Czy zapłacimy więcej za energię elektryczną?

0 /5
(Ocen: 0)

elektrownia węglowaChyba nikt nie lubi podwyżek, niestety część z nich jest nieunikniona i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie odczują je nasze portfele w przypadku energii elektrycznej. Prognozę wzrostu opublikowała właśnie Komisja Europejska.

Opłaty za energię elektryczną bardzo mocno odczuwają nasze portfele, a w przyszłości ma być jeszcze gorzej. Według tzw. scenariusza referencyjnego opublikowanego przez Komisję Europejską czekają nas wzrosty cen za prąd. Nowa prognoza jest znacznie obszerniejsza od tej z 2013 roku i rozbita została na poszczególne kraje.

Greccy specjaliści, którzy przygotowali raport, przewidują wzrost cen paliw kopalnych m.in. węgla po 2020 roku. Jednocześnie wykazując, że udział tego surowca w energetycznym miksie będzie spadał na rzecz gazu. Zaletami błękitnego paliwa jest nie tylko mniejsza emisja CO2 w porównaniu do węgla, ale również większa elastyczność, która sprawdza się przy współpracy z OZE, które jest niestabilnym źródłem energii. Niestety, gaz w większości krajów europejskich kończy się i wymagany będzie jego import, co z pewnością wpłynie na koszty.

Po 2020 roku zakończy się wsparcie dla OZE i nowe inwestycje będą powstawać na zasadach rynkowych.

Zła wiadomość jest taka, że średnia cena prądu w UE będzie rosnąć, a wpływ na to będzie miał przede wszystkim rozwój sieci energetycznej.

A jaki scenariusz czeka nasz kraj?

Polska energetyka według analizy

Tutaj może być małe zaskoczenie, gdyż greccy eksperci, w przeciwieństwie do zapewnień rządu, wskazują, że nasz kraj będzie do 2030 roku zwiększał import. Jeśli chodzi o udział OZE, to będziemy utrzymywać się w dolnej stawce europejskich średniaków i udział może wynosić od 13 do 25 proc.

Lepiej ma być w przypadku zmniejszenia emisji CO2 – obecnie jest to od 530 kg do 740 kg CO2 na MWh. Do 2030 roku powinno to być już od 310 kg do 520 kg CO2.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments