prąd wtyczka

Czy zapłacimy więcej za energię elektryczną?

Chyba nikt nie lubi podwyżek, niestety część z nich jest nieunikniona i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie odczują je nasze portfele w przypadku energii elektrycznej. Prognozę wzrostu opublikowała właśnie Komisja Europejska.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Opłaty za prąd mocno w górę?
  2. Polska energetyka według analizy

Opłaty za prąd mocno w górę?

Opłaty za energię elektryczną bardzo mocno odczuwają nasze portfele, a w przyszłości ma być jeszcze gorzej. Według tzw. scenariusza referencyjnego opublikowanego przez Komisję Europejską czekają nas wzrosty cen za prąd. Nowa prognoza jest znacznie obszerniejsza od tej z 2013 roku i rozbita została na poszczególne kraje.

Greccy specjaliści, którzy przygotowali raport, przewidują wzrost cen paliw kopalnych m.in. węgla po 2020 roku. Jednocześnie wykazując, że udział tego surowca w energetycznym miksie będzie spadał na rzecz gazu. Zaletami błękitnego paliwa jest nie tylko mniejsza emisja CO2 w porównaniu do węgla, ale również większa elastyczność, która sprawdza się przy współpracy z OZE, które nadal są niestabilnymi źródłami energii. Niestety, gaz w większości krajów europejskich kończy się i wymagany będzie jego import, co z pewnością wpłynie na koszty.

Po 2020 roku zakończy się wsparcie dla OZE i nowe inwestycje będą powstawać na zasadach rynkowych.

Zła wiadomość jest taka, że średnia cena prądu w UE będzie rosnąć, a wpływ na to będzie miał przede wszystkim rozwój sieci energetycznej.

A jaki scenariusz czeka nasz kraj?

Polska energetyka według analizy

Tutaj może być małe zaskoczenie, gdyż greccy eksperci, w przeciwieństwie do zapewnień rządu, wskazują, że nasz kraj będzie do 2030 roku zwiększał import. Jeśli chodzi o udział OZE, to będziemy utrzymywać się w dolnej stawce europejskich średniaków i udział może wynosić od 13 do 25 proc.

Lepiej ma być w przypadku zmniejszenia emisji CO2 – obecnie jest to od 530 kg do 740 kg CO2 na MWh. Do 2030 roku powinno to być już od 310 kg do 520 kg CO2.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments