnawialne źródła energii – według danych Narodowego Biura Statystycznego do końca 2022 r. moc zainstalowana w Chinach wyniosła 2564,05 GW – Państwo Środka nadal mocno trzyma się węgla i traktuje go jako fundament rozwoju zielonej energetyki.

Tylko w zeszłym roku na świecie wydano pozwolenie na budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 40 GW, w większości z myślą o Chinach. Chiński rząd zdaje sobie sprawę z tego, że energetyka wiatrowa i słoneczna są mocno zależne od pogody, dlatego mając na uwadze stabilność gospodarczą kraju buduje system, który zapewni dostawy energii wtedy, gdy OZE zawiedzie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments