dom energooszczędny

Dom pasywny czy dom energooszczędny - cena i opłacalność

Domy energooszczędne to przyszłość budownictwa w Polsce. Są przyjazne dla środowiska i mają ogromny potencjał ekonomiczny. Dom pasywny z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła może zmniejszyć koszt ogrzewania budynku do około 200 zł! Podczas, gdy dom ogrzewany tradycyjnie, to koszt od 2000 zł wzwyż (w zależności od wskaźnika strać ciepła).

Czy zawsze wariant eko się opłaca? Oczywiście to zależy. Ale warto zastanowić się nad budową domu energooszczędnego. Szczególnie, że od 2021 roku nowo powstałe budynki będą musiały spełniać bardziej rygorystyczne warunki techniczne.

Czym jest dom pasywny i energooszczędny?

Dom pasywny charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię użytkową do ogrzewania. Wskaźnik EP budynku pasywnego jest nie większy niż 15 kWh/(m2 rok) rocznie. Dzięki bardzo dobrej izolacji można w nim zrezygnować z centralnego ogrzewania. Ogrzewanie w budynku pasywnym odbywa się za pomocą systemu wentylacji i odzysku ciepła z otoczenia.

[success]Dom pasywny z pompą ciepła i częściowo zasilany systemem paneli fotowoltaicznych może w efekcie dać budynek zeroenergetyczny (samowystarczalny) a nawet plus energetyczny (dom produkuje więcej energii niż jej zużywa).[end]

Dom energooszczędny

W przypadku domu energooszczędnego maksymalne zapotrzebowanie na energię użytkową nie powinno wynosić więcej niż 40 kWh/(m2 rok) rocznie. To nadal mniej niż w przypadku warunków technicznych wchodzących w życie po 2020 roku. Podobnie jak dla domu pasywnego, budynek energooszczędny zazwyczaj nie posiada mostków termicznych, posiada bardzo dobrą izolację i odzyskuje ciepło z otoczenia.

Dom pasywny czy energooszczędny?

Dom pasywny spełnia bardzo rygorystyczne warunki techniczne budynku ekologicznego. Dom energooszczędny jest tu mniej wymagający, ale nadal znacznie lepszy niż dotychczasowe budynki wznoszone według wskaźnika EP nie większego niż 95 kWh/m2/rok. Nawet po 2020 roku, dom energooszczędny będzie spełniał normy z dużym zapasem.

Różnice między domem pasywnym a energooszczędnym

Oprócz wskaźnika EP, oba warianty budynków ekologicznych różnią się stopniem energooszczędności, kosztów ich budowy oraz utrzymania. To przekłada się na czas zwrotu z inwestycji w jeden lub drugi typ budynku. Ale kalkulacje są pod tym względem uzależnione od wielu czynników (np. rodzaju fotowoltaiki czy pompy ciepła). Co sprawia, że można mówić przede wszystkim o ogólnych różnicach między domem pasywnym a energooszczędnym.

porównanie typów budynków pod względem oszczędności ekologicznych i ekonomicznych

(źródło: PIBP)

Dom energooszczędny umożliwia większą swobodę w projektowaniu budynku. Podobnie jak przy domu pasywnym nie jest potrzebny komin. Bryła nieruchomości nie musi być jednak tak zwarta jak przy domu pasywnym. Budynek pasywny wymaga więcej kompromisów w przypadku estetyki, dzięki czemu jest oszczędniejszy w utrzymaniu i bardziej przyjazny dla środowiska.

Jaka jest opłacalność budowy domu energooszczędnego z OZE w 2020 roku?

Według danych Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBP), dom pasywny zużywa o 8 razy mniej energii, niż w przypadku domów tradycyjnych. Natomiast koszt budowy domu energooszczędnego/pasywnego jest wyższy o 8-15% niż budynku tradycyjnego. W zależności jednak od wybranych materiałów dom pasywny może być nawet o 35% droższy w budowie, niż zwykły budynek.

Oczywiście zasada inwestowania w taki ekologiczny dom opiera się na tym, że jego koszt utrzymania jest znacznie niższy. Ale budowa domu pasywnego przynosi też korzyści ekonomiczne już na początku przedsięwzięcia.

Oszczędności w budowie domu energooszczędnego/pasywnego

W porównaniu do zwykłego domu, dom energooszczędny nie wymaga budowy komina, potrzebuje mniej przestrzeni na kotłownię i można zrezygnować z magazynu opału (oszczędność na m2 budowy). Kolejnym plusem jest możliwość wzniesienia budynku z tańszym dachem:

oszczędność na dachu w budynku pasywnym

(źródło: Poradnik „Dom bez rachunków”)

Jak widać, oszczędności mogą pokryć w części (a może nawet w całości) zakup instalacji PV. A pompa ciepła oznacza, że zamiast dodatkowych kilkunastu metrów kwadratowych przeznaczonych na magazyn/kotłownię wystarczy ich kilka.

zestawienie kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła

(źródło: Poradnik „Dom bez rachunków”)

Cena domu energooszczędne lub pasywnego powinna być większa tylko o około 10% w porównaniu do budynków tradycyjnych, a przy tym zwrócić się przy okazji niskich kosztów utrzymania.

Czy przyszłość budownictwa leży w domach energooszczędnych?

Od strony finansowej budowa domu pasywnego wymaga odpowiedniego planu i kalkulacji. Ale jak widać, co do zasady, budynki energooszczędne są atrakcyjną inwestycją. Dom pasywny daje lepszą gwarancję wzrostu wartości nieruchomości i przynosi ogromne oszczędności w jego użytkowaniu. O plusach, jakie wiążą się z tym dla naszego zdrowia nie trzeba już chyba wspominać.

Trzeba jednak podkreślić, że opłacalność modernizowania obecnego budynku do standardów domu pasywnego może być już mniej opłacalna. Dlatego tak ważne jest, aby w takich sytuacjach inwestycję wspierało państwo - oferując np. dofinansowanie do fotowoltaiki Mój Prąd.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments