Monitoring instalacji fotowoltaicznej - co warto wiedzieć?

Monitoring instalacji fotowoltaicznej - co warto wiedzieć?

Wiele osób uważa, że prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej i podłączenie jej do sieci to ostatnie etapy “przygód” z fotowoltaiką. Nie do końca tak jest. Jeśli chcemy mieć pewność, że instalacja cały czas działa poprawnie i generuje dla nas darmową energię, warto zdecydować się na monitoring instalacji fotowoltaicznej. To ważny etap użytkowania każdej domowej (i nie tylko) elektrowni słonecznej. Dlaczego? Gdzie znaleźć darmowy program do monitorowania fotowoltaiki? Co warto kontrolować? Sprawdź!

Dlaczego monitorowanie systemu fotowoltaicznego jest ważne?

Choć sam system fotowoltaiczny po zainstalowaniu, w istocie, nie wymaga od użytkownika wiele wysiłku, to jednak jeśli zależy nam na wydajnej i bezawaryjnej instalacji PV, warto ją systematycznie kontrolować. Dlaczego? Korzyści z tego płynących może być kilka.

Przede wszystkim systematycznie analizując wydajność instalacji możemy wyłapać ewentualne nieprawidłowości - związane np. z zacienieniem lub nawet uszkodzeniem modułów. Jeśli zauważymy, np. że produkcja energii spadała o 15-20% w stosunku do analogicznego okresu, możemy zakładać, że z instalacją dzieje się coś niepokojącego i warto wezwać serwis fotowoltaiki. Regularny monitoring to w takiej sytuacji szybsza reakcja i mniejsze straty w zyskach.

Oprócz tego, monitoring instalacji fotowoltaicznej w czasie rzeczywistym daje nam możliwość lepszego zarządzania wyprodukowaną energię. Zamiast odsyłać nadwyżki do sieci i tracić część energii (zgodnie z systemem opustów - 20% lub 30% w zależności od mocy instalacji), możemy uruchomić energochłonne urządzenia, tak by zwiększyć autokonsumpcję i maksymalizować zyski.

Informacje z monitoringu fotowoltaiki to również sposób na... poprawę humoru! Wiele darmowych programów do monitorowania fotowoltaiki określa jak bardzo nasza instalacja przyczyniła się do ochrony środowiska naturalnego, podając ilość zaoszczędzonej emisji dwutlenku węgla.

Monitoring instalacji fotowoltaicznej - Fronius.

Źródło: hanplast.energy

Co warto zatem wiedzieć o monitoringu instalacji PV?

Monitoring instalacji fotowoltaicznej - co sprawdzać?

W przypadku zestawu fotowoltaicznego, rolę swego rodzaju “centrum dowodzenia” pełni falownik (inwerter). To “mózg” całej instalacji, który m.in.:

  • zamienia prąd stały generowany przez panele, w prąd zmienny wykorzystywany przez urządzenia domowe,
  • zarządza pracą modułów,
  • zbiera na dane na temat produkcji.

To właśnie to urządzenie może przekazać nam wszelkie niezbędne informacje na temat stanu naszej instalacji. Podstawowy monitoring fotowoltaiki ogranicza się zwykle do analizy:

  • dostępnej mocy instalacji - związanej m.in. z panującymi warunkami atmosferycznymi,
  • energii wyprodukowanej w danym okresie (np. o określonej, godzinie, w danym dniu czy w ujęciu całkowitym),

Już te dane, nawet mało wprawnym użytkownikom instalacji PV pozwolą ustalić czy system działa poprawnie, czy może jednak potrzebuje interwencji serwisu. To jednak tylko część danych, które jest w stanie pokazać Wam falownik i które warto kontrolować.

Oprócz tego, w zależności od rodzaju urządzenia i sposobu monitorowania fotowoltaiki, do dyspozycji macie m.in. informacje o:

  • temperaturze ogniw i falownika;
  • dane o stronie AC - napięcie, natężenie, częstotliwość;
  • dane o stronie DC - napięcie, natężenie, moc;
  • ewentualne błędy związane z pracą falownika, modułów czy z siecią.

Niekiedy oprogramowanie dedykowane monitorowaniu instalacji fotowoltaicznej może Wam również pokazywać ilość energii zużytej na bieżąco w danym okresie (ale do tego konieczne może być jednak zainstalowanie specjalnego, inteligentnego licznika energii) czy też oszczędności wynikających z posiadania instalacji fotowoltaicznej.

Monitoring online instalacji fotowoltaicznej? Tak, ale nie tylko

W jaki sposób kontrolować pracę systemu PV? Wielu z Was pomyśli od razu o monitoringu online instalacji fotowoltaicznej. Owszem, jest to rozwiązanie popularne, ale nie jedyne. Macie też też inne opcje - w zależności od marki i modelu falownika, ale również Waszych preferencji.

Monitoring online instalacji fotowoltaicznej

Jak już zaznaczyliśmy, obecnie, w większości przypadków, inwertery to nowoczesne, kompaktowe urządzenia, które kontaktują się z użytkownikiem bezprzewodowo, za pomocą dedykowanego oprogramowania opracowanego przez producenta - np. aplikacji na telefon lub aplikacji przeglądarkowej. W takim przypadku, dane są zbierane, zapisywane i prezentowane za pomocą specjalnych systemów, tzw. data managerów, w które wyposażone są falownik. Stamtąd informacje spływają do aplikacji za pośrednictwem różnych interfejsów łączności bezprzewodowej - np. WiFi, Bluetooth czy Zigbee.

Monitoring instalacji fotowoltaicznej - SolarEdge.

Źródło: hanplast.energy

Co warto podkreślić, w przypadku większości obecnych inwerterów monitoring może odbywać się całkowicie zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie. Do tego potrzebny jest dostęp falownika do sieci internetowej.

Monitoring online instalacji fotowoltaicznej to dobra opcja dla tych, którzy dobrze czują się w cyfrowym świecie i chcą mieć stałą kontrolę nad swoją instalacją, również przebywając poza domem. Ze względu na wszechobecną cyfryzację to również coraz częściej stosowana opcja.

Monitoring fotowoltaiki za pomocą wyświetlacza falownika

Choć monitoring online instalacji fotowoltaicznej cieszy się obecnie największym zainteresowaniem, może się zdarzyć, że Wasze urządzenie będzie będzie pokazywało niezbędne informacje bezpośrednio, za pomocą wbudowanego wyświetlacza (najczęściej LCD).

Monitoring instalacji fotowoltaicznej - wyświetlacz.

Źródło: Instrukcja inwertera Growatt 3000MTL-S-1

W takim przypadku, dane na temat energii wyprodukowanej czy mocy wejściowej paneli słonecznych będą się systematycznie pojawiać na wyświetlaczu przez kilka sekund, tak by użytkownik mógł je spisać.

Niekiedy, urządzenia te są wyposażone również w dodatkowe interfejsy komunikacji, przewodowe, takie jak np. RS485 czy USB czy wspomniane już wcześniej bezprzewodowe (np. WiFi), które pozwalają na pobranie danych na urządzenie zewnętrzne.

Jest to opcja dla tych, którzy nie planują w zaawansowanym stopniu monitorować instalacji. Zbieranie i analizowanie danych w takim przypadku jest dość żmudne.

Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej - jak zacząć?

Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób zacząć monitorowanie fotowoltaiki spieszymy z wyjaśnieniami. Warto jednak pamiętać, że procedura ta może się nieco różnić w zależności od modelu i marki falownika. W naszym artykule skupimy się na wariancie bezprzewodowym, jako tym popularniejszym.

Uwaga! Wszystkie prace związane z przygotowaniem monitoringu instalacji fotowoltaicznej powinien za Was wykonać instalator instalacji fotowoltaicznej. Jeśli szukacie wykonawcy, który zajmie się tym kompleksowo, sprawdźcie nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Pierwszy etap to fizyczny montaż samego inwertera w wyznaczonym do tego miejscu. Następnie przechodzimy do konfiguracji monitoringu. Ten krok zwykle wymaga zainstalowania zewnętrznego urządzenia WiFi oraz pobrania dedykowanej aplikacji zarządzającej. Kolejny etap to rejestracja konta instalatora na dedykowanej platformie softwarowej - po tym możliwe będzie połączenie się z urządzeniem w celu analizy jego pracy. Na koniec, instalator przygotowuje dla Was konto użytkownika, do którego będziecie musieli się zalogować. I już - od momentu zalogowania, będzie mieli stały podgląd pracy Waszej instalacji PV.

Pamiętajcie, że jeśli zmienicie hasło do WiFi, sam router lub dostawcę internetu, dotyczasowa konfiguracja monitoringu przestanie działać i konieczne może być jej ponowne przeprowadzenie - przez specjalistę lub też przez Was (jeśli oprogramowanie na to pozwala).

Darmowy program do monitorowania fotowoltaiki - gdzie go szukać?

Jak już wspominaliśmy, bezprzewodowe monitorowanie fotowoltaiki to dzisiaj główna metoda kontroli nad systemem PV. Wymaga jednak korzystania z aplikacji do prezentowania i analizowania danych zbieranych przez falownik.

Dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków, oprogramowanie dostarcza producent falownika zamontowanego w danej instalacji. Co więcej, najczęściej jest to darmowy program do monitorowania fotowoltaiki - przynajmniej w podstawowym zakresie.

Niestety, nie w każdym przypadku taka darmowa aplikacja do fotowoltaiki posiada wszystkie dane interesujące użytkownika. Bywa, że część z nich (bardziej zaawansowane informacje) jest udostępniana odpłatnie.

Niekiedy dostępne są alternatywy, w postaci niezależnego oprogramowania opracowanego przez programistów-freelancerów lub też poszczególne firmy fotowoltaiczne. Przy czym, warto zachować zwiększoną ostrożność instalując aplikacje z nieznanego źródła, aby nie paść ofiarą cyber-oszustwa.

Monitoring instalacji fotowoltaicznej to narzędzie, które pozwoli Wam stać się świadomym użytkownikiem elektrowni słonecznej. Regularna kontrola da nam pewność, że system działa poprawnie, a energia jest wykorzystywana efektywnie. Warto skorzystać z tej możliwości, szczególnie, że w większości przypadków nic nas ona nie kosztuje - konfiguracją zwykle zajmują się instalatorzy, a producenci falowników dostarczają darmowe programy do monitorowania fotowoltaiki.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments