żarówki prąd

Czy ceny energii elektrycznej pójdą w górę?

Aktualnie możemy się cieszyć: ceny za prąd w lipcu br. były niższe o 1,5 proc. niż w analogicznym okresie rok temu. Mniej optymistycznie zapowiada się przyszłość – według wielu specjalistów trend ten się zmieni i czekają nas już tylko podwyżki.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Ceny prądu już tylko w górę?
  2. Problemy z polską energetyką

Ceny prądu już tylko w górę?

Odnośnie podwyżek cen energii elektrycznej, co jakiś czas głos zabierają specjaliści. Kilka dni temu w wywiadzie dla Newseria Biznes, swoją opinię na temat cen prądu przedstawił Aleksander Śniegocki, kierownik projektu Energia i Klimat w WiseEuropa. Według specjalisty w długoterminowej perspektywie, pomimo spadków cen na rynkach hurtowych, czekają nas podwyżki za energię elektryczną. Z czego to wynika?

Problemy z polską energetyką

W skali br. ceny energii elektrycznej spadły aż o 5,7 proc. , co jest wynikiem niskich kosztów związanych z transportem, ropą naftową i nieznacznie z gazem. W niewielkim stopniu na ceny energii miały wpływ opłaty związane z OZE – stawki poszły w górę tylko o 0,4 proc. W rezultacie płaciliśmy w lipcu 2016 o 1,5 proc. mniej niż w lipcu 2015 roku.

Niestety, w najbliższych latach sytuacja może się zmienić na niekorzyść, a nasze rachunki mogą być wyższe. Jak wskazuje Śniegocki, nasz kraj zmaga się z przestarzałymi elektrowniami węglowymi – ponad połowa ma powyżej 30 lat. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja i nasz system energetyczny wymaga sporego finansowania, abyśmy mieli środki na nowe jednostki. Oczywiście za ich budowę zapłacimy my, odbiorcy prądu.

W lipcu Ministerstwo Energii zaproponowało wprowadzenie rynku mocy, który będzie finansował budowę nowych elektrowni. Koszt wprowadzenia takiego rynku w latach 2021-2030 to ok. 80-90 mld zł. A wszystko to przełoży się na nasze rachunki – w skali roku możemy płacić więcej nawet o 280-340 zł, czyli aż o ok. 20 proc.

Jednak według specjalisty, podwyżki cen prądu dopadną nas już wcześniej, bo zgodnie z prognozami to najbliższe 2-4 lata będą pierwszym poważnym wyzwaniem dla naszych portfeli.

Chociaż nie uda nam się w pełni zabezpieczyć przed podwyżkami, to już dzisiaj warto sprawdzić możliwości, jakie daje nam zmiana sprzedawcy prądu. Koniecznie zajrzyjcie też do naszej porównywarki cen prądu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
W4Ready
W4Ready
2016-09-01 17:52

PGNiG OD wystartowało z nową ofertą sprzedaży energii elektrycznej „Pakiet PiG”.

Co proponują:
* niska cena prądu (np. w taryfie G11 0,2853zł brutto/0,2319zł netto, dostępne są także grupy G12 i G12W)
* stała cena przez cały rok
* opłata handlowa 0 zł (dla kupujących energię i gaz, dla samej energii 6zł brutto)
* możliwość odstąpienia od umowy w każdej chwili i bez żadnych kar
* umowa kompleksowa

Szczegóły: https://www.pgnig.pl/pakiet-pig