Grubsze szyby konieczne do ochrony PV przed gradem? Tak uważają naukowcy

Grubsze szyby konieczne do ochrony PV przed gradem? Tak uważają naukowcy

Fotowoltaika i pogoda nie zawsze idą ze sobą w parze. Z badań przeprowadzonych w Indiach wynika, że moduły fotowoltaiczne z przednią szybą o grubości 3,2 mm mogą nie być wystarczająco mocne, aby wytrzymać intensywne gradobicie. Rezultatem mogą być uszkodzenia instalacji zmniejszające jej wydajność. Jednak przykrych konsekwencji da się prawie uniknąć, jeśli tylko szyba będzie o 0,8 mm grubsza.

Eksperymenty na różnych grubościach szyb

Trzy moduły fotowoltaiczne o różnej grubości przednich szyb: 2,8 mm, 3,2 mm i 4 mm, zostały poddane testom w celu oceny ich wytrzymałości na uderzenia gradzinami o średnicy 45 mm. W wyniku eksperymentu zaobserwowano, że panel z najcieńszą szybą stracił 21,8% mocy po uderzeniu, moduł o grubości 3,2 mm – 11,74%,  a panel z szybą o grubości 4 mm utracił jedynie 0,81% swojej mocy. Utrata w produkcji energii była spowodowana pęknięciami. Często mikroskopijnymi, których nawet nie sposób dostrzec gołym okiem.

Dodatkowo naukowcy ustalili, że w przypadku wszystkich testowanych paneli, po uderzeniu w nie kulą gradową o średnicy 45 mm, ich odporność na wilgoć spadła. Najgrubszy panel stracił 27,23% swojej wytrzymałości w tym elemencie, a najcieńszy – 55,25%. W przypadku panelu średniej grubości spadek wyniósł 46,81%.

Certyfikat IEC 61215

Oczywiście problem narażenia instalacji fotowoltaicznych na niekorzystne warunki pogodowe jest znany od dawna, a klienci już na etapie zakupu powinni wiedzieć, które panele PV i w jakim stopniu są odporne na grad. W tym celu wprowadzono odpowiednią certyfikację.

Powszechnie stosowany w Unii Europejskiej certyfikat, odpowiadający na potrzebę dostarczenia rzetelnych informacji klientom rynku usług fotowoltaicznych, to IEC 61215. Tak certyfikowany panel jest odporny na gradziny o średnicy 25 mm (blisko dwa razy mniejsze niż testowane przez naukowców), spadające z prędkością 23 m/s.

Spokojnie, to tylko (mały) grad

Badania przeprowadzone w Indiach wniosły nowe spojrzenie do świata OZE, jednak na pewno nie powinny masowo niepokoić użytkowników paneli fotowoltaicznych. W Polsce np. silne burze występują nawet około 200 razy w roku (194 razy w 2020 r.). W tym samym roku duży grad padał u nas aż 567 razy – tak podała Europejska Baza Danych o Trudnych Warunkach Pogodowych.

Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że gradziny o średnicy 45 mm to przynajmniej w przypadku Polski dość ekstremalne zjawisko. Zwykle średnica tych bryłek jest mniejsza – nie przekracza wartości branej pod uwagę przy certyfikacji IEC 61215. Tak więc użytkownicy fotowoltaiki raczej mogą spać spokojnie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-08-14 13:28

A ja wykombinowałem…… żaluzje ochronną……z plandeki samochodowej podklejonej folią kubełkową.
Jest rozwijana nad „carportem” wykonanym z paneli PV…. ułożonych prawie płasko ze spadkiem ok. 10% w kierunku południowym . Problem jedynie w tym że rozwijanie nastepuje na razie linką ręcznie bo trudno jest wykombinować automatykę która rozpoznawała by grad . Ostatni grad (będący zresztą amagedonem dla dachów ceramicznych) wystąpił „na mojej wsi” 16 lat temu….. nie sądzę aby jakakolwiek PV go przetrwała ale o dziwo wytrzymały mi płaskie kolektory słoneczne- do dzisiaj nie wiem jakim cudem.