Akumulator wysoki na 16 pięter
W Elektrociepłowni Gdańskiej zastosowane zostaną m.in. kotły elektrodowe oraz cztery duże pompy ciepła o sumarycznej mocy cieplnej 80 MW. Dla nich dolnym źródłem ciepła będzie Martwa Wisła. Uzupełnieniem instalacji będzie akumulator ciepła o imponujących rozmiarach - 60 m wysokości i 30 m średnicy. Woda w zbiorniku będzie utrzymywana na stałym poziomie i w temperaturze 98 stopni Celsjusza. Zadaniem akumulatora jest gromadzenie nadmiaru ciepła oraz uwalnianie go w razie potrzeby. Wnętrze tego zbiornika, porównywalnego z wielkością 16-piętrowego budynku, będzie w stanie przyjąć równowartość wody dla dziesięciu basenów olimpijskich, czyli 35 mln litrów.
Podczas ładowania akumulatora do górnej części zbiornika podawana jest gorąca woda, a z dolnej części pobierana jest woda zimna. Rozładowanie odbywa się poprzez wprowadzanie schłodzonej wody do dolnej części zbiornika i odbiór gorącej wody z górnej.
Modernizacja potrwa kilka lat
Jak zauważył Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych:
Realizowana w Gdańsku inwestycja, podobnie jak inne prowadzone w całym kraju, zwiększają bezpieczeństwo cieplne mieszkańców i znacząco ograniczają wpływ na środowisko naturalne z korzyścią dla mieszkańców.
Za sprawą inwestycji, efektywność miejskiej sieci ciepłowniczej poprawi się i zostanie dostosowana do unijnych standardów. Jednak na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Elektrociepłownia w Gdańsku będzie mogła pochwalić się jednym z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w kraju, odpowiadającym wytycznym UE, dopiero za kilka lat. Prace modernizacyjne mają zostać zakończone do 2028 r.