Energa kupi OZE

Energa kupi kolejne instalacje OZE

Energa Wytwarzanie zawarła umowę przedwstępną z Greenvolt na nabycie farmy wiatrowej i instalacji fotowoltaicznych – a dokładnie czterech. Nowo rozwijane projekty o łącznej mocy 59 MW dołączą do obecnej mocy około 700 MW OZE w Grupie Orlen. To oznacza jeszcze większą energetyczną niezależność. Technologie bazujące na odnawialnych źródłach energii korzystają przecież z szeroko dostępnych zasobów naturalnych, co kontrastuje z ograniczonymi paliwami kopalnymi.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Jak stwierdził Daniel Obajtek, prezes Orlenu, koncern planuje zwiększyć moc swoich zeroemisyjnych aktywów energetycznych ponad 10-krotnie do roku 2030. Spółka ma zainwestować w to więcej niż 50 mld zł.

Odnawialne źródła energii w Wielkopolsce

Transakcja z Greenvolt dotyczy projektu Opalenica, złożonego z trzech farm fotowoltaicznych o mocy 22 MW. I projektu Sompolno – na ten składają się zarówno turbiny wiatrowe, jak i instalacja fotowoltaiczna. To projekty odpowiednio o mocy 26 i 10 MW. Projekt drugi, hybrydowy, łączący dwa rodzaje instalacji, pozwoli zoptymalizować wykorzystanie warunków przyłączeniowych – zgodnie z ideą cable pooling.

W pełni operacyjne projekty Opalenica i Sompolno mają osiągnąć odpowiednio w grudniu 2023 r. i czerwcu 2024 r. Zakupione aktywa będą mogły przez rok wyprodukować energię równoważną zużyciu jej przez ponad 55 tys. gospodarstw domowych.

Energa Wytwarzanie z wkładem w OZE

Na przestrzeni całego ubiegłego roku instalacje OZE należące do Grupy Energa zapewniły 1,3 TWh. Zakup potencjału Opalenicy i Sompolna poskutkuje złamaniem granicy 600 MW.

Wykorzystanie OZE jest korzystne nie tylko ze względu na niższe koszty konserwacji, np. w przypadku turbin wiatrowych i paneli słonecznych, ale także z powodu oszczędności na kosztach paliwa. Poza tym wdrożenie OZE pozwala na znaczne zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Dla Grupy Greenvolt Polska to kluczowy rynek

Energa Wytwarzanie niedawno doprowadziła do końca budowę dwóch farm fotowoltaicznych: PV Wielbark i PV Gryf. Moc PV Wielbark to ok. 62 MW, a PV Gryf – ok. 25 MW. Finalizuje także budowę pięciu małych instalacji fotowoltaicznych, w przypadku których moc każdej ma do 1 MW.

Greenvolt Power, czyli firma odpowiedzialna za wprowadzenie projektów Opalenica i Sompolno do fazy operacyjnej i organizację budowy, to część Grupy Greenvolt. Ta specjalizuje się zaś w rozwoju infrastruktury i zarządzaniu wielkoskalowymi projektami wiatrowymi oraz fotowoltaicznymi. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Grupy Greenvolt, która aktualnie realizuje u nas projekty o łącznej mocy 3,4 GW.

Orlen dąży do stania się krajowym liderem transformacji energetycznej. W ciągu najbliższych kilku lat zamierza zredukować emisję ekwiwalentu CO2 o jedną czwartą w swoich działaniach związanych z rafinacją, petrochemią i wydobyciem. Neutralność pod względem emisji koncern chce osiągnąć do połowy tego stulecia.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments