Elektrownia wiatrowa – bez wiatraków?

Ocena: 5 (ilość ocen: 1)

Ocena: 5
(ilość ocen: 1)
koden-pionowa-elektrownia-wiatrowa

źródło: PAP/EPA

Chyba wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić do elektrowni wiatrowych, które co rusz pojawiają się nam na horyzoncie. Wszystko wskazuje na to, że charakterystyczne białe wiatraki mogą niedługo zostać zastąpione przez bardziej wydajne pionowe elektrownie wiatrowe. Pierwsza tego rodzaju inwestycja na świecie powstała w miejscowości Kodeń.

Pionowa elektrownia wiatrowa, która została wzniesiona w miejscowości Kodeń (woj. lubelskie) została wynaleziona oraz opatentowana przez Waldemara Piskorza. Udziały w innowacyjnej inwestycji ma nie tylko gmina Kodeń, ale również prywatni udziałowcy, w tym rodzina twórcy. Jeśli faza testów przebiegnie pomyślnie, to z całą pewnością można powiedzieć, że technologią na pewno zainteresują się koncerny energetyczne nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Kodeńska elektrownia wiatrowa to aż 30 metrowa wieża składająca się z trzech kolumn – każda została wyposażona w turbiny wiatrowe o łącznej mocy 0,5 MW. Konstrukcja jest w stanie wytrzymać wiatr wiejący z prędkością do 200 km/h. Sami twórcy zapewniają, że elektrownię można bez większego problemu rozbudować, dzięki czemu będzie ona w stanie dostarczać więcej mocy.

Elektrownia wiatrowa bez wiatraków to same plusy!

W przeciwieństwie do standardowych wiatraków, kodeńskie turbiny są wydajniejsze, bo pracują nawet przy małej sile wiatru oraz ich działanie nie jest uzależnione od jego kierunku. Istotną zaletą pionowej elektrowni jest również stabilność, cicha praca oraz brak drgań. Wieże nie oddziałują szkodliwie na środowisko i nie emitują niebezpiecznych infradźwięków. Ponadto, twórcy zapewniają, że tego typu elektrownia wiatrowa będzie idealnym ekologicznym rozwiązaniem nie tylko do przemysłowego wytwarzania prądu (wieże można rozbudować do 60 m wysokości), ale również do domowego – konstrukcję można zamontować na budynku.

Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz