cztery wielkoskalowe pompy ciepła z akumulatorem na 16 pięter staną w Gdańsku

Cztery wielkoskalowe pompy ciepła z akumulatorem na 16 pięter staną w Gdańsku

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku stawia na innowacyjne rozwiązania w postaci wielkoskalowych pomp ciepła oraz jednego z największych w Polsce akumulatorów ciepła. Akumulator ma pojemność cieplną mniej więcej odpowiadającą dobowemu zapotrzebowaniu sieci w Gdańsku, czyli ok. 2 tys. MWh. Inwestycja za ok. 1,2 mld zł ma na celu zastąpienie tradycyjnych, węglowych rozwiązań bardziej ekologicznymi technologiami.

Dzięki akumulatorowi praca elektrociepłowni będzie bardziej zrównoważona w ciągu dnia, co zredukuje spalanie paliwa w kotłach i zmniejszy o prawie 300 tys. ton rocznie emisję dwutlenku węgla. Szacunki wskazują, że dzięki takim rozwiązaniom zużycie oleju lekkiego spadnie o 4 tys. ton, a paliwa węglowego o jedną czwartą.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Akumulator wysoki na 16 pięter
  2. Modernizacja potrwa kilka lat

Akumulator wysoki na 16 pięter

W Elektrociepłowni Gdańskiej zastosowane zostaną m.in. kotły elektrodowe oraz cztery duże pompy ciepła o sumarycznej mocy cieplnej 80 MW. Dla nich dolnym źródłem ciepła będzie Martwa Wisła. Uzupełnieniem instalacji będzie akumulator ciepła o imponujących rozmiarach - 60 m wysokości i 30 m średnicy. Woda w zbiorniku będzie utrzymywana na stałym poziomie i w temperaturze 98 stopni Celsjusza. Zadaniem akumulatora jest gromadzenie nadmiaru ciepła oraz uwalnianie go w razie potrzeby. Wnętrze tego zbiornika, porównywalnego z wielkością 16-piętrowego budynku, będzie w stanie przyjąć równowartość wody dla dziesięciu basenów olimpijskich, czyli 35 mln litrów.

Podczas ładowania akumulatora do górnej części zbiornika podawana jest gorąca woda, a z dolnej części pobierana jest woda zimna. Rozładowanie odbywa się poprzez wprowadzanie schłodzonej wody do dolnej części zbiornika i odbiór gorącej wody z górnej.

Modernizacja potrwa kilka lat

Jak zauważył Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych:

Realizowana w Gdańsku inwestycja, podobnie jak inne prowadzone w całym kraju, zwiększają bezpieczeństwo cieplne mieszkańców i znacząco ograniczają wpływ na środowisko naturalne z korzyścią dla mieszkańców.

Za sprawą inwestycji, efektywność miejskiej sieci ciepłowniczej poprawi się i zostanie dostosowana do unijnych standardów. Jednak na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Elektrociepłownia w Gdańsku będzie mogła pochwalić się jednym z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w kraju, odpowiadającym wytycznym UE, dopiero za kilka lat. Prace modernizacyjne mają zostać zakończone do 2028 r.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments