EDP z usługą PV as a service w ofercie

EDP rozpycha się z PV-as-a-service dla firm

EDP Energia Polska, jeden z dostawców rozwiązań fotowoltaicznych dla firm, zanotował spory sukces w 2023 roku, podpisując 665 kontraktów, co przekłada się na ponad 100 MWp mocy w instalacjach PV. Ten wynik to z jednej strony pokłosie rosnącego zainteresowania zrównoważonym rozwojem wśród polskich przedsiębiorstw, a z drugiej efekt innowacyjnej oferty opierającej się m.in na usłudze PV-as-a-service. W ramach tego rozwiązania firmy mogą korzystać z ekologicznej i taniej energii, bez ponoszenia kosztów związanych z montażem oraz konserwacją instalacji PV.

Dynamiczny wzrost i zrównoważony rozwój

Firma EDP Energia Polska zarejestrowała ponaddwukrotny wzrost liczby zawartych umów w porównaniu do poprzedniego roku, osiągając łączną moc ponad 100 MWp w projektach PV. Wśród klientów, którzy zdecydowali się na współpracę, znajdują się wiodące marki takie jak ALDI czy Emitel, co świadczy o zaufaniu do rozwiązań proponowanych przez EDP. Według wyliczeń firmy EDP zakontraktowana moc PV pozwoli jej klientom znacząco zmniejszyć ich ślad węglowy. Oczekuje się, że umowy podpisane w 2023 roku przyczynią się do redukcji emisji CO2 o ponad 80 tysięcy ton rocznie, co jest równoważne absorpcji dwutlenku węgla przez 13,5 miliona dorosłych drzew.

Działalność EDP w Europie

Grupa EDP, do której należy EDP Energia Polska, aktywnie wspiera zrównoważony rozwój również poza granicami kraju. W 2023 roku firma zakontraktowała 623 MWp mocy w różnych krajach, takich jak Portugalia, Hiszpania, Włochy, Belgia, Holandia, czy Brazylia. To stanowi wzrost o niemal 80% w porównaniu do roku poprzedniego, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu rozwiązaniami fotowoltaicznymi na globalnym rynku.

Co to jest PV as a service (solar as a service)?

Jedną z mocnych stron oferty EDP jest usługa PV-as-a-service, znana również jako Solar-As-a-Service. To nietypowe rozwiązanie, umożliwiające firmom korzystanie z fotowoltaiki bez konieczności ponoszenia początkowych kosztów kapitałowych. Usługa obejmuje finansowanie, instalację i konserwację systemów PV, co pozwala na przekształcenie znacznych wydatków inwestycyjnych w przewidywalne koszty operacyjne. Dodatkowo, po zakończeniu umowy, klient ma możliwość wykupienia instalacji za symboliczną złotówkę, co daje mu możliwość korzystania z niej przez kolejne 15-20 lat.

Jakie są zalety usługi solar as a service?

PV as a sevice to model, który pozwala przedsiębiorstwom czerpać korzyści z własnych instalacji fotowoltaicznych bez konieczności ponoszenia wysokich wydatków na zakup i instalację. Użytkownicy płacą jedynie za wyprodukowaną energię, co czyni ten model niezwykle atrakcyjnym i dostępnym nawet dla mniejszych przedsiębiorstw. Ponadto, PV-as-a-service zapewnia pełną obsługę techniczną i serwis instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu firmy nie muszą martwić się o potencjalne problemy techniczne czy konieczność zatrudniania dodatkowych specjalistów. Dzięki temu rozwiązaniu, przedsiębiorstwa mogą nie tylko znacząco zmniejszyć swoje rachunki za energię i ślad węglowy, ale także przyczyniają się do promowania zielonej energii i zrównoważonego rozwoju.

PV as a service to nowoczesne rozwiązanie, które w Polsce dopiero raczkuje. Możliwe jednak, że podobnie jak inne modele "Product as a service", zyska na popularności, ułatwiając firmom dostęp do zielonej energii.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-03-29 20:25

No dobra – a ile te firmy płacą za energię z PV jak rozumie wyprodukowanej z urządzeń zainstalowanych u nich przez operatora ??? Nie sadzę żeby wspomniana firma była „dobrodziejem” i musi zarabiać na działalności operacyjnej.