Chiny budują fabrykę perowskitowych paneli fotowoltaicznych

Chiny przejmują kolejną technologię PV. Czy azjatyckie perowskity wyprą lokalne produkty?

Chiny, światowy potentat w produkcji energii słonecznej, szykuje się do kolejnego kroku w rozwoju tej przemysłowej gałęzi. GCL Group, znany gracz na rynku fotowoltaicznym, podpisał umowę inwestycyjną z rządem prowincji Jiangsu, która zakłada budowę nowoczesnej fabryki modułów perowskitowych o imponującej mocy 2 GW. To istotny krok w kierunku wykorzystania tej obiecującej technologii, która ma potencjał wyprzeć tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne.

Chiny sięgają po kolejną technologię

Projekt budowy fabryki modułów perowskitowych zostanie zrealizowany w kilku fazach, jednak firma nie podała jeszcze dokładnego harmonogramu. W listopadzie ubiegłego roku GCL Group ogłosił, że ich moduł perowskitowy o wymiarach 1 m x 2 m osiągnął efektywność przekształcania energii na poziomie imponujących 18,04%, co zostało potwierdzone przez Chiński Instytut Metrologii Narodowej. W marcu, gdy moduły te zostały po raz pierwszy zaprezentowane, ich efektywność wynosiła 16,02%. To znaczący postęp, który może wkrótce przynieść rewolucję na rynku fotowoltaicznym.

Polska była pierwsza

Choć Chiny niezaprzeczalnie odgrywają kluczową rolę w rozwoju technologii perowskitów, to również Polska stawia na przyszłość energii słonecznej. W sercu Wrocławia w 2021 roku firma Saule Technologies  otworzyła innowacyjną linię produkcyjną perowskitowych ogniw fotowoltaicznych, co stanowi kamień milowy w rozwoju tej technologii. Była to pierwsza na świecie fabryka produkująca ogniwa perowskitowe. Mózgiem inwestycji jest Olga Malinkiewicz, naukowczyni, która opracowała metodę taniego drukowania ogniw słonecznych w oparciu o perowskity.

Czy Chiny przejmą też perowskity?

Perowskity to minerały, które od dawna przyciągają uwagę świata nauki i przemysłu. Dzięki osiągnięciom firm takich jak Saule Technologies i GCL Group te obiecujące materiały stają się rzeczywistością, która może zrewolucjonizować rynek fotowoltaiczny. Ogniwa perowskitowe są ultralekkie, elastyczne i mają grubość zaledwie jednej dziesiątej ludzkiego włosa. Ich potencjał do wykorzystania jest ogromny, co sprawia, że są one przyszłością energii słonecznej.

Pojawia się  uzasadniona obawa, że Chiny kolejny raz przejmą niezagospodarowaną niszę biznesową związaną z perowskitami. Tak, jak zrobiły to w przypadku pozostałych rozwiązań PV. Obecnie, Europa w znacznym stopniu uzależniona jest od tanich podzespołów fotowoltaicznych z Azji. Lokalni wytwórcy nie są w stanie z nimi konkurować, szczególnie na płaszczyźnie cenowej. Szansą na zmianę sytuacji miały być nowoczesne technologie, takie jak właśnie perowskity. Istnieje jednak ryzyko, że i tu Chiny przejmą pałeczkę lidera. Ich przewagą, oprócz znaczni niższych kosztów wytwórczych, jest ogromne doświadczenie w produkcji komponentów OZE. To właśnie Chiny mają kluczową pozycję na rynku,  m.in. jeśli chodzi o produkcję krzemu, ogniw i modułów PV czy falowników. Jeśli Europa nie zareaguje, straci kolejną szansę na odbudowę lokalnej produkcji.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments