fotowoltaika w Polsce z nowym rekordem mocy

Fotowoltaika w Polsce z nowym rekordem mocy!

Pomimo wyzwań związanych z siecią przesyłową, polska fotowoltaika nie zwalnia tempa. Z informacji przekazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wynika, że 6 września, w godzinach 12–13, elektrownie słoneczne wygenerowały rekordowe 9274,8 GWh energii elektrycznej.

Dane z energy.instrat.pl wskazują, że energia ze słońca stanowiła wówczas ponad 45% miksu energetycznego kraju, czyli 9,28 GWh. Dla porównania, poprzedni rekord, odnotowany 9 lipca, wyniósł 9098,313 MWh. Dzień wcześniej było to 9074,438 MWh.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Rośnie udział OZE w miksie energetycznym
  2. Duże szanse dla fotowoltaiki

Rośnie udział OZE w miksie energetycznym

W sierpniu źródła odnawialne dostarczyły łącznie 27,5% całkowitej energii w Polsce. Rzeczywista produkcja jest prawdopodobnie większa, niż wskazują dane, ponieważ wiele mikroinstalacji PV nie jest uwzględnianych w oficjalnych statystykach. Chodzi o wartość energii z instalacji PV, bezpośrednio konsumowanej przez prosumentów – tłumaczą PSE. Reszta źródeł odnawialnych również odnotowała wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Przykładowo w sierpniu biomasa stanowiła 1,7%, elektrownie wodne i przepływowe – 1%, elektrownie szczytowo-pompowe – 1,2%, , a wiatrowe – 10,2%.

Jeszcze rok temu paliwa kopalne miały udział 82,5% w miksie energetycznym, podczas gdy w sierpniu 2023 r. ich udział spadł do 72,5% (przed wakacjami wynosił 76%). W sierpniu 2023 r. węgiel kamienny dostarczył 41,7% energii (pierwsze miejsce), węgiel brunatny – 21,3%, gaz ziemny – 7,5%, a inne paliwa kopalne – 1,9%.

Duże szanse dla fotowoltaiki

Rozwój fotowoltaiki w Polsce jest naturalną konsekwencją transformacji rynku energetycznego. Jak stwierdziła Agencja Rynku Energii, zsumowana moc elektrowni fotowoltaicznych wyniosła pod koniec czerwca 2023 r. 14,2 GW.

Mając na uwadze chęć uniezależnienia Polski od paliw kopalnych i spełnienie wymagań prośrodowiskowych, rząd wspiera rozwój tej technologii. Dofinansowanie do fotowoltaiki można otrzymać m.in. w ramach programu Mój Prąd.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-13 19:50

To nie takie proste -bez odpowiedniego udziału źródeł regulacyjnych nic z tego nie „budiet”…… Wyłączanie OZE jest karygodne a wystarczy postawić ze 2 ESP pokroju Żarnowca i nie będzie przeszkód aby dalej rozwijać OZE.