Czujnik z fotowoltaiką ostrzegający przed pożarem lasów

Czujnik z fotowoltaiką ostrzeże przed pożarem lasu

Według Światowej Organizacji Zdrowia między 1998 a 2017 r. pożary lasów i działalność wulkaniczna odcisnęły piętno na 6,2 mln ludzi na świecie. Emisje z pożarów są jednym z elementów odpowiadających za cieplejszy i bardziej suchy klimat, a to skutkuje… zwiększoną liczbą pożarów. To błędne koło. Firma Dryad Networks twierdzi, że wie, jak sobie z tym poradzić. Firma Dryad Networks opracowała urządzenie zasilane fotowoltaiką, w którym energia jest magazynowana w superkondensatorach i które może działać bezobsługowo do 15 lat. Czujniki są przeznaczone do obserwowania zmienności składu powietrza, co pozwala im na rozpoznawanie nawet najdrobniejszych ilości gazów wskazujących na początek pożaru.

Innowacyjne rozwiązanie od Dryad Networks

Dryad Networks przedstawiła czujnik Silvanet Wildfire Sensor oparty na sztucznej inteligencji. Jego wymiary to 19 cm na 8,2 cm z panelem słonecznym o wymiarach 6 na 6 cm na powierzchni. W odróżnieniu od klasycznych systemów detekcji, które często aktywują się dopiero w momencie pojawienia się płomieni, system rozpoznaje pożary jeszcze wcześniej. Decyzja o magazynowaniu energii w superkondensatorach, a nie w tradycyjnych akumulatorach litowo-jonowych, zmniejsza ryzyko potencjalnych pożarów związanych z akumulatorami.

Te małe urządzenia mierzące temperaturę, wilgotność, ciśnienie oraz inne gazy są montowane na drzewach na wysokości ok. 3 m. Inteligentne algorytmy minimalizują liczbę fałszywych alarmów. Te czujniki łączą się z centralną bramą, która jest w stanie obsłużyć nawet 100 sond. Przesyłanie danych z urządzenia do ratowników jest możliwe za pośrednictwem bezprzewodowej transmisji danych LoRaWan.

Czujnik jest elementem składowym kompletnego rozwiązania monitorującego - tzw. Silvanet Suite. W jego skład, oprócz czujnika wchodzi bramka komunikacyjna Mesh Gateway (również zasilana z pomocą modułu fotowoltaicznego, o wymiarach 50 cm x 25 cm) oraz platforma danych oparta na chmurze.

Potencjał i przyszłość technologii

Dane z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska wskazują, że w przypadku, gdy globalna temperatura wzrośnie o 2°C, to spalonych terenów będzie nawet o 62% więcej. Przy wzroście temperatury o 3°C to już 97%! Poza tym, jak tłumaczy dyrektor generalny Dryad Networks, Carsten Brinkschulte, pożary to poważny emitent dwutlenku węgla na świecie.

Firma szacuje, że wdrożenie 120 mln czujników Silvanet Wildfire Sensor do końca obecnej dekady mogłoby uratować 3,9 mln ha lasów i zmniejszyć emisję CO2 o 1,7 mld ton.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments