Bateria z płynnym metalem 10 razy tańsza od LI-Ion.

Firma Billa Gatesa pracuje nad baterią z płynnym metalem 10 razy tańszą od baterii Li-Ion

Bill Gates znany jest z inwestycji w nowatorskie technologie i rozwiązania mające na celu poprawę jakości życia oraz ochronę środowiska. Jego firma, Fourth Power, nie przestaje zaskakiwać innowacyjnym podejściem do magazynowania energii. Teraz pracuje nad rewolucyjną baterią opartą na płynnym metalu, która ma potencjał być 10 razy tańszą od tradycyjnych baterii li-ion.

Rewolucja w magazynowaniu energii

Fourth Power postawiła na innowacyjny system magazynowania energii oparty na technologii ciekłego metalu. Ich system TES (Thermal Energy Storage) opiera się na osiągnięciu rekordowej temperatury w swoim opatentowanym systemie przepływu ciekłego metalu, co pozwala na pracę przy temperaturze zbliżonej do połowy temperatura Słońca.

Jak działa system Fourth Power?

System Fourth Power przekształca energię odnawialną w ciepło, a następnie przechowuje je w płynnej cynie. Ta w postaci cieczy przepompowywana jest przez zamknięty układ rur do bloków węglowych (wykonanych z grafitu), które rozgrzewają się na tyle, że świecą na biało. Następnie elementy systemu wystawia się na światło generowane przez bloki grafitu i powstaje energia elektryczna. Warto zaznaczyć, że jest to podobne do tradycyjnej produkcji ze światła, z tym, że pochodzi ono z bardzo gorącego grafenu (do 2400°C), a nie ze słońca.

Rozwinięcie i przyszłość technologii

System Fourth Power jest modułowy i skalowalny poprzez dodawanie kolejnych bloków grafitowych w celu zwiększenia czasu przechowywania energii. Może spełnić zarówno dzisiejsze potrzeby krótkotrwałego magazynowania (5 godzin), jak i przyszłe potrzeby długotrwałego magazynowania (do 100 godzin). Ponadto system może być rozładowywany w ciągu kilku sekund, co jest unikalne i pomocne dla operatorów sieci w utrzymaniu niezawodności dostaw energii.

Koszty i wsparcie

Fourth Power twierdzi, że ich technologia jest tańsza od tradycyjnych baterii litowo-jonowych, aż o 10 razy. Koszt wynosi zaledwie 25 USD za kilowatogodzinę, w porównaniu do 330 USD za kilowatogodzinę w przypadku baterii li-ion. To ogromny krok w kierunku bardziej dostępnych i efektywnych rozwiązań magazynowania energii.

Dzięki wsparciu finansowemu, w tym od firmy Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa, Fourth Power przyspiesza rozwój swojej technologii. Planują zbudować prototypową instalację o pojemności 1 MWh poza Bostonem, która ma być gotowa do użytku w 2026 roku. To ważny krok w drodze do komercjalizacji i instalacji pełnowymiarowych systemów o pojemności 100 MWh do 2028 roku.

Tego typu rozwiązania mogą pomóc w zwiększaniu elastyczności sieci i zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego. Mogą m.in. bowiem zastąpić kosztowne elektrownie szczytowo-pompowe (które de facto są mechanicznym magazynem energii) oraz równie drogie, wielkoskalowe magazyny energii Li-Ion. To z kolei pozwoli na dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika czy energetyka wiatrowa.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-25 18:27

Bardzo mi się podoba określenie „krótkotrwałe magazynowanie – 5 godzin” a „długotrwałe magazynowanie 100 godzin”. Taki podział mógł wymyśleć tylko „ruski logistyk” względem przeżycia ichniejszego orka na froncie ukraińskim……. Magazynowanie energii we wskazanym zakresie temperatur to proszenie się o …..pożar. Jest jeszcze gorsze niż rzeczone ogniwa litowo-jonowe . Normalno-skalowa elektrownia szczytowo pompowa to pojemność energii rzędu 4000 MW z mocą przetwarzania rzędu 750/800 MW i czasem pracy 4-6 godzin, ale czas magazynowania energii jest w zasadzie nieograniczony ( no może parowaniem wody) . W kwestii cen- ESP – np. niedokończona ESP”Młoty” kosztowała by około 4 mld zł a podobna w pojemności składająca się z miliona domowych magazynów energii około 25 miliardów……. więc nie bardzo rozumiem o co w tym wszystkim chodzi.