Energa kupi OZE

Energa kupi kolejne instalacje OZE

Energa Wytwarzanie zawarła umowę przedwstępną z Greenvolt na nabycie farmy wiatrowej i instalacji fotowoltaicznych – a dokładnie czterech. Nowo rozwijane projekty o łącznej mocy 59 MW dołączą do obecnej mocy około 700 MW OZE w Grupie Orlen. To oznacza jeszcze większą energetyczną niezależność. Technologie bazujące na odnawialnych źródłach energii korzystają przecież z szeroko dostępnych zasobów naturalnych, co kontrastuje z ograniczonymi paliwami kopalnymi.

Jak stwierdził Daniel Obajtek, prezes Orlenu, koncern planuje zwiększyć moc swoich zeroemisyjnych aktywów energetycznych ponad 10-krotnie do roku 2030. Spółka ma zainwestować w to więcej niż 50 mld zł.

Odnawialne źródła energii w Wielkopolsce

Transakcja z Greenvolt dotyczy projektu Opalenica, złożonego z trzech farm fotowoltaicznych o mocy 22 MW. I projektu Sompolno – na ten składają się zarówno turbiny wiatrowe, jak i instalacja fotowoltaiczna. To projekty odpowiednio o mocy 26 i 10 MW. Projekt drugi, hybrydowy, łączący dwa rodzaje instalacji, pozwoli zoptymalizować wykorzystanie warunków przyłączeniowych – zgodnie z ideą cable pooling.

W pełni operacyjne projekty Opalenica i Sompolno mają osiągnąć odpowiednio w grudniu 2023 r. i czerwcu 2024 r. Zakupione aktywa będą mogły przez rok wyprodukować energię równoważną zużyciu jej przez ponad 55 tys. gospodarstw domowych.

Energa Wytwarzanie z wkładem w OZE

Na przestrzeni całego ubiegłego roku instalacje OZE należące do Grupy Energa zapewniły 1,3 TWh. Zakup potencjału Opalenicy i Sompolna poskutkuje złamaniem granicy 600 MW.

Wykorzystanie OZE jest korzystne nie tylko ze względu na niższe koszty konserwacji, np. w przypadku turbin wiatrowych i paneli słonecznych, ale także z powodu oszczędności na kosztach paliwa. Poza tym wdrożenie OZE pozwala na znaczne zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń.

Dla Grupy Greenvolt Polska to kluczowy rynek

Energa Wytwarzanie niedawno doprowadziła do końca budowę dwóch farm fotowoltaicznych: PV Wielbark i PV Gryf. Moc PV Wielbark to ok. 62 MW, a PV Gryf – ok. 25 MW. Finalizuje także budowę pięciu małych instalacji fotowoltaicznych, w przypadku których moc każdej ma do 1 MW.

Greenvolt Power, czyli firma odpowiedzialna za wprowadzenie projektów Opalenica i Sompolno do fazy operacyjnej i organizację budowy, to część Grupy Greenvolt. Ta specjalizuje się zaś w rozwoju infrastruktury i zarządzaniu wielkoskalowymi projektami wiatrowymi oraz fotowoltaicznymi. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Grupy Greenvolt, która aktualnie realizuje u nas projekty o łącznej mocy 3,4 GW.

Orlen dąży do stania się krajowym liderem transformacji energetycznej. W ciągu najbliższych kilku lat zamierza zredukować emisję ekwiwalentu CO2 o jedną czwartą w swoich działaniach związanych z rafinacją, petrochemią i wydobyciem. Neutralność pod względem emisji koncern chce osiągnąć do połowy tego stulecia.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments