Google będzie wykorzystywać tylko OZE

0 /5
(Ocen: 0)

Jeszcze niedawno Google w planach zakładało przejście na całkowite wykorzystywanie energii z OZE od 2020 roku. Dziś już wiemy, że plany zostaną zrealizowane i to z 3 letnim wyprzedzeniem. Wiceprezes Google Urs Hölzle oświadczył, że od 2017 roku całkowite zapotrzebowanie energetyczne będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

Internetowy gigant będzie skupiał energię z elektrowni wiatrowych oraz słonecznych. Szacuje się, że Google w 2017 roku będzie potrzebował ponad 2,5 gigawatów energii. Na ten cel przeznaczył 3,5 mld dolarów stając się przy tym największym kupcem zielonej energii wśród globalnych firm.

To nie pierwszy i jedyny światowy potentat, który poszedł w kierunku zielonej energii. Na ekologiczne rozwiązania, w nieco skromniejszej skali, stawia również Facebook oraz Apple (Apple stawia na zieloną energię) . Do tego grona trzeba jeszcze dopisać Ikeę, która już dziś produkuje w całości energię na swoje zapotrzebowanie w krajach Skandynawskich i Kanadzie. A w swoich oświadczeniach tak jak Philips, Unilever oraz Marks & Spencer chce przejść na całkowite wykorzystywanie energii z OZE.

Czy największe koncerny świata w coraz większym stopniu wykorzystując energię z OZE wyznaczą nowe trendy na świecie? Jak przekonuje Google przejście na OZE to nie tylko zabieg marketingowy i sposób polepszenie wizerunku. Pierwszym argumentem jest duży spadek kosztów uzyskania energii z OZE. Przez ostatnie sześć lat spadły one o 80 procent. Ważnym aspektem jest również umiejętne zarządzanie energią w firmie. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwala zmniejszyć o połowę zużycie energii.

Miejmy nadzieję, że za przykładem wielkich korporacji pójdą też nasze rodzime firmy i wkrótce doczekamy się chociaż deklaracji całkowitego przejście na OZE. Jednakże przy obecnej sytuacji i po wprowadzeniu tzw. ustawy antywiatrakowej, może być oto niezwykle trudno.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments