Falownik fotowoltaiczny FoxESS – opinie i recenzja

3.43 /5
(Ocen: 154)
Falowniki FoxESS to urządzenia z wyjątkowo krótkim stażem w branży. Szybko jednak wyrobiły sobie renomę “dobrego sprzętu w świetnej cenie”. Czy faktycznie warto w nie inwestować? Czy jeśli chodzi o falownik FoxESS opinie “na plus” są uzasadnione? Oto co trzeba wiedzieć o tych produktach.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Falowniki FoxESS – podstawowe informacje


Kraj pochodzenia
Chiny
Działalność
od 2019 roku
Gwarancja
od 12 lat
Sprawność
96% – 97%

Falownik FoxESS – nowy gigant podzespołów fotowoltaicznych

Urządzenia FoxESS w Polsce dostępne są od niedawna – marka weszła na rodzimy rynek dopiero na początku 2021 roku. Szeroko zakrojona kampania informacyjna, atrakcyjne ceny, 12-letnia gwarancja i niezłe parametry sprawiły, że falowniki FoxESS błyskawicznie stały się jednym z chętniej proponowanych produktów w polskim sektorze PV.

Historia FoxESS

Źródło: www.fox-ess.com

Takie “mocne wejście” było jak najbardziej wskazane, bo również na świecie marka FoxESS nie ma długiej historii. Powstała dopiero w 2019 roku. Czyli wtedy, gdy boom na fotowoltaikę trwał już w najlepsze, a rynek był zdominowany przez silnych graczy takich jak Huawei, Fronius, Growatt czy SolarEdge. By zwrócić uwagę inwestorów, firma musiała zaoferować naprawdę dobre warunki.

Warto jednak wiedzieć, że za młodą marką FoxESS stoi jeden ze światowych gigantów sektora metalurgicznego – TSINGSHAN GROUP. Spółka ta znajduje się w gronie największych na świecie przedsiębiorstw. Dochody firmy-matki FoxESS w 2020 roku przekroczyły 42 mld dolarów.

Jak wynika z doniesień prasowych, firma FoxESS w 2021 roku sprzedała w Polsce około 45 tysięcy falowników. Ten sukces FoxESS to także efekt szerokiej oferty produktów, uwzględniającej:

 • inwertery fotowoltaiczne – jedno-, trójfazowe, przystosowane do pracy sieciowej, off-grid, a także hybrydowej,
 • ładowarki AC przeznaczone do współpracy z magazynami energii,
 • systemy magazynujące AIO (All in One), składające się z hybrydowych falowników i kompatybilnych ładowarek,
 • baterie do fotowoltaiki,
 • wyłączniki bezpieczeństwa.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

FoxESS Polska – czy firma ma polskie przedstawicielstwo?

Dla wielu polskich użytkowników, dużym plusem falowników FoxESS był fakt, że marka jest w stanie zagwarantować obsługę klienta w ojczystym języku. FoxESS Polska ma swoją siedzibę w Gliwicach. Tam też znajduje się lokalny punkt serwisowy oraz wsparcie techniczne dla klientów.

W razie jakichkolwiek problemów z działaniem falowników FoxESS można zwrócić się do polskiego oddziału, by otrzymać szybką pomoc.

Jak działają falowniki FoxESS? Parametry

Firma FoxESS, jako jedną ze swoich mocnych stron podaje wysoką jakość urządzeń, której dowodem są m.in. bardzo dobre parametry. Jak wypadają one na tle konkurencji? Zanim odpowiemy na to pytanie, trzeba wiedzieć, że funkcjonalności i własności pracy w dużej mierze są uzależnione od określonej serii urządzenia.

Na swojej stronie internetowej FoxESS posiada obecnie kilka serii falowników:

 • S700-S3000 – która obejmuje jednofazowe falowniki o mocy od 700 W do 3 kW z jednym trackerem MPP,
 • F3000-F6000 – czyli serię jednofazowych falowników o mocy od 3 kW do 6 kW, wyposażonych w dwa trackery MPP,
 • T3-25(G3) – dotyczącą trójfazowych inwerterów o mocy do 3 do 25 kW, z dwoma trackerami MPP.

Jak wypadają pod względem możliwości?

Inwertery FoxESS – sprawność urządzeń

Zacznijmy od wątku sprawności, która dla inwerterów jest jedną z kluczowych kwestii. Parametr ten określa zdolność urządzenia do przetwarzania prądu stałego generowanego przez panele, w prąd zmienny. Producenci falowników zwykle podają aż dwa typy sprawności.

Sprawność maksymalna określa nieprzekraczalną granicę skuteczności przetwarzania jednego prądu na drugi, w idealnych warunkach. Sprawność europejska to średnia ze sprawności osiąganych przez inwerter w warunkach nasłonecznienia panujących w Europie Środkowej. I właśnie ta ostatnia wartość jest dla nas najistotniejsza. Jak wygląda sprawność falowników FoxESS?

Seria Sprawność maksymalna Sprawność europejska
FoxESS S700-S3000 97,2 – 97,4% 96,5 – 96,8%
FoxESS F3000-F6000 97,4 – 97,4% 96,8 – 96,8%
FoxESS T3-25(G3) 98,6% 97,8%

Co można powiedzieć o powyższych parametrach? Jest nieźle, ale prawda jest taka, że na rynku jest też kilka produktów o większej skuteczności. Sprawność europejska inwerterów FoxESS sięga maksymalnie 97,8%, podczas gdy np. w falownikach Growatt i inwerterach Huawei potrafi przekroczyć 98%. Sprawność inwerterów jednofazowych na poziomie 96,5-96,8% nie powinna dziwić (urządzenia o niższej mocy nominalnej AC często mają mniejszą sprawność), jednak i tu konkurencja niekiedy wypada lepiej.

Przewymiarowanie falownika FoxESS – ile może wynieść?

Dość istotną kwestią jest także przewymiarowanie falownika FoxESS. Określa ono stosunek mocy modułów PV (zgodnie z warunkami STC) do mocy nominalnej AC falownika. Co w tej kwestii zaleca producent?

Szczegółowe dane na ten temat zawsze powinny znaleźć się w karcie katalogowej poszczególnych falowników. Zachowanie właściwych parametrów jest o tyle ważne, że może mieć później wpływ na możliwość korzystania z uprawnień gwarancyjnych.

W przypadku serii S700-3000 zalecane przewymiarowanie falowników FoxESS nie powinno przekroczyć 50%. Oznacza to, że przykładowo, wybierając inwerter S1500 (moc nominalna AC – 1500 W), będziemy mogli do niego podłączyć moduły o łącznej mocy nominalnej nie większej niż 2250 W. Podobnie jest w przypadku serii T3-25(G3).

Seria F3000-6000 dopuszcza już jednak jedynie 30% przewymiarowanie modułów względem falownika FoxESS.

Dlaczego przyjmuje się, że moc modułów może być wyższa od mocy nominalnej AC? Z jednej strony dlatego, że dni, w których panele fotowoltaiczne będą działały ze swoją maksymalną mocą nominalną jest niewiele (ich moc jest ustalana w warunkach STC, które zachodzą bardzo rzadko). Z drugiej, bardziej obciążony falownik działa z większą sprawnością.

Falownik FoxESS – bezpieczeństwo i funkcjonalności użytkowe

Współczesne falowniki stanowią jeden z elementów systemów ochrony w instalacjach fotowoltaicznych. Dlatego, montuje się w nich różnego rodzaju zabezpieczenia. W falownikach FoxESS, w zależności od serii będzie to:

 • ochrona przez odwróconą polaryzacją DC,
 • funkcja monitoringu ciągłości izolacji,
 • ochrona różnicowoprądowa,
 • zabezpieczenie przed zwarciem AC,
 • zabezpieczenie nadprądowe wyjścia AC,
 • ochrona przed nadmiernym napięciem na wyjściu AC,
 • ochrona przeciwprzepięciowa,
 • zabezpieczenie przed pracą wyspową (co jest standardem wymaganym przez OSD w IRiESD).

Dodatkowo falowniki FoxESS z serii T(G3) posiadają funkcje ochrony AFCI. Zapewnia ją moduł, który posiada umiejętność wykrywania obecności i wygaszania łuku elektrycznego. Jest to istotna funkcja bezpieczeństwa, ponieważ to właśnie łuk elektryczny w wielu przypadkach odpowiada za pożary fotowoltaiki.

W kontekście funkcjonalności, warto wspomnieć o możliwości rozbudowy falowników FoxESS o magazyn energię. Opcję tę posiadają inwertery z serii S, F oraz T(G3). Warunkiem jest jednak dokupienie kilku elementów – ładowarki AC, systemu kontroli baterii oraz samej baterii.

FoxESS – aplikacja do monitoringu FoxCloud

Omawiając falownik FoxESS warto jeszcze kilka słów poświęcić aplikacji do monitoringu FoxCloud (jest ona dostępna w Android Store, App Store oraz jako aplikacja webowa dostępna pod adresem: https://www.foxesscloud.com/). Jak sprawuje się oprogramowanie?

Z doniesień użytkowników wynika, że mogłoby być lepiej. Skarżą się oni na błędy w komunikacji z chmurą (brak aktualnych danych), powolne działanie oraz niezbyt intuicyjny interfejs. Warto jednak dodać, że problemy w działaniu ma nie tylko FoxCloud, ale większość aplikacji tego typu. Dobra wiadomość jest taka, że dostawca aplikacji stara się udoskonalać monitoring instalacji fotowoltaicznych wykorzystujących falowniki FoxESS. Jest więc szansa, że już niebawem utrudnienia się skończą.

FoxESS – gwarancja na falownik fotowoltaiczny. Ile wynosi?

Przejdźmy teraz do kwestii, która zdaje się być jedną z najmocniejszych stron falowników tej marki. Jeśli chodzi o FoxESS gwarancja na falowniki z serii S, F oraz T wynosi bowiem 12 lat. To bardzo dobry wynik na tle produktów konkurencyjnych.

Czas rozpatrywania prawidłowego (czyli kompletnego) zgłoszenia reklamacyjnego wynosi 7 dni roboczych od momentu zgłoszenia usterki. Później, Gwarant, czyli FoxESS ma 5 dni roboczych na podjęcie działań gwarancyjnych.

Jak wygląda procedura? W pierwszej kolejności sewis FoxESS sprawdzi, czy problemu nie da się rozwiązać zdalnie (np. za pomocą aktualizacji oprogramowania). Jeśli usterka ma charakter techniczny, producent prześle nowy falownik kurierem i odbierze uszkodzone urządzenie. FoxESS ma też ponieść koszty instalatora dokonującego wymiany.

Przedłużenie gwarancji FoxESS

Producent przewiduje możliwość przedłużenia 12-letniej gwarancji i są na to dwie opcje:

 • pierwsza – gwarancję FoxESS można wydłużyć do 13 lat, jeśli Wasz falownik został zamontowany przez instalatora należącego do FoxTeam (poziom srebrny, złoty i platynowy);
 • druga – gwarancję FoxESS można wydłużyć maksymalnie do 20 lat. Dodatkowe 8 lat gwarancji FoxESS jest jednak płatne, a koszty są uzależnione od Autoryzowanego Partnera Gwaranta (gdyż to właśnie on realizuje związane z tym wyzwania).

Falownik FoxESS – cena

Nie się ukryć, że jeśli chodzi o falownik FoxESS cena to także jedna z mocniejszych stron. Produkty tej marki są atrakcyjne finansowo, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę oferowane parametry i warunki pracy.

Model Moc, typ Cena brutto
FoxESS T5 G3 5 kW, trójfazowy od ok. 4.600 do 6.300 zł
FoxESS F3000 3 kW, jednofazowy od ok. 2.400 do 3.500 zł
FoxESS T10 G3 10 kW, trójfazowy od ok. 5.000 do 6.700 zł
FoxESS T8 G3 8 kW, trójfazowy od ok. 4.700 do 5.400 zł

Jak widać, ceny falowników FoxESS faktycznie są zachęcające. W większości przypadków, koszty w przeliczeniu na 1 kW są mniejsze niż 1.000 zł brutto. Dla falowników z serii T(G3) o wyższej mocy, cena zbliża się nawet do około 600 zł brutto, w przeliczeniu na 1 kW. To kuszący wynik.

Z drugiej jednak strony, w bardzo zbliżonych cenach można kupić m.in. sprzęt od Huawei, czyli od producenta ze znacznie dłuższym stażem w branży.

Zalety i wady inwerterów FoxESS

Wielokrotnie wspominaliśmy, że w przypadku falowników FoxESS opinie użytkowników i instalatorów są z zasady pozytywne. Jakie zalety urządzeń wpływają na taki odbiór inwerterów FoxESS? Na czym marka powinna jeszcze popracować?

Zalety falowników FoxESS

Długa, 12-letnia gwarancja wyjściowa (z opcją odpłatnego przedłużenia do 20 lat)
Dobra sprawność
Wbudowane zabezpieczenia (m.in. przed łukiem elektrycznym)
Bardzo dobra cena w stosunku do możliwości
Możliwość rozbudowy o magazyn energii
Filia w Polsce

Wady falowników FoxESS

Krótki staż – firma w Polsce działa od 2021, a powstała w 2019 roku

Podsumowanie

Jako nowicjusz, firma FoxESS musiała aktywnie podejść do budowania swojej marki na rynku PV. I trudno się nie zgodzić, że osiągnęła swój cel. Tylko w 2021 roku sprzedała w naszym kraju 45 tysięcy urządzeń. Falowniki FoxESS są kojarzone z dobrą jakością, w niskiej cenie. I faktycznie. Oferują niezłą sprawność (+/- 97%), 12-letnią gwarancję wyjściową, moduł AFCI (seria T G3) oraz możliwość rozbudowy o dedykowane magazyny energii. A wszystko to w cenie, niekiedy grubo oscylującej poniżej 1.000 zł za 1 kW. W zasadzie jedyna wada to krótki staż w branży PV (za marką stoi jednak firma o ugruntowanej pozycji – TSINGSHAN GROUP).

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław
Jarosław
21 lutego 2023 09:41

Witam. Niestety w moim przypadku klapa. Po aktualizacji nadal są problemy. Decyzja – zdemontować i odesłać do analizy a na ten czas bez urządzenia i bez produkcji prądu. Tragedia po stronie serwisu i firmy montujący Modern. Z doświadczenia jakie mnie spotkało stanowczo odradzam to urządzenie. Jest niedopracowane i testowane u klienta na jego koszt.

Ktoś
Ktoś
25 listopada 2022 23:23

Tragedia jak dla mnie. Może i działa ale telemetria to czasy commodore 64. Pseudo modbus który nie wiadomo czym jest. Instrukcja lokalnego pobierania danych sp…a na maxa. Nie wiadomo jakie statusy przekazuje falownik dane trzeba łapać zamiast kulturalnie o nie pytać. Serwis odsyła do… PVMonitor a falownik miał być cacy w przesyłaniu danych. Mam solaredge w drugim miejscu i tam pełen modbus i żadnych problemów

Dariusz
Dariusz
10 września 2022 08:35

Na temat samego falownika nie wypowiem się, bo mam go kilka dni i po prostu działa.
Ale aplikacja FoxCloud to gniot z IXX w. Niestety dałem się naprać na opowieści handlarza, że są w XXI w. zamiast poczytać opinie. Aplikacja zlicza tylko ten czas pracy paneli w którym łączy się z falownikiem przez wifi. Produkcja dzienna czy miesięczna nijak się ma do rzeczywistości. Podobno dobrze aktualizuje produkcję całkowitą. Porównując do Growatta, którego również jestem posiadaczem, to jak parowóz Fox i pendolino Growatt. Gdybym o tym wiedział przed zakupem nie zdecydowałbym się na tego Foxa. Ale cóż, dałem się nabrać i muszę się z tym męczyć aż nie zmienię falownika. Zdrówka.

Stivi
Stivi
16 sierpnia 2022 13:59

Jestem nieszczesliwym posiadaczem takuegoz foxeesa, i zdecydowanie nie polecam. Jezeli ktos sie decyduje to tylko solaredge!!!

Maciej
Maciej
28 sierpnia 2022 15:12
Odpowiedz do:  Stivi

Od ponad roku mam ten falownik na 10 kW i sprawuje się bez zarzutów. Na początku miałem problem z anteną wifi. Po zgłoszeniu serwis przysłał nową.

Jadwiga
Jadwiga
31 sierpnia 2022 17:26
Odpowiedz do:  Stivi

W pełni się zgadzam!